Raport

Świat mierzy się z pandemią nowego koronawirusa (SARS-Cov-2), wywołującego COVID-19, zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzący do ciężkiego zapalenia płuc.
„Co” w nazwie oznacza koronę, „vi” - wirus, a „d” - disease (ang. choroba). Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się - 2019
Nowy wirus pojawił się prawdopodobnie pod koniec 2019 roku na targu owoców morza w mieście Wuhan. W ciągu pierwszego miesiąca zabił w Chinach ponad 100 ludzi. W ciągu kilku miesięcy nowy patogen rozprzestrzenił się nie tylko na inne azjatyckie kraje, ale przedostał się również na pozostałe kontynenty, w tym do Europy.
Koronawirus SARS-Cov-2 bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu. Rozprzestrzenia się szybciej niż SARS.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię, alarmując o rosnącej liczbie chorych i ofiar śmiertelnych Covid-19.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się koronawirusem od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto 4 marca 2020 r. Od tamtego czasu SARS-Cov-2 pojawił się już we wszystkich województwach.
W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu w kraju został ogłoszony stan epidemii.

Najwięcej ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano we Włoszech, Hiszpanii, Francji, a przede wszystkim Stanach Zjednoczonych.
W naszym raporcie: Pandemia koronawirusa znajdziecie aktualne informacje dotyczące skali zakażeń w Polsce, Europie i na świecie. Najnowsze statystyki prezentujemy na mapach i wykresach.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie.

Nie istnieje jeszcze szczepionka ani żadne lekarstwo bezpośrednio wycelowane w wirusa SARS-Cov-2.


Radio Muzyka Fakty