Unijna komisarz dołączyła do przeciwników SOPA

Piątek, 20 stycznia 2012 (20:45)

Komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes dołączyła do przeciwników projektu amerykańskiej ustawy o wstrzymaniu piractwa internetowego (SOPA). "Niepotrzebne jest złe prawo, kiedy należy stać na straży dobrodziejstw otwartej sieci" - napisała na Twitterze.

Tak, jak zapowiadano, od rana nie działa angielskojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia. Wyłączono ją na 24 godziny. To protest przeciwko planowanym w Stanach Zjednoczonych zmianom w przepisach dotyczących praw autorskich. czytaj więcej

Kroes podkreśliła, że jest zaniepokojona projektem ustawy, wymierzonej w piratów internetowych. Nadmierna prędkość też jest nielegalna, lecz przecież nie ustawia się ograniczników prędkości na drogach szybkiego ruchu - napisała unijna komisarz. AP podkreśla "niezwykłą otwartość w skomentowaniu przez komisarz amerykańskiego ustawodawstwa". Kroes negatywnie odniosła się także do zamknięcia Megaupload.com. W sieci wrze po zamknięciu pod zarzutem piractwa tej popularnej platformy darmowej wymiany filmów i muzyki.

Ustawa SOPA - podobnie jak analogiczna ustawa o ochronie własności intelektualnej - jest wymierzona w zagraniczne portale. Firmy internetowe twierdzą jednak, że może być wykorzystywana do narzucania restrykcji również portalom amerykańskim, jak Google, Facebook i eBay.

Sprzeciw wobec SOPA doprowadził do wyłączenia w tym tygodniu na dobę angielskojęzycznej Wikipedii. Przeciwnicy ustaw argumentują, że dostarczą one rządom państw autorytarnych dodatkowego pretekstu do dalszego cenzurowania internetu.

UE, jak pisze Associated Press, też usiłuje mierzyć się z piractwem internetowym, lecz bez ograniczania wolności w sieci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: ACTA, PIPA, SOPA - Koniec wolnego internetu?

Katarzyna Szymańska-Borginon

RMF FM/PAP