Za ósmoklasistami pierwszy z serii egzaminów kończących szkołę podstawową. We wtorek, 16 czerwca, uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Na naszej stronie publikujemy arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego wraz z propozycjami odpowiedziami.

W tym roku na egzaminie ósmoklasisty wśród lektur pojawiły się "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Artysta" Sławomira Mrożka.

Arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z egzaminu ósmoklasisty z zadaniami z języka polskiego są TUTAJ >>> 

Arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty. Język polski POBIERZ >>>

Propozycje odpowiedzi na poszczególne zdania specjalnie dla Was przygotowały polonistki ze szkoły podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie: pani Anna Lech i Agnieszka Rosochacka-Wójtowicz. Rozwiązania publikujemy poniżej.

Na naszej stronie oraz na naszym profilu na Facebooku i You Tubie nauczyciele na żywo wyjaśniali równie poszczególne zagadnienia. Zobaczcie! 

Propozycje odpowiedzi na zadania. Egzamin ósmoklasisty (język polski)






Trzydniowy egzamin ósmoklasisty


 W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty jest trzydniowy. W pierwszym dniu (wtorek) był egzamin z języka polskiego. W drugim dniu - w środę - będzie egzamin z matematyki, a w trzecim dniu - w czwartek - będzie egzamin z języka obcego.

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - 7-9 lipca.

Wynik egzaminu - uczniowie poznają do 31 lipca - wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia - to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.