Wielkie oczekiwanie na kanonizację. Wierni czuwają w kościołach

Sobota, 26 kwietnia 2014 (21:30)

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach w rejonie Watykanu, liczne grupy z całej Polski, setki zaparkowanych wzdłuż Tybru polskich samochodów z biało-czerwonymi chorągiewkami - tak wyglądał Rzym w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 10. Od rana będziemy relacjonować to wydarzenie z satelitarnego studia RMF FM w Watykanie i na RMF 24.

Na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII przyjechały tysiące pielgrzymów z całego świata, jednak Polacy stanowią jedną z najliczniejszych, jeśli nie najliczniejszą z grup.

"Barka" na Placu św. Piotra [Autor: Mariusz Piekarski, RMF FM]

Jak relacjonowali z satelitarnego studia RMF FM w Watykanie nasi dziennikarze, przez cały dzień Polacy był widoczni na ulicach. Pielgrzymi śpiewali, modlili się, wznosili okrzyki radości, skandowali.

Część z nich zdecydowała się nocą koczować przed ustawionymi na jednej z ulic prowadzących na Plac św. Piotra barierkami. Plac został zamknięty. Organizatorzy udostępnią go wiernym w niedzielę od godz. 5:30.

Plac św. Piotra zamknięty [autor: Jacek Skóra, RMF FM]

Przez całą noc w 11 kościołach w centrum Rzymu można udać się na czuwanie. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Rzymie - Piazza Navona - należała do Polaków, którzy tańcząc i grając na instrumentach, czekali na kanonizację.

Polacy czuwają w Rzymie [autor: Jacek Skóra, RMF FM]

Zobacz filmy z Polakami na Piazza Navona! [autorzy: Jacek Skóra i Mariusz Piekarski, RMF FM]

W całym mieście było w sobotę tłoczno, a w okolicy Watykanu wprowadzono zmiany i ograniczenia w ruchu i komunikacji.

Kolejka wiernych do Bazyliki św. Piotra [Autor: Mariusz Piekarski, RMF FM]

W Rzymie nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwają wzmocnione patrole policji. Setki ochotników Obrony Cywilnej rozdawało butelki wody i udzielało informacji.

Przeczytajcie naszą relację minuta po minucie z ostatniego dnia przed kanonizacją!

Mszę kanonizacyjną będzie koncelebrował emerytowany papież Benedykt XVI

Już wiadomo, że niedzielną mszę kanonizacyjną będzie koncelebrował z papieżem Franciszkiem emerytowany papież Benedykt XVI.

Kanonizacja Jana Pawła II: Kalendarium uroczystości

Trzy dni, od soboty do poniedziałku, potrwają w Rzymie najważniejsze uroczystości i wydarzenia towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. czytaj więcej

Uroczysta Eucharystia rozpocznie się o godz. 10 rano. Później, już po mszy, wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym.

W Polsce w wielu miastach msza kanonizacyjna będzie transmitowana na telebimach. Tak będzie m.in. w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Toruniu. Wszystkie szczegóły uroczystości znajdziecie TUTAJ.

Od samego rana w satelitarnym studiu RMF FM w Watykanie będą nasi dziennikarze. Słuchajcie Faktów co godzinę! Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie też na RMF 24!

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Kanonizacja Jana Pawła II

RMF FM/PAP