Jest projekt PiS ws. zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS

Środa, 14 marca 2018 (18:00)

Jest projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgodnie z nim, pierwsze posiedzenie rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego. W tej chwili ma to zrobić pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf do tej pory nie wyznaczyła jednak terminu pierwszego posiedzenia KRS. Rada jest w tej chwili zdominowana przez sędziów wybranych przez Sejm głosami PiS-u i Kukiz'15. Już w ubiegły czwartek dziennikarz RMF FM Tomasz Skory podkreślał, że Krajowa Rada Sądownictwa nie działa, niemożliwe jest więc powołanie nowego Sądu Najwyższego. "Rządzący tego nie przewidzieli i próbując to naprawić, prawdopodobnie znów napiszą coś na kolanie" - przewidywał na blogu nasz dziennikarz.

W ubiegły czwartek dziennikarz RMF FM opisał problem, który sprowadza się do wymaganej współpracy Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Od działania nowej KRS, w której większość mają sędziowie wybrani już przez Sejm, zależało zreformowanie m.in. Sądu Najwyższego. Rządzący chcieli doprowadzić do usunięcia z niego najstarszych sędziów i zastąpienia ich nowymi, których miała "wyprodukować" właśnie nowa KRS. Tak pomyślany mechanizm właśnie się jednak zaciął i utknęła reforma obu tych instytucji - czytamy na blogu Tomasza Skorego. Dziennikarz RMF FM podkreślił, że "Krajowa Rada Sądownictwa nie może się zebrać, dopóki nie zostanie zwołane jej posiedzenie. Przez pośpiech w tworzeniu przepisów jedyną osobą, która może to posiedzenie zwołać jest zasiadająca w Radzie z urzędu I Prezes Sądu Najwyższego".

TUTAJ PRZECZYTACIE CAŁY WPIS DZIENNIKARZA RMF FM

Po prawie tygodniu od publikacji Tomasza Skorego, posłowie PiS złożyli projekt w sprawie zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Celem projektowanej regulacji jest wprowadzenie skutecznych instrumentów umożliwiających w takiej sytuacji szybkie zwołanie posiedzenia KRS i wybór przewodniczącego - zaznaczono w uzasadnieniu projektu. 

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa.

Gersdorf w zeszły wtorek złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem ustawy o KRS, "pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego, zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego".

Sejm wybrał w zeszły wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

O kwestię zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS, Gersdorf była pytana przez PAP m.in. w poniedziałek podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Odpowiedziała, że posiedzenie KRS zwoła "zgodnie z przepisami", a informacja o terminie posiedzenia Rady pojawi się w "stosownym czasie".

Rzecznik SN o projekcie noweli ws. KRS: jest to działanie instrumentalne

Do projektu nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS odniósł się rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. 

Ocenił, że złożenie projektu jest "działaniem instrumentalnym". Myślę, że jest to rozwiązanie, które ma związek jedynie z tym, że pierwszym prezesem SN jest Małgorzata Gersdorf, a prezesem Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z punktu widzenia władzy ma to znaczenie - zaznaczył.

Laskowski pytany, czy projekt noweli zostanie przyjęty przez Sejm, odpowiedział, że zważając na to, iż jest to projekt poselski PiS, "zdziwieniem byłoby, gdyby ten projekt nie został uchwalony".

(m)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Batalia o sądy

RMF FM/PAP