Naukowcy z Korei Południowej twierdzą, że opracowali nowy nadprzewodnik, który może działać nawet w temperaturze 127 stopni Celsjusza. Otrzymał on nazwę LK-99. Czy czeka nas technologiczna rewolucja? "Nadprzewodnictwo daje nadzieję na to, żeby przesyłać energię elektryczną bez oporu" - mówi w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem w Radiu RMF24 dr Leszek Błaszkiewicz, astrofizyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Technologiczna rewolucja czyli niesamowity nadprzewodnik

Czym jest nadprzewodnik?

Gość Radia RMF24 wyjaśnia, że nadprzewodnictwo to zjawisko kwantowe, gdzie przepływ prądu następuje bez oporu. Przy przesyłaniu energii elektrycznej opór jest bardzo niepożądany i nadprzewodnictwo daje nam nadzieję na to, żeby przesyłać energię elektryczną bez oporu - tłumaczy dr Leszek Błaszkiewicz. Brak oporu przede wszystkim ograniczy straty energii.

Astrofizyk dodaje, że to zjawisko opisano już ponad 100 lat temu. Nadprzewodnictwo występuje w bardzo niskiej temperaturze w wielu materiałach. Dlatego nadprzewodnik, który może działać w temperaturze nawet 127 stopni Celsjusza, jest nowością.

Czy wyniki badań są potwierdzone?

Weryfikacją skuteczności koreańskiego rozwiązania zajmują się teraz inne instytuty badawcze. Dr Leszek Błaszkiewicz wyjaśnia, że w instytucie w Indiach nie udało się uzyskać podobnego efektu. Uniwersytet Nauki i Technologii w Wuhan także przeprowadził podobne doświadczenie. W tym przypadku rezultat był bardziej satysfakcjonujący. W wysokiej temperaturze, nawet wyższej niż pokojowa, stwierdzono u tego materiału obecność efektu, który jest obecny przy nadprzewodnikach - wyjaśnia astrofizyk.

Największym problemem nadprzewodników jest to, że wymagają bardzo niskiej temperatury. Obecnie nadal trwają poszukiwania takiej substancji, która wykazuje efekt nadprzewodnictwa w wysokiej temperaturze. Tak naprawdę chodzi o to, żeby ten materiał był w miarę tani i miał takie właściwości, aby można było to wykorzystać - podsumowuje ekspert.

Gdzie możemy wykorzystać nadprzewodniki?

Nadprzewodniki są obecnie wykorzystywane w transporcie magnetycznym, np. w łożyskach magnetycznych. Gość Krzysztofa Urbaniaka wyjaśnia, że rozwój nadprzewodnictwa to m.in. szansa na usprawnienie procesorów w komputerach oraz niektórych elementów elektronicznych, gdzie bateria mogłaby pracować przez o wiele dłuższy czas.