Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro - tych troje parlamentarzystów, którzy otrzymali mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości, nie brało udział w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Jeden z parlamentarzystów zabrał głos w tej sprawie.

REKLAMA

W Sejmie w godzinach popołudniowych odbyło się głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Wzięło w nim udział 456 posłów. 266 było "przeciw", a 190 - "za". Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Troje posłów PiS nie poparło Morawieckiego

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji Sejmu składa się ze 190 posłów. W głosowaniu ws. wotum dla premiera wzięło udział 187 z nich.

Nieobecni podczas głosowania byli Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro.

Komentarz Szymona Szynkowskiego vel Sęka

Głos w tej sprawie zabrał Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Tych, którzy szukają drugiego dna mojej nieobecności podczas dzisiejszego głosowania nad wotum zaufania dla Premiera Morawieckiego informuję, że na prośbę Pana Premiera uczestniczę dzisiaj w Radzie ds. Zagranicznych UE w Brukseli, podczas której dyskutowane są fundamentalnie ważne dla naszej Ojczyzny sprawy. Jest to doskonała okazja by kontynuować ofensywę budowania koalicji sprzeciwu wobec niebezpiecznych, pospiesznych zmian traktatowych" - napisał poseł na X (dawny Twitter).

Jak dodał, "bardzo żałuję, że nie mogłem być w Sejmie podczas głosowania, ale tym razem mój głos tutaj był ważniejszy - służba nie drużba".

Tych, ktrzy szukaj drugiego dna mojej nieobecnoci podczas dzisiejszego gosowania nad wotum zaufania dla Premiera @MorawieckiM informuj, e na prob Pana Premiera uczestnicz dzisiaj w Radzie ds. Zagranicznych UE w Brukseli, podczas ktrej dyskutowane s fundamentalnie wane...

SzSz_velSekDecember 11, 2023

Przed nami drugi krok konstytucyjny

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier Morawiecki w poniedziałek przedstawił Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.

Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego została zarządzona godzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów tzw. w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk. 10 listopada przewodniczący tych partii podpisali umowę koalicyjną; łącznie formacje te mają 248 posłów.

We wtorek 12. grudnia o godzinie 9 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.