Umiarkowane skrzydło Prawa i Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mają dwa pomysły na złagodzenie projektu zmian w ustawie medialnej – ustalili dziennikarze RMF FM. Chodzi o nowelizację, określaną jako „lex TVN”, która pod groźbą odebrania koncesji zmusiłaby amerykańskich właścicieli stacji TVN do jej sprzedaży.

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i przed dwoma dniami złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zdaniem ekspertów spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie - chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.

Projekt wprowadza bowiem zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Wnioskodawca projektu Marek Suski przekonywał wczoraj, że dzięki nowelizacji rządzący chcą zabezpieczyć Polskę przed ewentualnością wejścia na nasz rynek kapitału z krajów "wrogich", że chodzi o "zabezpieczenie Polski przed różnego rodzaju atakami".

"Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu różnego (rodzaju) podmiotów z krajów, które nam są wrogie" - stwierdził poseł PiS w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Jak dodał: "Nie wszystkie kraje nam dobrze życzą, więc chcemy się zabezpieczyć przed ewentualnością (ich) wejścia na polski rynek".

NEWS RMF: Są pomysły na złagodzenie "lex TVN"

Jak ustalili jednak dziennikarze RMF FM, umiarkowane skrzydło Prawa i Sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mają dwa pomysły na złagodzenie "lex TVN".

Pomysł pierwszy zakłada wprowadzenie do najnowszego projektu poprawki, która rozszerzyłaby listę wyjątków w ustawie.

W obecnym kształcie projekt zakłada, że koncesje stracą te media, których właściciele mają siedziby poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Tutaj jednak - jak ustalili dziennikarze RMF FM - część polityków PiS, m.in. z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego, proponuje dopisanie, że koncesje mogą mieć firmy ze wszystkich krajów NATO - a więc także ze Stanów Zjednoczonych.

Pomysł drugi, wysuwany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zakłada zniesienie obowiązku uzyskiwania koncesji przez telewizje satelitarne, kablowe i internetowe. Zamiast niej wystarczyłoby uproszczone, jednorazowe zezwolenie wydawane przez szefa Krajowej Rady, bez udziału pozostałych członków tego gremium.

Oba te pomysły oznaczają, że należący do amerykańskiego Discovery TVN mógłby zachować koncesję.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.