Internetowe starcie szefa rządu z prezydentem. "To, że prezydent Andrzej Duda wciąż blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne" - ocenił premier Donald Tusk. Na wpis premiera zareagował w tej samej formie prezydent Duda. "Za nieobecność ambasadorów RP w USA, Ukrainie i szeregu innych państw odpowiedzialność ponosi wyłącznie Tusk i MSZ" - napisał.

REKLAMA

Szef rządu we wpisie na platformie X nawiązał do kwestii obsady polskich placówek dyplomatycznych.

"To, że prezydent Duda wciąż blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne. Prosiłem, tłumaczyłem - wszystko jak krew w piach. Wiem, zostało tylko 299 dni, ale to o 299 za dużo. Bezpieczeństwo, Prezydencie!" - napisał premier.

To, e prezydent Duda wci blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne. Prosiem, tumaczyem - wszystko jak krew w piach. Wiem, zostao tylko 299 dni, ale to o 299 za duo. Bezpieczestwo, Prezydencie!

donaldtuskOctober 10, 2024

Na wpis premiera zareagował w tej samej formie prezydent Duda.

"Premier Donald Tusk manipuluje. Ambasadorzy RP z USA i Ukrainy są, bo nie zostali odwołani. Tylko Prezydent RP może to zrobić, a ja nigdy nie podjąłem takiej decyzji. Problem w tym, że Donald Tusk i MSZ zmusili ich do opuszczenia ambasad i uniemożliwiają im wykonywanie zadań. A to istotna różnica. Za nieobecność ambasadorów RP w USA, Ukrainie i szeregu innych państw odpowiedzialność ponosi wyłącznie Tusk i MSZ" - napisał.

Premier @donaldtusk manipuluje. Ambasadorzy RP z USA i Ukrainy s, bo nie zostali odwoani. Tylko Prezydent RP moe to zrobi, a ja nigdy nie podjem takiej decyzji. Problem w tym, e @donaldtusk i MSZ zmusili Ich do opuszczenia ambasad i uniemoliwiaj Im wykonywanie zada. A... pic.twitter.com/miBMUQX74o

AndrzejDudaOctober 10, 2024

Konflikt ws. ambasadorów

Konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie ambasadorów trwa od marca tego roku. Wówczas MSZ poinformowało, że minister SZ Radosław Sikorski zdecydował, iż ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję "na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju".

W lipcu szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka w rozmowie z PAP podkreślała, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się podpisu prezydenta także w przypadku kandydatur na ambasadora w krajach, w których polska placówka jest nieobsadzona - takich jak np. Izrael, w związku z trybem postępowania MSZ i rządu w kwestii ambasadorów.

Rzecznik MSZ: Maciej Hunia obejmie placówkę w Izraelu

Dziś rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że w ciągu kilku najbliższych dni Maciej Hunia obejmie kierownictwo polskiej ambasady w Izraelu, na tę chwilę bez nominacji ambasadorskiej. Jak wyjaśnił, Hunia pojedzie do Izraela w randze charge d'affaires.

Minister Sikorski parokrotnie, także osobiście, zwracał się do prezydenta Andrzeja Dudy, aby przynajmniej tę nominację ambasadorską podpisał - ze względu na jej kluczowe znaczenie związane z wojną i stanem napięcia na Bliskim Wschodzie oraz tym, że ambasada w Izraelu ma teraz szczególne znaczenie w kwestiach również humanitarnych i ochrony naszych obywateli, a także w zakresie informowania o sytuacji w regionie - zaznaczył Wroński.

Wroński podkreślił, że brak tej nominacji jest dla resortu dyplomacji niezrozumiały "zważywszy, że wcześniej nie było ambasadora w Tel Awiwie, i w związku z tym konstrukty myślowe w rodzaju 'nie mogę podpisać, bo ambasador już jest' tego nie dotyczą".

O podpisanie nominacji ambasadorskich dla Huni oraz innych, pozytywnie zaopiniowanych przez sejmową komisję spraw zagranicznych kandydatów na ambasadorów, zwracali się do prezydenta także posłowie tej komisji.

Maciej Hunia to były funkcjonariusz polskich służb specjalnych, w tym Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, generał brygady wywiadu cywilnego. W 2008 został szefem Służby Wywiadu Wojskowego, w latach 2008-2015 był szefem Agencji Wywiadu. W 2007 był dyplomatą w ambasadzie RP w Pradze. W 2008 objął urząd szefa Służby Wywiadu Wojskowego, wcześniej był zastępcą szefa SWW. Od czerwca 2008 pełnił obowiązki szefa Agencji Wywiadu. 11 sierpnia 2008 został odwołany ze stanowiska szefa SWW i powołany na stanowisko szefa AW, które zajmował do 19 listopada 2015.

Zgodnie z konstytucją Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem.

Zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej ambasadora mianuje i odwołuje prezydent. Minister właściwy do spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku zasięga opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład Konwentu wchodzą: minister właściwy do spraw zagranicznych lub wskazany przez niego członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych jako przewodniczący; szef Służby Zagranicznej; przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.