Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne tematy wtorkowej rozmowy szefów MSZ Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Annaleny Baerbock. Mówi się o tym, że strona niemiecka może ogłosić inicjatywę dotyczącą świadczeń dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej.

REKLAMA

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock we wtorek w Warszawie, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

W ramach konsultacji midzyrzdowych w Warszawie, min. @sikorskiradek spotka si z min. SZ @ABaerbock.Rozmowa dotyczya m. in.: gestu zadouczynienia wobec za szkody i straty wywoane agresj i okupacj potrzeby dalszego wspierania szczytu NATO. pic.twitter.com/RbZk3HXh0k

MSZ_RPJuly 2, 2024

Rozmowa dotyczyła m.in. gestu zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeby dalszego wspierania Ukrainy oraz szczytu NATO.

Temat zadośćuczynienia wobec Polski za straty wojenne powraca na tapet

Jeśli chodzi o kwestię reperacji, podczas swojej lutowej wizyty w Berlinie premier Donald Tusk podkreślał, że "w sensie formalnym" i "prawnym" ta kwestia została zamknięta wiele lat temu, jednak "kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana".

Wtorkowe konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami powszechnie postrzegane są jako nowe otwarcie w relacjach między oboma krajami.

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że strona niemiecka może ogłosić inicjatywę dotyczącą świadczeń dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej.

Pisząc o wtorkowych konsultacjach, niemiecka "Sueddeutsche Zeitung" zapowiedziała także finalizację trzyczęściowego pakietu o wartości kilkuset milionów euro, który oprócz kwestii historycznych obejmuje też kwestie obronności. "Niemcy mają przyczynić się do obrony wschodniej flanki Polski" - wskazano.

Family photo podczas polsko-niemieckich konsultacji midzyrzdowych pic.twitter.com/F4syEm4MAX

PremierRPJuly 2, 2024

Ostatnie konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbyły się w 2018 roku z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura takich rozmów.