Specjalne pociągi i autokary ciągną do Watykanu z wielu krajów świata. Do światowej żałoby po zmarłym papieżu przyłączyła się także Korea Północna. Na uroczystość pogrzebu wybiera się do Rzymu wielu Niemców i Hiszpanów.

REKLAMA

„Dano im za mało czasu na pożegnanie się z Janem Pawłem II” – pisze niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Media w Niemczech podkreślają, że nie było jeszcze osoby, która byłaby żegnana przez miliony osób. Zwracają też uwagę na rozczarowanie Polaków faktem, że pogrzeb papieża nie odbędzie się w ukochanym przez papieża Krakowie.

Niemiecka państwowa telewizja zwraca uwagę na ogromny chaos, jaki zapanował wśród wyruszających do Watykanu wiernych. Wyjazdy są organizowane przez niektóre niemieckie parafie i stowarzyszenia katolickie. W kierunku Rzymu wyruszyły już pierwsze autokary, a wiele osób jako środek lokomocji wybrało pociągi lub własne samochody. Dodatkowych połączeń do stolicy Włoch, przynajmniej do tej pory, nie planują linie lotnicze. Notowane jest jednak zwiększone zainteresowanie biletami. Przelot z Berlina do Rzymu kosztuje 200 euro.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Nadal z całego świata napływają wyrazy smutku i kondolencje. Hołd papieżowi minutą ciszy oddała Organizacja Narodów Zjednoczonych. W księdze kondolencyjnej, wystawionej w papieskiej nuncjaturze w Hawanie, swój wpis złożył także Fidel Castro. Spoczywaj w pokoju niestrudzony bojowniku o przyjaźń między narodami, zagorzały przeciwniku wojny i przyjacielu ubogich i krzywdzonych - napisał kubański przywódca.

W Hiszpanii, gdzie śmierć papieża była przeżywana bardzo głęboko, życie powoli wraca na swe normalne tory. Zakończyła się żałoba, a programy telewizyjne powróciły do zwyczajowego nadawania. Nadal jednak większość informacji jest poświęcona papieżowi. Ciągle pełne wiernych są kościoły.

Media z oburzeniem komentują sytuację, która miała wczoraj miejsce w Barcelonie. Wierni, którzy chcieli wejść do katedry, bo pomodlić się za papieża, musieli zapłacić 4 euro. Prasa w Hiszpanii coraz częściej podkreśla, że śmierć Jana Pawła II doprowadziła do zbliżenia między władzami a Kościołem, który wielokrotnie krytykował państwowe inicjatywy, jak choćby ograniczenie lekcji religii. Nie tak dawno Jan Paweł II mówił nawet o dyskryminowaniu hiszpańskich katolików. Komentatorzy zaczynają także spekulować na temat następcy Jana Pawła II. Wielu Hiszpanów liczy, że nowy papież będzie pochodził z krajów Ameryki Południowej.

Wielu Hiszpanów, jak również mieszkających w Hiszpanii Polaków, wybiera się do Rzymu na uroczystości pogrzebowe. Biura podróży zapowiedziały wyczarterowanie wszystkich możliwych lotów. Organizowane są także wyjazdy autobusowe.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Kondolencje do Watykanu napłynęły także z Korei Północnej. Depeszę do Stolicy Apostolskiej przesłał przewodniczący Centralnego Komitetu Stowarzyszenia Koreańskich Katolików. Tamtejsza państwowa agencja informacyjna podała, że w kraju odbyły się specjalne nabożeństwa ku pamięci Jana Pawła II.