Bez względu na preferencje polityczne, stosunek większości Polaków do postaci Jana Pawła II nie zmienił się w ostatnich tygodniach – wynika z sondażu United Surveys dla Radia RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Taką odpowiedź wybrało blisko 77 proc. ankietowanych. Ponad 52 proc. twierdzi, że dyskusja, która rozpoczęła się w polskich mediach na temat Karola Wojtyły, nie będzie miała wpływu na wynik wyborów parlamentarnych.

REKLAMA

Dokument "Franciszkańska 3" wyemitowany przez stację TVN24 rozpoczął ogólnopolską dyskusję na temat dziedzictwa Jana Pawła II. W reportażu przedstawiono tezę, według której Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem, miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych w Kościele i razem z innymi dostojnikami brał udział w procederze tuszowania ich.

Publikacja "Franciszkańskiej 3" wywołała burzę w świecie mediów, która szybko przeniosła się do sfery politycznej. Spór o postać Jana Pawła II trwa od kilkunastu dni, a obserwatorzy polskiego życia publicznego zastanawiają się, czy i w jaki sposób będzie on miał wpływ na wyniki zbliżających się wyborów. Poniższy sondaż powinien rzucić nieco światła na te kwestie.

Ocena postaci Jana Pawła II

Ankietowanym zadano pytanie "jak w ostatnich tygodniach zmieniła się ich ocena Jana Pawła II". 76,9 proc. badanych twierdzi, że ostatnie wydarzenia nie miały wpływu na ich ocenę polskiego papieża. Wyniki są zbliżone bez względu na deklarowane preferencje polityczne. Podobnie na to pytanie odpowiadali ankietowani opowiadający się za obozem rządzącym (79 proc.), zwolennicy partii opozycyjnych (76 proc.), oraz ci, którzy nie mają jeszcze wykrystalizowanych faworytów w nadchodzących wyborach (79 proc.).

Niewielki odsetek badanych (6 proc.) przyznaje, że w ostatnim czasie korzystniej zaczął postrzegać Jana Pawła II. Wśród tak odpowiadających znajdowali się wyłącznie zwolennicy PiS i partii koalicyjnych.

9,8 proc. respondentów odbiera postać papieża-Polaka bardziej negatywnie, niż robiła to wcześniej.

Wpływ dyskusji nad postacią Jana Pawła II na wynik wyborów

Kolejną kwestią jaką poruszono w badaniu dla Radia RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", było to, czy trwająca w przestrzeni medialnej i politycznej dyskusja nad postacią Jana Pawła II będzie miała wpływ na wynik wyborów.

Tu zdania Polaków są podzielone. 39,8 proc. ankietowanych odpowiada na to pytanie twierdząco ("zdecydowanie tak" lub "raczej tak"), natomiast 52,3 proc. twierdzi, że trwająca dyskusja nie znajdzie przełożenia ("zdecydowanie nie" i "raczej nie") na wybory. Również w tym przypadku rozkład odpowiedzi udzielanych przez respondentów deklarujących różne preferencje polityczne prezentuje się podobnie.

Zwolennicy PiS i koalicjantów odpowiadają "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" w 49 proc. przypadków. Sympatycy partii opozycyjnych wybrali te odpowiedzi w 53 proc. przypadków. 44 proc. osób niezdecydowanych politycznie deklaruje, że dyskusja nad postacią Jana Pawła II, będzie mieć wpływ na wybory.

Badanie dla RMF FM i "DGP" zrealizował United Surveys metodami CATI i CAWI, w dniach 17-19 marca 2023 roku na próbie 1000 osób.