Katarzyna Komoniewska i Konrad Ciesiołkiewicz - to wybrani dziś przez Sejm nowi członkowie Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zastąpią oni odwołane pod koniec lipca Barbarę Chrobak i Hannę Elżanowską. Jak powiedział Konrad Ciesiołkowicz w rozmowie z Radiem RMF24, "dzisiejsze głosowanie odblokowuje, czy daje szanse na drugie życie, na drugi etap funkcjonowania tej komisji".

REKLAMA

W Sejmie odbyło się dziś głosowanie w sprawie nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15, zwanej jako państwowa komisja ds. pedofilii (PKDP).

Dwie tury głosowania

Konieczne było przeprowadzenie dwóch tur głosowania.

W pierwszej turze członkowie Komisji byli wybierani większością 3/5 głosów. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości. W związku z tym marszałek Sejmu ogłosił drugą turę głosowania. W niej bezwzględną już większością głosów posłowie wybrali Konrada Ciesiołkiewicza. Za jego kandydaturą głosowało 262, przeciw było 175, a jedna osoba się wstrzymała.

Kolejnego członka Komisji znów wybierano większością 3/5. I tym razem posłowie nie obsadzili stanowiska w PKDP. Po raz drugi nowego członka wybierano bezwzględną większością głosów. Kolejnym członkiem Komisji została Katarzyna Komoniewska. Za jej kandydaturą głosowało 236 posłów, przeciw było 197, a 6 się wstrzymało.

Szansa na odblokowanie Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Dr Konrad Ciesiołkiewicz powiedział w rozmowie z Radiem RMF24, że PDKP "to organ, który w dużej mierze był zablokowany przez konflikty". Także personalne, zarządcze, konflikty kompetencyjne - mówił.

I w zasadzie dzisiejsze głosowanie odblokowuje, czy daje szanse na drugie życie, na drugi etap funkcjonowania tej komisji, która ma bardzo wiele do nadrobienia w zakresie reputacji i zaufania społecznego, w ogromnej mierze zaufania dzieci, młodzieży, ale także tych, którzy właśnie są poszkodowani i przez całe życie dochodzą sprawiedliwości - powiedział w Radiu RMF24.

Kim jest Katarzyna Komoniewska?

Mecenas Katarzyna Komoniewska została zgłoszona przez grupę posłów PSL i kilkoro posłów Konfederacji. Reprezentuje strony procesowe w postępowaniu przed sądami i organami administracyjnymi na terenie całej Polski, a także udziela porad prawnych. Jako adwokat udzielała porad prawnych w ramach ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Działa również w Kancelarii Prawa Kanonicznego. Reprezentuje m.in. strony w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, jest obrońcą w kanonicznych procesach karnych i karno-administracyjnych. Jest również wpisana na listę stałych adwokatów Sądu Biskupiego w Sosnowcu.

Kim jest Konrad Ciesiołkiewicz?

Dr Konrad Ciesiołkiewicz został zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej i przez Krajową Radę Prokuratorów. Z wykształcenia jest psychologiem, politologiem, doktorem nauk społecznych.

Jest uczestnikiem prac grup roboczych przy Ministerstwie Sprawiedliwości, monitorujących Krajowy plan przeciwdziałania wolności seksualnej i obyczajowości na szkodę małoletnich. Od 2010 r. jest zaangażowany w prace Fundacji Dorastaj z Nami. Udziela tam pomocy psychologicznej, edukacyjnej, prawnej i socjalnej dzieciom z rodzin, w których rodzic zginął lub utracił zdrowie, pełniąc służbę publiczną.

Jest również wieloletnim współpracownikiem think tanku Laboratorium Więzi i koordynatorem projektu "Oczyszczalnia" - cyklu międzyśrodowiskowych spotkań poświęconych problemom ważnym dla spraw publicznych i społecznych. Pracował m.in. w Sejmie RP (2003-2005), a w latach 2005-2006 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznika prasowego rządu. Był także pełnomocnikiem ds. komunikacji i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.

W roku 2023 r. został laureatem nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii "Osoby publiczne" za wieloletnie działania na rzecz edukacji w duchu idei korczakowskich, za wspieranie dzieci i troskę o ich prawa.

O Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 roku. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

W skład komisji ds. pedofilii powinno wchodzić siedmiu członków: trzech powoływanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez Senat większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez prezydenta, jeden przez premiera i jeden przez Rzecznika Praw Dziecka.

Zastąpią oni dwie członkinie tej komisji Barbarę Chrobak i Hannę Elżanowską, które pod koniec lipca Sejm odwołał z powodu m.in. oskarżeń o niegospodarność i stosowanie mobbingu.