Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Krzysztofa Wiaka na nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W czwartek upływa kadencja dotychczasowej prezes tej Izby Joanny Lemańskiej.

REKLAMA

"Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem z dnia 26 lutego 2025 r. powołał z dniem 28 lutego 2025 r. Krzysztofa Wiaka na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych" - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Jak dodano, wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek Pałacu Prezydenckim.

Prezydent @AndrzejDuda postanowieniem z dnia 26 lutego 2025 r. powoa z dniem 28 lutego 2025 r. Krzysztofa Wiaka na stanowisko Prezesa Sdu Najwyszego kierujcego prac Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.Wrczenie aktu powoania nastpio podczas uroczystoci,... pic.twitter.com/MuDmXOPuQl

prezydentplFebruary 27, 2025

Sędzia Wiak był jednym z trzech kandydatów na prezesa, których w zeszłym tygodniu wyłoniło zgromadzenie sędziów tej Izby.

Sędziami, których kandydatury przekazano prezydentowi byli, poza Wiakiem: Tomasz Demendecki i Aleksander Stępkowski.

Kim jest sędzia Wiak?

Sędzia Wiak urodził się 31 października 1969 r. w Puławach, a studia prawnicze ukończył w 1996 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2000 r., a w 2010 r. stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie dorobku naukowego i rozprawy "Prawnokarne środki przeciwdziałania terroryzmowi" (wyróżnionej nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Wiak jest od 2011 r. profesorem nadzwyczajnym na KUL, a od 2010 r. kierownikiem tamtejszej Katedry Prawa Karnego. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 2016-2018 dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Wiak jest sędzią IKNiSP od 10 października 2018 r.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN powstała na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. i tworzą ją osoby powołane po 2017 roku na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 2017 r.

Status tych sędziów jest kwestionowany m.in przez niektóre środowiska prawnicze, a także obecny rząd, w tym ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

W przedstawionych przez resort sprawiedliwości na początku lutego br. alternatywnych projektach odnoszących się do statusu sędziów awansowanych do sądów wyższych szczebli lub wybranych spoza sądownictwa po 2017 roku przewidziano m.in. likwidację w SN Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.