Między koalicjantami z senackiej większości nie ma jedności w sprawie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego - dowiedział się reporter RMF FM
Ustawę, która zakończyłaby możliwość dochodzenia roszczeń po 30 latach, oprotestowały Izrael i Stany Zjednoczone.
Brak wspólnego stanowiska oznacza, że w dyskusji będzie się liczył każdy głos. Prawo i Sprawiedliwość chce, by ustawa wyszła z Senatu w niezmienionym kształcie. W tej kwestii może liczyć na poparcie senatorów Lewicy, choć ci, jak deklarują, ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęli.
Wahają się też ludowcy, którzy w nieoficjalnych rozmowach podkreślają, że mogą się zgodzić na poprawki, ale nie na tak daleko idące jak chce tego Koalicja Obywatelska. Klub planuje między innymi wydłużyć vacatio legis i sprawić, by przepisami nie były objęte już prowadzone postępowania.
Dziś formalne prace nad ustawą rozpoczynają dwie senackie komisje, ale różnice są na tyle duże, że we wtorek po południu na zamkniętymi spotkaniu mają je omawiać liderzy większości w Senacie.
Ponad 45 procent Polaków uważa, że głośna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego - która spotkała się z ostrą reakcją ze strony Izraela - jest dobrym pomysłem - tak wynika z ostatniego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Na pytanie, czy budząca już ogromne kontrowersje nowelizacja Kpa jest dobrym pomysłem, najwięcej osób z tych, które w październiku 2019 zagłosowały w wyborach do Sejmu na PiS i całą Zjednoczoną Prawicę, odpowiedziało twierdząco: 46 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak", 22 proc. "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania jest 26 proc. ówczesnych wyborców Zjednoczonej Prawicy: 20 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", 6 proc. "zdecydowanie nie". Również 6 proc. nie wie, czy jest to dobra decyzja.
Jeśli chodzi o wyborców Koalicji Obywatelskiej PO .N iPL Zieloni, najwięcej osób - 47 proc. - uważa, że nie jest to dobry pomysł: 34 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a 13 proc. "zdecydowanie nie". Przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych z tej grupy: 17 proc. wskazało opcję "raczej tak", 9 proc. "zdecydowanie tak". 27 proc. badanych w tej grupie wskazało natomiast odpowiedź: "trudno powiedzieć".
Wśród wyborców Lewicy - SLD, Wiosna, Partia Razem - różnica pomiędzy odpowiedzią twierdzącą a przeczącą jest niewielka. 40 proc. uważa, że nowelizacja Kpa to dobry pomysł (36 proc. "raczej tak", 4 proc. "zdecydowanie tak"), a 36 proc., że zły (27 proc. "raczej nie", a 9 proc. "zdecydowanie nie"). 24 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania na ten temat.
Wyborcy koalicji PSL + Kukiz’15 najczęściej odpowiadali na zadane pytanie przecząco: 62 proc. (48 proc. "zdecydowanie nie", 14 proc. "raczej nie"). Twierdząco odpowiedziało 30 proc. badanych (27 proc. "raczej tak", 3 proc. "zdecydowanie tak"). 8 proc. wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Zwolennicy Konfederacji Wolność i Niepodległość z wyborów 2019 w zdecydowanej większości - 69 proc. - uznawali, że nowela Kpa jest dobrym pomysłem (64 proc. "raczej tak" i 5 proc. "zdecydowanie tak"). 7 proc. jest przeciwnego zdania (7 proc. "raczej nie", nikt nie wybrał odpowiedzi "zdecydowanie nie"). 24 proc. respondentów z tej grupy nie ma na ten temat zdania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ambasada Izraela ostro o decyzji Sejmu: To prawo uderzy w nasze stosunki