Bartłomiej Sienkiewicz, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał, że podjął decyzję o likwidacji rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. To kolejny ruch ministra, który wcześniej ogłosił likwidację Telewizji Polskiej, PR i Polskiej Agencji Prasowej. Tym decyzjom ostro sprzeciwia się opozycja.

REKLAMA

O likwidacji 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia resort kierowany przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza powiadomił we wpisie na platformie X (dawniej Twitter).

W dniu dzisiejszym podjem decyzj o likwidacji 17 spek regionalnych rozgoni Polskiego Radia, jako kontynuacja wczeniejszego procesu.Bartomiej SienkiewiczMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

kultura_gov_plDecember 29, 2023

"W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu" - podano we wpisie na profilu MKiDN.

Pod powiadomieniem podpisał się minister Sienkiewicz.

Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczy rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami. W skład Audytorium 17 wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra).

Przewodniczący KRRiT: Likwidacja rozgłośni regionalnych całkowicie bezprawna

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odnosząc się do piątkowej decyzji ministra kultury o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, uznał, że "decyzje te są całkowicie bezprawne" - jak napisał w piątek na portalu X.

Minister Kultury B. Sienkiewicz zakomunikowa, e podj "decyzj o likwidacji" 17 spek regionalnych rozgoni Polskiego Radia. To dalszy cig bezprawia.Jako Przewodniczcy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdzam, e decyzje te s cakowicie bezprawne, naruszajce... pic.twitter.com/fZI8Ue7XYk

Maciej_SwirskiDecember 29, 2023

"Minister Kultury B. Sienkiewicz zakomunikował, że podjął 'decyzję o likwidacji' 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Jako Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stwierdzam, że decyzje te są całkowicie bezprawne, naruszające ustawę o radiofonii i telewizji, ustawę o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji, który mówi, że organy państwa działają w na podstawie i w granicach prawa" - napisał Świrski.

Likwidacja TVP, Polskiego Radia i PAP

W ubiegły wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze.

Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Decyzja szefa MKiDN spotkała się z krytyką ze strony polityków PiS; także prezydent Andrzej Duda stwierdził, że doszło do naruszenia Konstytucji. W sobotę prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową na rok 2024. W uzasadnieniu wyjaśnił, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych zadecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela - podano w komunikacie MKiDN. Do tej pory decyzje MKiDN nie obejmowały rozgłośni regionalnych PR, które były zarządzane przez dotychczasowych prezesów.