To przełomowa wizyta - tak o rozpoczynających się dziś rozmowach w Bagdadzie z irackimi władzami mówi szef inspektorów rozbrojeniowych Hans Blix. Razem z nim do Bagdadu udaje się szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed El Baradei.
14 lutego inspektorzy złożą kolejny raport przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Blix ma nadzieję na stuprocentową współpracę ze strony irackich władz. Myślę, że wszyscy chcieliby zobaczyć, że to właśnie efektywne inspekcje doprowadzą do rozbrojenia Iraku. Myślę, że chce tego cały świat arabski, Europejczycy, jak również prezydent Bush i premier Blair - mówił Blix.
Jak poinformował rzecznik inspektorów ONZ Hiro Ueki, w Bagdadzie odbyły się przesłuchania trzech kolejnych irackich naukowców bez udziału urzędników z Bagdadu. Wcześniej inspektorzy przesłuchiwali irackiego biologa. Dotychczas Irakijczycy domagali się obecności przy takiej rozmowie przedstawiciela irackich władz.
Tymczasem Stany Zjednoczone próbują zjednać sobie sojuszników do ewentualnego uderzenia na Irak. Kolejną do tego okazją będzie rozpoczynająca się dziś w Monachium konferencja na temat bezpieczeństwa. Weźmie w niej udział około 250 przedstawicieli władz z 40 państw. Czy Amerykanom uda się przekonać tych, którzy nie chcą wojny? Rosyjski minister obrony Siergiej Ivanow zapowiedział, iż Rosja nie zmieni swojego stanowiska.
14 lutego inspektorzy złożą kolejny raport przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Jeżeli powiedzą, że coś przeszkadza im w pracy, że na przykład nie mają wystarczającego dostępu do pewnych miejsc, wtedy sprawa zostanie rozważona bardzo poważnie - mówił Ivanow. Podobną opinię prezentują dwaj inni stali członkowie Rady Bezpieczeństwa - Chiny i Francja oraz Niemcy. Kraje te nalegają na kontynuowanie starań dyplomatycznych w kwestii Irackiej.
11:00