Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeżeli go zaproszę, bardzo chętnie spotka się ze mną, by porozmawiać o projektach, które wpływają do Sejmu. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do takiego spotkania zaraz po tym, jak wyklaruje się jego status - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeżeli marszałek Sejmu Szymon Hołownia byłby skłonny przyjąć go na spotkanie, to bardzo chętnie się z nim spotka.
Pan premier Morawiecki powiedział, że jeżeli go zaproszę, bardzo chętnie spotka się ze mną, by porozmawiać o tych projektach, które wpływają. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do takiego spotkania zaraz po tym, jak wyklaruje się jego status. Bo w tej chwili jest, jak rozumiem, z jednej strony zdymisjonowanym premierem rządu, który ma powierzone obowiązki, ale już tylko administruje i jest też jednocześnie osobą, która jeszcze nie sformowała nowego rządu - powiedział Szymon Hołownia.
Zapewnił, że "kiedy ten nowy rząd zostanie przez niego sformowany, zaprzysiężony przez prezydenta, niezwłocznie spotka się z tak usankcjonowanym premierem, aby zadać mu też wiele pytań dotyczących tego, co do Sejmu teraz spływa". A spłynął - jak poinformował Hołownia - m.in. projekt ustawy okołobudżetowej.
Zadam panu premierowi pytanie, dlaczego nie wpłynął budżet. Skoro wpłynęła ustawa okołobudżetowa, warto zapytać gdzie jest budżet do tej ustawy? Analizy sejmowe wskazują jednoznacznie, że budżet złożony przez rząd pana Morawieckiego we wrześniu uległ dyskontynuacji. A więc zaraz po tym, jak został ukonstytuowany nowy Sejm, ten budżet powinien zostać złożony raz jeszcze - wskazał marszałek Hołownia.
Konferencja prasowa marszaka Sejmu @szymon_holownia przed 3. dniem inauguracyjnego posiedzenia Izby.#Sejm pic.twitter.com/JjLmpV24gu
KancelariaSejmu21 listopada 2023
"Kiedy myślę o panu premierze Morawieckim, przypomina mi się fenomen kota Schrödingera, znany z badań psychologicznych, ale nie tylko. Przypomnijmy, był to kot, który jednocześnie był w pudełku, ale był też poza pudełkiem. Mam wrażenie - kiedy słucham, czytam, oglądam pana premiera, kiedy widzę, co wpływa do laski marszałkowskiej z jego strony - że mamy teraz do czynienia z premierem Schrödingera, który z jednej strony jest premierem, ale drugiej strony - premierem nie jest" - powiedział Szymon Hołownia.
Sejm we wtorek o godz. 12 wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych oraz członków Trybunału Stanu.
W poniedziałek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że jego klub przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej. Tą uchwałą chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej - zapowiedział Błaszczak. W poniedziałek późnym wieczorem projekt uchwały zamieszczono na stronie Sejmu.
Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu. Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.
Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z konstytucją TS składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu; przewodniczącym TS jest I prezes Sądu Najwyższego.
Przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent, premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie. TS wymierza (łącznie lub osobno) kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego; zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych; utraty orderów, odznaczeń i tytułów honorowych.
Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane także środę w tym tygodniu oraz we wtorek 28 listopada; w środę odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro - informowała w poniedziałek po Prezydium Sejmu wicemarszałek Izby Monika Wielichowska (KO).
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ws. refundacji in vitro ma się rozpocząć w środę o godz. 11 i ma to być według harmonogramu jedyny rozpatrywany tego dnia projekt.
Z kolei 28 listopada, jak podano w harmonogramie na stronie Izby, Sejm ma zająć się powołanie Rzecznika Praw Dziecka. Szef klubu KO Borys Budka przekazał w poniedziałek, że kandydatką sejmowej większości na RPD jest Monika Horna-Cieślak.
We wtorek w przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się też powołaniem członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 oraz kwestią wyboru składu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.