Do Polski trafiły dwie kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej - poinformował wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

O dostawie sprzętu szef MON poinformował we wpisie na Twitterze w środę wieczorem.

"Do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej" - napisał.

Do Polski trafiy 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane s w ramach programw Homar i Wisa, ktre maj na celu znaczce wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej. pic.twitter.com/wNkVpXeEDA

mblaszczakMay 24, 2023

20 wyrzutni HIMARS w Polsce do końca roku

Pierwsze 5 zamówionych wyrzutni HIMARS dotarło do Polski w ubiegły poniedziałek. Wyrzutnie zostaną przekazane 1. Mazurskiej Brygadzie Artylerii 16. Dywizji Zmechanizowanej. Pozostałe z 20 zakontraktowanych wyrzutni mają zostać dostarczone do końca roku.

Wyrzutnie HIMARS - 18 bojowych i dwie ćwiczebne - MON zamówiło w 2019 r. za 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojową GMLRS o zasięgu ok. 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego.

Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Kongres USA wydał zgodę na zakup przez Polskę kolejnych 500 wyrzutni.

O wyrzutniach HIMARS

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności - jest to sprzęt dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MARS znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.

Z kolei Patriot to amerykański system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 r. na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Polskie Patrioty wyposażone są w nowoczesny system zarządzania obroną powietrzną IBCS, obecnie wdrażany również w armii amerykańskiej.