To nie jest żart! Aktywni, niewykluczeni ze swoich partii i jednoznacznie z nimi kojarzeni - posłanka Razem Paulina Matysiak i parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała - ogłosili powstanie Ruchu Społecznego "Tak dla Rozwoju". Chcą w jego ramach przypominać, że "są takie sprawy, które naprawdę potrafią nas połączyć". I nawet, jeśli inicjatywa ta rozpadnie się z powodu wewnątrzpartyjnej krytyki ich koleżanek i kolegów, którzy przypomną, że nie wypada z politycznym oponentem wspólnie działać, to oni już zrobili coś niesamowitego.

Na swoich kontach na platformie X dwoje posłów - Paulina Matysiak z partii Razem i Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości - w czwartek rano opublikowali to samo nagranie. Poinformowali w nim, że "inicjują Ruch Społeczny 'Tak dla Rozwoju'".

"Chcemy łączyć obywateli, organizacje i polityków różnych opcji wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski. Pozostając w różnych partiach, spierając się na wiele tematów (światopoglądowych, historycznych i innych) możemy te spory odłożyć na bok i pracować wspólnie nad budową CPK, elektrowni jądrowych, rozbudową portów i armii. Bądźmy w kontakcie, wkrótce więcej szczegółów!" - napisali w mediach społecznościowych.

"Ja jestem feministką, a ja jestem konserwatystą"

Podczas trwającego 68 sekund nagrania wideo Paulina Matysiak (Razem) i Marcin Horała (PiS) siedzą obok siebie na niewielkim murku i na zmianę mówią, przedstawiając swój pomysł.

Marcin Horała: Pewnie zastanawiacie się, co tutaj robimy razem. 

Paulina Matysiak: No właśnie, ja jestem z lewicy.

A ja z prawicy.

Ja jestem feministką.

A ja jestem konserwatystą.

No właśnie, ale są takie sprawy, które naprawdę potrafią nas połączyć i tymi sprawami są projekty, które będą służyły rozwojowi Polski.

Bo rozwój Polski nie ma barw politycznych - służy wszystkim, różnym ideologii, różnych przekonań i wszyscy razem powinniśmy pracować dla rozwoju naszego kraju.

Te projekty rozwojowe to m.in. Centralny Port Komunikacyjny, rozwój energetyki jądrowej, porty, bezpieczeństwo naszego kraju, ale także wiele, wiele innych.

Ostatnie miesiące pokazały, że presja ma sens i ruch społeczny wspierający rozwój Polski odnosi sukcesy. Działajmy dalej razem dla rozwoju Polski.

I jeżeli chcesz nam w tym pomóc, jeżeli zależy ci na tym, żeby Polska się rozwijała, żeby Polska była silniejsza gospodarczo, była bezpieczniejsza, była dobrym krajem pod względem transportu, dołącz do nas.

Www.TakDlaRozwoju.org - zostawcie kontakt, namiary. Będziemy się odzywać i będziemy razem działać dla bezpieczeństwa Polski

Czekamy na was.

Kim jest Paulina Matysiak?

Co ciekawe, Paulina Matysiak i Marcin Horała urodzili się tego samego dnia - 2 października - choć w innych latach i innych miejscach. Matysiak - w 1984 roku w Kutnie. Od początku swojej politycznej aktywności Paulina Matysiak jest w partii Razem.

Posłanką po raz pierwszy została w 2019 roku, a 4 lata później uzyskała reelekcję. Jest m.in. wiceszefową sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, a także wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany oraz przewodniczącą Parlamentarnego Zespół ds. Równości Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży.

Kim jest Marcin Horała?

Marcin Horała urodził się w 1981 roku w Gdańsku. W Prawie i Sprawiedliwości jest od 2004 roku, posłem jest od 2015 roku.

Był w rządzie PiS m.in. wiceministrem infrastruktury od 2019 r. do 2022 roku, a także wiceministrem funduszy i polityki regionalnej w latach 2022-2023. Od 2019 do 2023 r. był natomiast pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.