Co najmniej kilkanaście miliardów złotych straciły spółki Skarbu Państwa z powodu nietrafionych inwestycji i nieuzasadnionych wydatków - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych dodając, że audyty w spółkach pokazały olbrzymią skalę nieprawidłowości. 95 członków zarządów nie otrzymało absolutorium. Skierowano blisko 50 zawiadomień do prokuratury.

Jak wskazało Ministerstwo Aktywów Państwowych, audyty w spółkach Skarbu Państwa były przeprowadzane przez profesjonalne firmy zewnętrzne z zachowaniem zasad ładu korporacyjnego.

Minister Jakub Jaworowski poinformował na konferencji prasowej, że złożono już blisko 50 zawiadomień do prokuratury, a liczba ta może jeszcze wzrosnąć. 

Jednocześnie podał, że blisko 95 członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa nie otrzymało absolutorium.

Jaworowski zwrócił uwagę na olbrzymią skalę nieprawidłowości, które dotyczyły różnych aktywności spółek. 

Poinformowano też o co najmniej kilkunastu miliardach złotych strat w spółkach Skarbu Państwa m.in. z powodu nietrafionych inwestycji i nieuzasadnionych wydatków.

Których spółek dotyczyły nieprawidłowości?

Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim takich spółek jak Orlen, Grupa Azoty, a także Elektrownia Ostrołęka. 

Skala tych nieprawidłowości przekroczyła nasze oczekiwania, niestety było dużo gorzej, niż się wydawało. Pierwsza kategoria, którą zaobserwowaliśmy, to megalomania i niekompetencja - mówił minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dodał, że wiele spółek nadzorowanych przez resort wymaga kompleksowych programów naprawczych. 

MAP zapowiada Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego

Szef MAP powiedział na konferencji prasowej, że resort przygotował projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, który ma ustanowić "jasne, przejrzyste i nowoczesne" standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz ich spółkami zależnymi.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają także prace nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarzadzania mieniem państwowym. 

Celem wspomnianych działań ma być profesjonalizacja nadzoru właścicielskiego, tak, aby nie powtórzyły się nieprawidłowości zidentyfikowane w czasie audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa - dodał minister.