Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części kraju ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Alerty do mieszkańców 12 województw wysłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju.

REKLAMA

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, dla województw w centralnym i wschodnim pasie kraju od północy po południową granicę wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami.

Będą im towarzyszyć silne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Miejscami może spaść grad.

Zostay wydane ostrzeenia meteorologiczne przed burzami z gradem. Najbardziej intensywne zjawiska (opady do 30-40 mm i porywy wiatru do 90-100 km/h) s prognozowane w ramach ostrzee 2 stopnia.https://t.co/wpbt0ZBQat#IMGWmeteo #burze pic.twitter.com/2wAe56tmAD

IMGWmeteoJune 13, 2022

W centrum kraju ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w godzinach od 11:00 do 20:00, a na wschodzie od 13:00 do 21:00.

W dzie zachmurzenie umiarkowane i due z przelotnymi opadami deszczu i burzami, take burze z gradem. W burzach moe spa do 40 mm opadu. Temperatura od 17C do 27C. Wiatr umiarkowany, z kierunkw zachodnich. W burzach porywy do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. pic.twitter.com/lVbnnxMk97

IMGWmeteoJune 13, 2022

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują z kolei w godzinach od 9:00 do 18:00 w centralnej i miejscami w zachodniej części kraju oraz na południowym zachodzie Polski i obejmują województwa:

  • pomorskie,
  • kujawsko-pomorskie,
  • opolskie
  • część województwa dolnośląskiego,
  • część województwa wielkopolskiego,
  • część województwa zachodniopomorskiego.

Spokojniej będzie tylko na północnym zachodzie.

Alert RCB do mieszkańców 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do odbiorców w 12 województwach alert ostrzegający przed burzami z gradem i silnym wiatrem.

"Uwaga! Dzi (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Moliwe przerwy w dostawie prdu. Zabezpiecz rzeczy, ktre moe porwa wiatr" - Alert RCB o takiej treci wysano do odbiorcw na terenie 12 wojewdztw. pic.twitter.com/BLCgJ2P4nV

RCB_RPJune 13, 2022

"Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - napisano w komunikacie.

Prognoza pogody na poniedziałek

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW, do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Różnica temperatur pomiędzy Świnoujściem a Przemyślem wyniesie 10 stopni Celsjusza.

Na południowo-wschodniej części kraju spodziewamy się frontu falującego, który generować będzie bardzo silne burze. Przelotne opady deszczu możliwe są niemal w całym kraju. W środkowej części Polski - od Pomorza Wschodniego, przez część Wielkopolski, po Dolny Śląsk będą to już burze, na które wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju, gdzie mówimy o burzach z gradem, w czasie których lokalnie może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Dodatkowo, szczególnie w rejonie Małopolski i Górnego Śląska, możliwy jest wiatr dochodzący w porywach do 110 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, do 27 stopni na południowym wschodzie - powiedziała Dąbrowska.

W nocy na wschodzie kraju mogą wystąpić zanikające burze, z opadami do 15 mm deszczu i porywami wiatru do 70 km/h .

Na pozostałym obszarze dużo chmur i możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 10 do 12 stopni Celsjusza. Wtorek będzie już wyraźnie chłodniejszy, a temperatura maksymalna przekroczy 20 stopni Celsjusza tylko na południowym zachodzie.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?

Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich.
  • Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
  • Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.