W 11 miastach we Włoszech obowiązuje w piątek najwyższy stopień alertu z powodu upałów. Na południu temperatury sięgną 42 stopni Celsjusza. Nad kraj nadciągnęła najbardziej intensywna od początku lata fala gorąca, przyniesiona przez tzw. antycyklon afrykański. Dotkliwe upały mają potrwać przez cały lipiec. Również w piątek na terenie całej Chorwacji obowiązuje najwyższy alert pogodowy związany z wyjątkowo wysokimi temperaturami
Włoskie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło czerwony alert w Rzymie, Bolonii, Campobasso, Florencji, Frosinone , Latinie, Perugii, Pescarze, Rieti, Trieście i Viterbo. Pięć z tych miast leży w stołeczym regionie Lacjum.
Ten najwyższy stopień oznacza zagrożenie dla zdrowia całej ludności, nie tylko dla osób starszych i chorych oraz dzieci.
Kardiolodzy ostrzegają na łamach gazet, że wraz z takimi upałami rośnie ryzyko zawału.
Niższy, pomarańczowy stopień alarmu pogodowego obowiązuje w Ankonie, Wenecji, Weronie.
Również na sobotę zapowiedziano czerwony alert dla 11 miast.
Na liście w biuletynie Ministerstwa Zdrowia znajdują się miasta masowo odwiedzane przez setki tysięcy zagranicznych turystów, którzy - jak się zauważa - często nieświadomi realnych zagrożeń są szczególnie narażeni na konsekwencje fal gorąca.
Prognozowane na weekend temperatury to 42 stopnie w niektórych częściach Sardynii, 40-41 stopni na Sycylii, w Kalabrii i Apulii oraz 39 stopni w centrum kraju.
Na północy Włoch zapowiadane są natomiast gwałtowne burze.
Także Chorwacja oraz reszta regionu Bałkanów od początku bieżącego tygodnia mierzy się z kolejną tego lata falą gorąca. W piątek po raz pierwszy cały kraj został objęty czerwonym alertem pogodowym ostrzegającym przed niebezpiecznymi temperaturami - poinformował dziennik "Jutarnji list".
Temperatury mają tego dnia sięgać w kraju 36 stopni Celsjusza. Czerwony alert pogodowy będzie obowiązywać również w sobotę.
Chorwacki Czerwony Krzyż opublikował z tej okazji ostrzeżenia, w których informuje, że objawami udaru cieplnego są ból i zawroty głowy, dyskomfort, pobudzenie i dezorientacja, zaczerwienienie, ciepła i sucha skóra, przyspieszony puls, podwyższona temperatura ciała powyżej 40 stopni czy utrata przytomności.
Władze wezwały do unikania przebywania na świeżym powietrzu w najgorętszych porach dnia - od 10 do 17, częstego picia wody i unikania wysiłku fizycznego. Przypomniano, że nie wolno zostawiać samych na zewnątrz dzieci i zwierząt.
"Wysoka temperatura powietrza może być przyczyną problemów zdrowotnych, zwłaszcza grup wrażliwych, takich jak małe dzieci, osoby przewlekle chore, starsze, kobiety w ciąży i osoby pracujące na świeżym powietrzu. W przypadku zawrotów głowy, osłabienia, skrajnego pragnienia lub bólu głowy należy natychmiast zwrócić się o pomoc" - podkreślił Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego.