Oblodzenie, opady marznące, zawieje i zamiecie śnieżne - przed tym ostrzega IMGW mieszkańców całej Polski w niedzielę. Alerty 1. stopnia - a na południu, w rejonach górskich, 2. stopnia - obowiązują do końca dnia. Te wydane dla północy kraju - do poniedziałku do godz. 10. GDDKiA podała, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, lecz na niektórych trasach kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Wydano także ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych w Zlewni Martwej Wisły, na Zalewie Wiślanym, Żuławach i w Elblągu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia obowiazujące do końca dnia, a na północy kraju - do poniedziałku do godz. 10.
Alertami przed oblodzeniem i marznącymi opadami objęta jest cała Polska. Dodatkowo nad morzem silnie powieje, natomiast w górach prognozowane w niedzielę i poniedziałek prognozowane są śnieżyce. Temperatura maksymalna od -4 st. C w rejonach podgórskich, około 0 st. C w centrum, do 3 st. C nad morzem.
IMGW wydał także alerty hydrologiczne. Ostrzega przed sztormem na Bałtyku. Wydano też alerty drugiego i trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych w Zlewni Martwej Wisły, na Zalewie Wiślanym, Żuławach i w Elblągu, gdzie - w związku z wystąpieniem cofki - wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Dzie dobry. Jak wasza niedziela. W porcie eba wci obowizuje pogotowie przeciw szturmowe i przeciwpowodziowe. Kierunek wiatru Pn - W 6-7 B stan wody 602 - 604 do ok 12 bdzie wiao. Droga dla samochodw na gwk Zach jest zamknita. Uwaajcie na siebie. @SOB_pl @IMGWmeteo... pic.twitter.com/2RVVjyRLRg
KluskaSebastianJanuary 12, 2025
Przekroczenie stanów alarmowych może natomiast wystąpić także w Wielkopolsce i w Łódzkiem.
Straż pożarna interweniowała m.in. w Łebie. Przy ul. Jachtowej strażacy zabezpieczyli budynek portu jachtowego ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku i wiatr powodujący tzw. cofkę. Woda wylewała się tam na parking. Ułożono worki z piaskiem w celu zabezpieczenia budynku. Ponadto Burmistrz Łeby zwołała zebranie zarządzania kryzysowego - przekazał Kierzkowski.
W związku z cofką na rzece Łupawa woda wlała się na posesje i zagrażała budynkom przy ul. Rybackiej w Rowach. Ułożono tam 50 metrów zapór.
W niedzielny poranek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.
"Od soboty, od godz. 22.00 na sieci dróg pracowało 2330 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania" - podano, dodając, że są jednak odcinki, na których warunki są dynamiczne i dlatego trzeba pamiętać o zdjęciu nogi z gazu, ustawieniu odpowiednich świateł i zachowaniu większych niż zazwyczaj odstępów między autami.
Błotopośniegowe występuje na terenie województwa:
- świętokrzyskiego na: dk78 w granicach województwa, dk7 odc. Kielce – gr. woj. małopolskiego, dk74 odc. Kielce – Opatów, dk73 odc. Morawica – Chmielnik,
- małopolskiego na: dk28 odc. Maków Podhalański – Skomielna Biała, dk47 odc. Rabka Zdrój – Zakopane, dk49 odc. Nowy Targ – granica Państwa, dk75 odc Nowy Sącz – granica Państwa, dk28 odc. Nowy Sącz – gr. woj. podkarpackiego,
- warmińsko-mazurskiego na: dk57 odc. Bartoszyce – Szczytno, dk16 odc. Olsztyn – Mrągowo, dk53 odc. Olsztyn – Szczytno, S7odc. Ostróda – Małdyty,
- łódzkiego na: dk74 w granicach województwa, dk91 odc. Piotrków Trybunalski – gr. woj. śląskiego, dk42 w granicach województwa, S8odc. Łódź – Kępno, A1odc. Piotrków Trybunalski – Łódź, dk45 w granicach województwa,
- lubelskiego na: dk74 odc. Frampol – Horyszów, dk17 odc. Zamość – granica Państwa,
- podkarpackiego w południowej części województwa oraz na: dk77 odc. Sandomierz – Leżajsk, S19odc. Sokołów Małopolski – Rzeszów, A4odc. Przeworsk – granica Państwa,
- opolskiego w północnej części województwa,
- dolnośląskiego na: dk33 odc. Kłodzko – granica Państwa, dk8 odc. Kłodzko – granica Państwa, dk30 w granicach województwa, dk94 odc. Chojnów – granica Państwa, A4odc. Krzyżowa – gr. Państwa, A18w granicach województwa, dk3 odc. Jelenia Góra – granica Państwa, dk36 odc. Lubin – Prochowice, dk94 odc. Prochowice – Wrocław.
Opady śniegu występują na terenie całego kraju z wyłączeniem województwa:
- podlaskiego.
Opady deszczu lub śniegu z deszczem występują na terenie województwa:
- pomorskiego,
- lubelskiego,
- łódzkiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- mazowieckiego.
Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego, umiarkowanego stopnia. Na Kasprowym Wierchu leży już 65 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 74 cm. Panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki.
"Bardzo silny wiatr połączony ze znacznym opadem śniegu gwałtownie pogorszył sytuację lawinową. Problemem są świeże depozyty odłożonego przez wiatr śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych, w szczególności powyżej górnej granicy lasu. Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne" - czytamy w komunikacie TOPR.
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że w wyższych partiach Tatr panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pozawiewane i przysypane świeżym śniegiem, ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy.
Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, a niski pułap chmur oraz mgła, utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Na szczytach wieje silny i porywisty wiatr potęgujący poczucie zimna.
Całe Trójmiasto jest zasypane; kto nie musi, niech nie wyjeżdża - poinformował nas słuchacz na Gorącą Linię RMF FM.
Mocno zasypana jest również m.in. Warszawa i Kraków.
Ok. godz. 11 podano, że na warszawskie mosty, wiadukty i strome ulice, m.in. Książęcą i Dolną wyjechały 42 posypywarki.
"Połczyn-Zdrój - miasto uzdrowiskowe w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. Wczoraj spadło chyba z 50 cm śniegu. Trochę dzisiaj się "odkopujemy". Chodniki to tunele, a ulice osiedlowe zrobiły się jednokierunkowe" - napisała nam słuchaczka.
Do drugiego stopnia - po raz pierwszy tej zimy - podnieśli stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. To wynik silnego wiatru wiejącego z różnych kierunków i opadów śniegu.
Zdaniem ratowników górskich, pokrywa śnieżna na niektórych stromych stokach Babiej Góry nie jest już tak dobrze związana jak wcześniej. Wyzwolenie na nich lawiny jest możliwe przy dużym dodatkowym obciążeniu. Samoistne zejście bardzo dużych mas śniegu jest jednak mało prawdopodobne.
Na Markowych Szczawinach leży około 50 cm śniegu, w partiach szczytowych 60-80 cm, a miejscami nawet powyżej 100 cm.