35,7 stopni Celsjusza - tyle wyniosła dziś najwyższa tegoroczna temperatura powietrza w Polsce, według pomiarów przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rekord padł w Ostrołęce. W pierwszym komunikacie IMGW podał, że najcieplej było w Legionowie.
"Dziś najwyższa temperatura powietrza z pomiarów z czujników automatycznych wystąpiła w Legionowie i wyniosła 35,6 stopni Celsjusza. Jednak z podsumowania danych z termometrów maksymalnych na stacjach synoptycznych rekord dnia padł w Ostrołęce i wyniósł 35,7 stopni" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak podał IMGW, poprzedni rekord padł w Słubicach (woj. lubuskie), gdzie 15 lipca zanotowano 35,4 stopni Celsjusza.
Dzi najwysza temperatura powietrza z pomiarw z czujnikw automatycznych wystpia w Legionowie i wyniosa 35,6C.Jednak z podsumowania danych z termometrw maksymalnych na stacjach synoptycznych rekord dnia pad w Ostroce i wynis 35,7C.#IMGW #meteoimgw #upa pic.twitter.com/9iIvh0hxsu
IMGWmeteoAugust 15, 2023
W środę i czwartek czeka nas kontynuacja upalnej aury z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna do 30 do 35 stopni Celsjusza, a nad samym morzem - około 20 stopni. Burzom mogą towarzyszyć wiatr wiejący z prędkością nawet 65 km/h.
Jak informuje IMGW, w piątek upał i burze będą występowały we wschodniej i centralnej części kraju, od zachodu stopniowo będzie się ochładzać. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pojezierzu Pomorskim do 31 stopni lokalnie na Mazurach, nad morzem około 20 st. Celsjusza. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.
W sobotę w całym kraju sporo chmur. Będą występowały przelotne opady deszczu, a w centrum i na wschodzie również burze, którym mogą towarzyszyć opady gradu. Chłodniej, na termometrach od 24 st. na północnym zachodzie do 28 stopni Celsjusza na wschodzie kraju. W burzach porywy wiatru do 65 km/h.
Niedziela przyniesie więcej pogodnego nieba, zwłaszcza na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze Polski słońce na zmianę z chmurami i lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24 do 29 stopni Celsjusza, chłodniej na Podkarpaciu - 21 stopni.
Bardzo ciepłe noce - temperatura minimalna od 15 do 20 stopni Celsjusza.
W Polsce w 2022 roku rekord temperatury padł w Słubicach. 19 czerwca 2022 r. termometry odnotowały 38,3 stopnie Celsjusza.
Jak wówczas informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poprzedni rekord temperatury powietrza dla czerwca został wyrównany w 2019 roku w Radzyniu - 26 czerwca termometry wskazały 38,3 st. Celsjusza.