Upały nie dają wytchnienia - żar nadal będzie lał się z nieba. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w całym kraju. Alerty będą obowiązywać przez najbliższe cztery dni. Najcieplej będzie na zachodzie kraju, a upały sięgną do 32 st. Celsjusza.
Ostrzeżenie II stopnia przed upałami IMGW wydał dla województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wschodniej części woj. śląskiego. Tam na termometrach mieszkańcy będą mogli zobaczyć nawet 32 stopnie Celsjusza. Ciepło będzie też w nocy - około 18 stopni.
UWAGA NOWE OSTRZEENIA METEOROLOGICZNE #IMGW UPA 1, 2 Prognozuje si upay. Temperatura maksymalna w dzie od 29C do 32C. Temperatura minimalna w nocy od 15C do 18C. Ostrzeenie bdzie obowizywa do 09.09https://t.co/6QbbT2PXQF pic.twitter.com/EgYPI5iiI2
IMGWmeteoSeptember 5, 2024
Ostrzeżenia przed upałem I stopnia obowiązują z kolei na terenie woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, a także na północy woj. podkarpackiego i małopolskiego, oraz we wschodniej części woj. śląskiego. W tych regionach temperatura również może przekroczyć 30 stopni.
Aktualne pozostają także wydane przez IMGW w końcu czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Obowiązują one przede wszystkim we wschodniej części Polski.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.
Notowana w ostatnich dniach temperatura jest rekordowa. Jak podaje IMGW, jeśli spojrzeć na przeciętne warunki termiczne na początku września, przypadające na lata 1991-2020, w tym okresie powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 18,9 t. C na Helu do 21,6 st. C w Opolu.
Tymczasem prognozy na dziś wskazują, że wartości temperatury maksymalnej w całym kraju będą znacznie wyższe niż przeciętnie. Najwyższa anomalia jest spodziewana w Koszalinie, gdzie temperatura będzie o 10 st. C wyższa.