Od -12 do -2 st. C - taką temperaturę zapowiadają na czwartek meteorolodzy. Śnieg ma padać w całym kraju. Intensywne opady w pasie od Wybrzeża poprzez centrum kraju do obszarów górskich - informuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
W czwartek rano w Polsce możliwe są oblodzenia na wielu odcinkach dróg. Kierowcy powinni uważać także na błoto pośniegowe.
Zachmurzenia będzie duże - przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeśli gdzieś wyjdzie słońce, to tylko na Pomorzu - zaznaczył Walijewski.
W ciągu dnia w czwartek utrzymają się niskie temperatury z ostatnich dni. -12 st. C na Suwalszczyźnie, -11 st. C w Zakopanem i kotlinach górskich. W centrum ma być od -9 do -7 st. C, a na Wybrzeżu -2 st. C.
Dzisiaj pochmurno i miejscami opady niegu, do 8-10 cm na wybrzeu i w Bieszczadach. Temperatura maksymalna od -12C na Suwalszczynie do -2C na wybrzeu zachodnim. Miejscami wiatr porywisty z kierunkw pnocnych oraz zwieje i zamiecie niene.https://t.co/X0qPEdwOPO pic.twitter.com/gOr6grM5zd
IMGWmeteoFebruary 11, 2021
Opady śniegu będą występować na większości obszaru kraju - podał rzecznik IMGW. W centrum przyrost pokrywy śnieżnej prognozujemy na 10 cm - przekazał. Na Wybrzeżu spadnie od 4 do 2 cm śniegu, spore opady też na południu - dodał.
Wiatr północny i północno-zachodni z bardzo silnymi jego porywami na północy kraju.
W górach wiatr nawet do 90 km/h. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.
Nie są to warunki do uprawiania turystyki górskiej. Szlaki są oblodzone. Świeży śnieg spadł na poprzednią pokrywę, już topniejącą. Zatem, rośnie prawdopodobieństwo zejścia lawin - ostrzegł Walijewski.
Szlaki turystyczne w Tatrach są przykryte kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którą występują oblodzenia. Szlaki są nieprzetarte, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny - ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zapowiadane są dalsze opady śniegu w Tatrach, a temperatura na szczytach spadnie do minus 24 st.
W środę rano na Kasprowym Wierchu było 147 cm śniegu, a termometry wskazywały tam 7 stopni mrozu.
W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Na graniach występują nawisy śnieżne.