Bardzo silny wiatr daje się we znaki w wielu regionach Polski. Strażacy wyjeżdżają przede wszystkim do usuwania z dróg powalonych drzew i konarów. Są też miejsca, gdzie wichura zniszczyła dachy na budynkach mieszkalnych. Niestety jest też ofiara śmiertelna wichur. Jak się okazuje - wiatr - zmienia też rozkłady lotów.
Jak się dowiedzieliśmy poranny, czwartkowy rejs LOT z Krakowa do Warszawy z powodu szalejącego nad Polską wiatru musiał zostać przekierowany aż do... Budapesztu na Węgrzech.
Było to najbliższe lotnisko, na którym można było bezpiecznie wylądować.
Samolot z Krakowa miał lecieć do Warszawy. Doleciał do Skarżyska Kamiennej, zrobił kilka kółek i zawrócił... do Budapesztu - informuje nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. Maszyna po zatankowaniu paliwa wyruszyła już z powrotem do stolicy.
Systematyzujmy:- Samolot z Krakowa mia lecie do Warszawy;- Dolecia do Skaryska Kamiennej, tak zrobi kilka kek i zawrci...-...do Budapesztu. https://t.co/nfQCaITFAv
k_berenda17 lutego 2022
Na tym nie koniec. Lot z Bydgoszczy do Warszawy również został przekierowany do Budapesztu.
I kolejny taki lot. Mia z Bydgoszczy lecie do Warszawy, a dolecia do Budapesztu.#SilneWiatry https://t.co/NBYW3c1VHi pic.twitter.com/BeMvRtnue1
k_berenda17 lutego 2022
70-letni mężczyzna zginął w Międzyrzeczu (Lubuskie) po tym, jak drzewo przygniotło samochód, którym jechał. W regionie to najpoważniejsze z około 400 zdarzeń, które odnotowali dotychczas strażacy w związku z silnym wiatrem.
Do wypadku w Międzyrzeczu doszło w czwartek, około 6.30 na jednej z ulic na obrzeżach miasta. Drzewo przewróciło się wprost na jadący samochód osobowy marki Seat. Kierujący nim mężczyzna zginął na miejscu.
WICHURY NAD POLSKĄ. TU ZNAJDZIESZ NASZ RAPORT
Dyżurny meteorolog w Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Gorzowie Wlkp. przekazał, że do tej pory w woj. lubuskim najsilniejsze porywy wiatru zarejestrowano w czwartek o godz. trzeciej w Słubicach - 83 km/h, w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze - 76 km/h. W nocy na regionem przeszła również burza.
Silny wiatr połączony z opadami deszczu i śniegu spowodował ponowny wzrost zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ratownicy TOPR w czwartek ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Odradzają wychodzenie w góry.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach.
Na Kasprowym Wierchu wiatr w porywach osiąga prędkość do 94 km/h. Wstrzymane zostało kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz wyciągów narciarskich w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.
Tatrzański Park Narodowy (TPN) ostrzega, że podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz całe drzewa.
Krajobraz Doliny Roztoki po zejciu 3 lawin w okresie zamknicia tego rejonu dla ruchu turystycznego. Szlaki udronione, otwarte, ale trzeba zachowa ostrono, zaraz przy szlaku le zakopane w niegu kamienie, poamane gazie i drzewa. #Tatry #TPN pic.twitter.com/8ya8fkalIk
Tatrzanski_PN16 lutego 2022
"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Wieje silny porywisty wiatr dodatkowo niski pułap chmur, ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu - powyżej górnej granicy lasu szlaki mogą być nieprzetarte" - czytamy w komunikacie turystycznym TPN.
#Tatry #TPN https://t.co/37gGNSIlkL
Tatrzanski_PN16 lutego 2022
Radzimy dzi unika wchodzenia na szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym. Potnie wieje. Podmuchy o 7:16 osigay na niece 157.3 km/h. pic.twitter.com/LvjthAUrUq
Karkonoski_PN17 lutego 2022