Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przedstawił prognozę długoterminową od stycznia do kwietnia 2025 roku. Koniec zimy i początek wiosny zapowiada się ciepło. Sprawdź prognozę dla swojego miasta i regionu.

REKLAMA

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość" - zastrzegają eksperci IMGW-PIB.

Wynika to zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych, często lokalnych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

"Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - podkreślają meteorolodzy.

Ich prognoza długoterminowa przewiduje, że pierwsze cztery miesiące przyszłego roku będą cieplejsze niż zazwyczaj, w niektórych częściach kraju także bardziej deszczowe.

Prognoza pogody na styczeń

Jak podają eksperci IMGW-PIB, w styczniu na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej tzw. normy wieloletniej (pod uwagę brany jest okres 1991-2020). Nieco chłodniej może być jedynie na południu i zachodzie kraju.

Przewidywane opady mieszczą się w normie wieloletniej, IMGW-PIB zwraca jednak uwagę, że na północy kraju może ich być nieco więcej.

W styczniu w kilku województwach rozpoczynają się ferie zimowe - długoterminową prognozę warto wziąć pod uwagę przy ich planowaniu.

Prognoza pogody na luty

W lutym przyszłego roku będzie cieplej niż zazwyczaj, będzie też więcej opadów.

Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" - czytamy w opracowaniu IMGW.

W lutym również będą trwały ferie.

Prognoza pogody na marzec

W marcu znowu: na terenie całego kraju (tym razem bez wyjątków) średnia miesięczna temperatura powietrza będzie wyższa niż ta z lat 1991-2020.

Jeśli chodzi o opady - odchylenia od normy synoptycy nie przewidują.

Prognoza pogody na kwiecień

Kwiecień pogodą nie powinien nas zaskoczyć - ani pozytywnie, ani negatywnie.

"Na terenie całego kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020" - czytamy w komunikacie IMGW-PIB.