Na południu kraju pojawią się burze, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu i silny wiatr, miejscami mogą wystąpić mgły i spadnie grad. W dwóch województwach stan wody może gwałtownie wzrosnąć - poinformował w środę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązują w środę do godz. 21:00, natomiast hydrologiczne - do godz. 23:00.
W środę rano IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla 4 województw:
- południowej części woj. lubelskiego,
- małopolskiego,
- śląskiego,
- powiatu żywieckiego w województwie podkarpackim.
"Przewidywane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie mogą wystąpić opady gradu" - podali synoptycy. Ostrzeżenia obowiązują w środę od godz. 10:00 do godz. 21:00.
#IMGWlive 07:00 25.09UWAGA NOWE OSTRZEENIA METEOROLOGICZNE #IMGW BURZE 1Dzi od 10:00, na poudniowym wschodzie kraju prognozowane s burze (opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie grad). https://t.co/6QbbT2PXQF pic.twitter.com/c0vfWOJ6Xi
IMGWmeteoSeptember 25, 2024
Ostrzeżeniem hydrologicznym pierwszego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody objęto natomiast zbiorniki:
- w woj. śląskim zbiornik Soła wraz z kaskadą zbiorników,
- w woj. małopolskim ostrzeżeniem objęto zlewnie górnej Skawy, Skawinki, Uszwicy, Raby, Dunajca, Ropy.
Instytut powiadomił, że na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych - w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów - istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Alerty hydrologiczne obowiązują w środę od godz. 10.00 do godz. 23.00.
W komunikacie IMGW podkreślił, że ostrzeżenia hydrologiczne wydane są w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich.
IMGW poinformował, że te zjawiska meteorologiczne powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. "Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej" - dodali synoptycy.