Helene, huragan 4. kategorii w skali Saffira-Simpsona, w piątek rano czasu polskiego uderzył we Florydę. Władze poinformowały, że są już trzy ofiary śmiertelne żywiołu.
Helene uformowała się nad wodami północno-zachodniego Morza Karaibskiego we wtorek 24 września. Dzięki sprzyjającym warunkom, m.in. bardzo ciepłym wodom najpierw Morza Karaibskiego, a następnie Zatoki Meksykańskiej, szybko przybrała na sile i w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego osiągnęła 4. kategorię w skali Saffira-Simpsona.
Helene w takiej postaci uderzyła w piątek rano we Florydę, w pobliżu ujścia rzeki Aucilla, ok. 15 km na południowy zachód od miasta Perry. W momencie uderzenia w ląd cyklon tropikalny generował wiatr ciągły o prędkości 225 km/h i porywy dochodzące do 270 km/h. Ciśnienie w oku spadło do 938 hPa.
A picture is worth a thousand words. #Helene pic.twitter.com/jmfQibzB1g
MahalikWxSeptember 27, 2024
Meteorolodzy z amerykańskiej agencji National Hurricane Center, monitorującej aktywność cyklonów tropikalnych m.in. na Atlantyku, już wcześniej ostrzegali przed "katastrofalnym i śmiercionośnym" w skutkach przypływem sztormowym.
Wiejący w kierunku oka cyklonu wiatr pcha w jego stronę ogromne masy wody, które ulegają spiętrzeniu. Choć na otwartym oceanie poziom wody nie podnosi się o więcej niż około metr, to na płytkich wodach przybrzeżnych woda piętrzy się coraz bardziej, wdzierając się na ląd i tworząc przypływ sztormowy. To zjawisko, które zawsze odpowiada za największą destrukcję i liczbę ofiar.
Przed nadejściem huraganu Helene eksperci prognozowali, że miejscami przypływ sztormowy może mieć wysokość aż 6 metrów. Innymi zagrożeniami są rzecz jasna ekstremalnie silny wiatr i - wraz z przemieszczaniem się cyklonu tropikalnego w głąb lądu - intensywne opady deszczu, mogące prowadzić do powodzi błyskawicznych i rozległych zalań.
Eye wall of Hurricane Helene south of Perry, Florida @EdgarONealWX @localmanweather pic.twitter.com/U70tFEGE8n
ReedTimmerUSASeptember 27, 2024
Władze poinformowały, że są już trzy ofiary śmiertelne żywiołu. Jedna osoba zginęła na Florydzie, kiedy przewrócony przez silny wiatr obiekt spadł na jej pojazd. W południowej części stanu Georgia życie straciły dwie osoby po tym, jak towarzyszące Helene tornado uderzyło w mobilny dom.
Na Florydzie ponad milion domów i przedsiębiorstw zostało pozbawionych prądu, a w Georgii - ponad 50 tysięcy. Gubernatorzy Florydy, Georgii, Alabamy, Karoliny Południowej, Karoliny Północnej i Wirginii ogłosili stan wyjątkowy.
NEW VIDEO: The storm surge is packing a punch! Here's a view from Cedar Key where around 10 feet of surge was expected. #Helene pic.twitter.com/IfZV940bbA
WeatherNationSeptember 27, 2024
Kiedy mieszkańcy Florydy obudzą się jutro rano (w piątek - przyp. red.), dowiemy się, że najprawdopodobniej doszło do dalszych strat w ludziach, a z pewnością dojdzie do utraty mienia - prognozował gubernator Florydy Ron DeSantis.
Krajowa Służba Pogodowa w stolicy Florydy, Tallahassee, wydała ostrzeżenie o "ekstremalnie silnym wietrze" dla obszaru Big Bend. "Traktuj to ostrzeżenie jak ostrzeżenie przed tornadem. Szukaj schronienia w najbardziej wewnętrznym pomieszczeniu i chroń się!" - zaalarmowano na platformie X.
2nd street Shot from Island Hotel Cedar Key. pic.twitter.com/V1vILU256k
ExtremeStormsSeptember 27, 2024
Poza Florydą i Georgią, w górach Karoliny Północnej spadło już do 250 mm deszczu, a możliwy jest jeszcze opad do 360 mm, co może spowodować powodzie, które w opinii meteorologów mogą być gorsze, niż jakiekolwiek w ciągu ostatniego stulecia.
W wielu miastach i hrabstwach w południowej Georgii wprowadzono nocne godziny policyjne. To jedna z największych burz, jakie kiedykolwiek mieliśmy - podkreślił gubernator Georgii Brian Kemp.
Wcześniej Helene przeszła w pobliżu wschodniego krańca Meksyku i zachodniego krańca Kuby, przynosząc w obu miejscach intensywne opady deszczu. Miejscami doszło do powodzi.