Przede wszystkim Niemcy i Czechy, ale i południowo-zachodni skrawek Polski został objęty trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia burzowego w prognozie europejskiej organizacji ESTOFEX. Największym zagrożeniem podczas burz będą niszczycielskie porywy wiatru, opady bardzo dużego gradu, a lokalnie trąby powietrzne i ulewne opady deszczu.
Wraz z początkiem lata i wysoką temperaturą, nad Europę i Polskę nadciągnęły też niebezpieczne burze. W środę nawałnice przeszły m.in. nad Mazowszem i Wielkopolską, w związku z czym strażacy interweniowali prawie 500 razy.
Czwartek będzie kolejnym burzowym dniem. Europejska organizacja ESTOFEX objęła trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia środkowe Niemcy, północno-zachodnie Czechy i południowo-zachodnią Polskę.
Progności poinformowali, że nad obszarem objętym najwyższym stopniem zagrożenia mogą się utworzyć superkomórki burzowe, a nawet mezoskalowe układy konwekcyjne w kształcie łuku (ang. bow echo). Tego typu układom towarzyszy szereg groźnych zjawisk atmosferycznych.
Eksperci z ESTOFEX podkreślają, że rodzaj zagrożenia może się różnić w zależności od regionu. I tak:
- największe ryzyko wystąpienia trąb powietrznych obejmuje środkowo-zachodnie Niemcy,
- opady dużego lub bardzo dużego gradu (o średnicy kilku centymetrów) mogą wystąpić nad Szwajcarią, północnymi Włochami i północno-zachodnią Austrią,
- niszczycielskie porywy wiatru są prognozowane w południowo-zachodnich Niemczech i północno-zachodnich Czechach.
Według organizacji, największym zagrożeniem dla naszego kraju będzie silny, niszczycielski wiatr i opady dużego/bardzo dużego gradu.
Ryzyko wystąpienia gwałtownych burz wskazali w swojej prognozie również Polscy Łowcy Burz, którzy dla południowo-zachodniej Polski wydali 2. stopień zagrożenia.
"W czwartek nastąpi kontynuacja przemieszczania się przez obszar naszego kraju pofalowanego frontu atmosferycznego, związanego z odcięta falą górną oraz wpływem inicjacji zatoki niskiego ciśnienia. Dodatkowo, ośrodek niżowy znajdzie się blisko Polski (okolice niemiecko-czeskiej granicy) w nocy z czwartku na piątek, aby kolejno przemieszczając się na wschód pokryć obszar całego kraju" - czytamy w prognozie.
"Występujący gradient zarówno termiczny, jak i baryczny, w połączeniu z zaleganiem gorącej i wilgotnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, spowoduje pojawienie się silnych burz, których rozwój możliwy będzie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy" - podkreślili Polscy Łowcy Burz.
Ostrzeżenia 2. stopnia przed burzami z gradem wydał z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Podobnie jak w przypadku prognoz ESTOFEX i Polskich Łowców Burz, tak i w tym przypadku obejmują one południowo-zachodnią Polskę.
W związku z możliwym wystąpieniem gwałtownych burz, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na dziś i noc z czwartku na piątek (22/23.06) wydało alert dla odbiorców na terenie części woj. dolnośląskiego. RCB apeluje, by zachować ostrożność i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.
ALERT RCBUwaga! Dzi i w nocy (22/23.06) moliwe gwatowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrono i zabezpiecz rzeczy, ktre moe porwa wiatr.Alert RCB przesano do odbiorcw na terenie czci woj. dolnolskiego. pic.twitter.com/eL2vlYjwlr
RCB_RPJune 22, 2023
Aktualną mapkę ostrzeżeń meteorologicznych możesz sprawdzić TUTAJ.