Państwowa Straż Pożarna informuje o tysiącach interwencji w całej Polsce, którą nawiedziły w ostatniej dobie potężne burze. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim.

REKLAMA

Do godz. 20.00 w sobotę strażacy 3 036 razy wyjeżdżali do usuwania skutków frontu burzowego - poinformowała Państwowa Straż Pożarna. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. mazowieckim (923), śląskim (584) i łódzkim (455).

Ulewa nie ominęła również stolicy. Z powodu skali zniszczeń po nocnej nawałnicy i związanych z nimi pracami porządkowymi kolejny już raz w ostatnich dniach zamknięto do odwołania Łazienki Królewskie, w których wiatr połamał ponad trzydzieści drzew (wcześniej, z powodu trudnych warunków atmosferycznych, park był zamknięty od czwartku do piątku w południe).

Muzeum opublikuje informację o ponownym otwarciu w niedzielę. Zaapelowano też do odwiedzających, by po planowanym otwarciu poruszali się wyłącznie w obrębie wyznaczonych ciągów komunikacyjnych i nie wchodzili na obszary wygrodzone taśmami.

W związku z nocnymi nawałnicami bez prądu pozostawała duża część warszawskiego Targówka, w tym centra handlowe i sklepy, które - w oczekiwaniu na przywrócenie elektryczności - znacznie musiały opóźnić sobotnie otwarcie.

Zgodnie z prognoz sobotnie popoudnie zaczynamy od burz nad poudniowo - wschodni czci kraju. Pierwsze komrki pojawiy si w okolicach Gorlic, Jasa, Rzeszowa i Lubaczowa, oraz Krosna. Gwnym zagroeniem dzisiejszych burz s ulewne opady deszczu, z opadami duego... pic.twitter.com/smM2D8UwJU

SkywarnPolandJuly 13, 2024

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami dla wschodniej i południowej części kraju oraz ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla wschodniej części Polski. Alert przed burzami wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), które wysłało do mieszkańców województw: podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (13/14.07) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie".

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wszystkim tym, którzy otrzymali alert, radzi:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

W przypadku zagrożenia podtopieniem RCB przypomina:

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.

Mapy pogodowe