Temperatura ponad 30 stopni C. a do tego miejscami intensywne burze. Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody.

REKLAMA

Burze we wtorek pojawią się m.in. nad województwem dolnośląskim.

IMGW dla 10 powiatów tego województwa wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. Dotyczy powiatów: dzierżoniowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, strzelińskiego, świdnickiego, Wałbrzycha, wałbrzyskiego, ząbkowickiego i złotoryjskiego.

W związku z kumulacją opadu w południowo-zachodniej części woj. dolnośląskiego zostało podniesione ostrzeżenie meteorologiczne do drugiego stopnia. "Sumy (opadów) mogą wynieść od 40 do 50 mm. Do tej pory najwięcej deszczu spadło w Rębiszowie (36 mm), a wzrost stanu wody zanotowaliśmy na Kwisie" - przekazuje na Twitterze IMGW.

Instytut wydał też ostrzeżenie drugiego stopnia dla woj. opolskiego dotyczące możliwych burz z gradem i upałów.

Wydane zostao ostrzeenie hydrologiczne 1 stopnia dla zlewni grnej Prosny i Liswarty w woj. #opolskie.W najbliszym czasie zostan wydane kolejne ostrzeenia dla obszarw zagroonych intensywnymi opadami z burz.#IMGW pic.twitter.com/CeEv7QEg7G

IMGWmeteo28 czerwca 2022

W ciągu dnia zagrzmi również w pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę i wschodnie Podkarpacie.

Dzi najwiksza szansa na rozwj gronych burz bdzie w pasie od Warmii i Mazur po Maopolsk i wschodnie Podkarpacie.Ze wzgldu na du zawarto wody w atmosferze gwnym zagroeniem w trakcie burz bd intensywne opady deszczu.Wicej: https://t.co/tBq6AJFvlF#IMGW #burza pic.twitter.com/9lagw9edAv

IMGWmeteo28 czerwca 2022

W dzie na wschodzie pogodnie, na zachodzie i centrum przelotny deszcz i burze lokalnie z gradem. Temp. od 24C na zachodzie 32C na wschodzie; nad morzem okoo 20C. W czasie burz porywy do okoo 70 km/h.UWAGA: dzi wystpi nie tylko upay, ale rwnie silne burze. pic.twitter.com/6pX36SO6r5

IMGWmeteo28 czerwca 2022

Sprawdź, gdzie aktualnie pada deszcz:




Sprawdź, gdzie przechodzi burza? Gdzie możliwe są wyładowania atmosferyczne:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o burzy. Jak powstaje? Co przyciąga pioruny?

Coraz silniejsze burze można zaobserwować w miastach. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze miasta to wyspy ciepła - nagrzewają się nawet o kilka stopni bardziej niż tereny na wsi. Po drugie wysokie budynki zaburzają cyrkulację powietrza - wymuszają jego pionowy ruch, powodując wypiętrzanie się chmur burzowych.

Trzeci powód to zanieczyszczenia - zwłaszcza obecność drobinek aerozoli. Wokół nich wysoko w powietrzu z pary wodnej tworzą się krople deszczu.

Skąd się biorą wyładowania atmosferyczne?


Burza to intensywny opad deszczu lub deszczu i gradu, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze. Jest tym silniejsza, im więcej wilgoci w powietrzu i im większa różnica temperatur. A jak dokładnie powstaje?

W skrócie: burza powstaje na skutek zderzenia zimnych i ciepłych mas powietrza. Ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc unosi się do góry. Gdy napotyka się na warstwy zimnego powietrza, w którym mieści się mniej pary wodnej - ulega schłodzeniu. Para wówczas skrapla się, a krople wody spadają na ziemię w postaci ulewnego deszczu albo gradu.

Jak chronić się przed burzą?

Oczywiście burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli jednak zaskoczy nas i nie jest to możliwe - zminimalizujmy ryzyko. Oto zasady, których należy przestrzegać:

- unikaj pozostawania na otwartej przestrzeni

- nie stawaj jednak pod drzewem, słupem elektrycznym, metalowymi konstrukcjami (przyciągają pioruny)

- najlepiej, jak schowasz się schowaj się w zagłębieniu terenu (np. w rowie) lub pod mocną konstrukcją (np. pod mostem)

- nie wolno Ci przebywać podczas burzy w wodzie,

- nie korzystaj ze sprzętu elektrycznego: wyłącz telefon komórkowy!

- nie dotykaj niczego metalowego w trakcie burzy