Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego.
W Tatrach od kilku dni intensywnie pada śnieg. W górach wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się.
#Tatry #TPN https://t.co/VOduhjBWg8
Tatrzanski_PN20 stycznia 2022
Krtkie okno pogodowe w Tatrach zima wrcia Obecnie obowizuje lawinowa dwjka. Ale przed nami kolejne opady i silny wiatr... Anna Zwijacz-Kozica #TPN #Tatry pic.twitter.com/N9zbW4RI8N
Tatrzanski_PN19 stycznia 2022
"Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Szlaki są nieprzetarte. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, ograniczający widzialność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.
#Tatry Dzi w Dolinie Piciu Staww. Przypominamy, e obowizuje 3 stopie zagroenia lawinowego. Jeli nie masz dowiadczenia w turystyce zimowej - zrezygnuj. Gry poczekaj. Ratownicy #TOPR apeluj o rozsdek. Szlaki atwe latem zim mog by bardzo niebezpieczne. https://t.co/zRpRtlTeoV
NaSzczycieTeamJanuary 22, 2022
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
We wsch. cz. kraju pogoda bdzie na og niekorzystnie wpywa na organizm czowieka. W Polsce pn.-zach. obojtna biotropia pogody wieczorem pogorszy si do niekorzystnej. W pozostaej cz. kraju niekorzystne warunki biometeorologiczne w cigu dnia osabn do obojtnych. pic.twitter.com/q3QKoInObm
IMGWmeteo22 stycznia 2022
TU ZNAJDZIESZ WIDOK Z KAMER TOPR
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W ostatnich kilkunastu godzinach spadło 8-15 cm śniegu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.
"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - podkreślił. Jak zaznaczył, rano termometry pokazywały siedem stopni mrozu w Ustrzykach Górnych i minus pięć stopni Celsjusza w Cisnej.
W bieszczadzkich dolinach leży od 22 do 35 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a widoczność waha się od 500 metrów do dwóch kilometrów. Z kolei powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 50-60 cm śniegu.
Idąc w góry turyści powinni mieć naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek".