Na południu i południowym wschodzie kraju temperatura wzrośnie do 24 stopni Celsjusza. Prognozowane są też tam przelotne opady deszczu. W Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu mogą pojawić się burze z gradem, synoptycy wydali dla części powiatów w tych regionach ostrzeżenia. "W nocy więcej pogodnego nieba" – zapowiada synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.
Sobota zapowiada się z zachmurzeniem dużym na przeważającym obszarze kraju, ale jak zaznaczył Michał Kowalczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po południu możliwe są już większe przejaśnienia, a na północnym wschodzie także rozpogodzenia.
Miejscami, zwłaszcza na południu, mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz na południowych krańcach Lubelszczyzny burze. W trakcie ich trwania może lokalnie spaść do 20 mm deszczu, a porywy wiatru osiągnąć do 65 km/h - przekazał synoptyk IMGW.
Najcieplej będzie na południu oraz na południowym wschodzie. Tam do 24 stopni Celsjusza. Najchłodniej sobota zapowiada się na Wybrzeżu. Tam 12-14 stopni Celsjusza. Do ok. 18 stopni temperatura powinna wzrosnąć na zachodzie.
Wiatr będzie nadal słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków wschodnich.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 14 powiatów w województwie śląskim. Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h; miejscami też grad.
Alert wydany przez synoptyków obowiązuje w sobotę od godz. 12 do godz. 20 i dotyczy czternastu powiatów:
- bielskiego,
- Bielska-Białej,
- bieruńsko-lędzińskiego,
- cieszyńskiego,
- Jastrzębia-Zdroju,
- mikołowskiego,
- pszczyńskiego,
- raciborskiego,
- rybnickiego,
- Rybnika,
- Tychów,
- wodzisławskiego,
- Żor,
- żywieckiego.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.
UWAGA NOWE OSTRZEENIE METEOROLOGICZNE #IMGW BURZE Z GRADEMPrognozowane s burze, ktrym miejscami bd towarzyszy silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad.Szczegowe informacje: https://t.co/X0qPEdwOPO#BURZE pic.twitter.com/RRFOAtl96L
IMGWmeteoMay 20, 2023
Burze z gradem mogą wystąpić także w Małopolsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla 20 powiatów w tym województwie. Synoptycy prognozują, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h; miejscami też grad.
Alert wydany przez synoptyków obowiązuje w sobotę od godz. 12 do godz. 20 i dotyczy dwudziestu powiatów:
- bocheńskiego,
- brzeskiego,
- chrzanowskiego,
- dąbrowskiego,
- gorlickiego,
- krakowskiego,
- Krakowa,
- limanowskiego,
- myślenickiego,
- nowosądeckiego,
- nowotarskiego,
- Nowego Sącza,
- oświęcimskiego,
- proszowickiego,
- suskiego,
- tarnowskiego,
- Tarnowa,
- tatrzańskiego,
- wadowickiego,
- wielickiego.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.
Wojewódzkie Centrum zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało dla niemal całego woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę od południa do godz. 20.
Ostrzeżenie wydano dla 18 powiatów i trzech miast na prawach powiatu:
- bieszczadzkiego,
- brzozowskiego,
- dębickiego,
- jarosławskiego,
- jasielskiego,
- kolbuszowskiego,
- Krosna,
- krośnieńskiego,
- leskiego,
- leżajskiego,
- lubaczowskiego,
- łańcuckiego,
- mieleckiego,
- przemyskiego,
- Przemyśla,
- przeworskiego,
- ropczycko-sędziszowskiego,
- rzeszowskiego,
- Rzeszowa,
- sanockiego,
- strzyżowskiego.
Jak podaje WCZK prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 milimetrów oraz porywy wiatru sięgające do 60 km/h, a miejscami spadnie grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska służby oceniły na 80 proc.
W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie już małe w Polsce południowo-wschodniej, na pozostałym obszarze małe i umiarkowane. Początkowo w górach, Karpatach możliwe zanikające burze i przelotne opady deszczu.
Temperatura minimalna wyniesie od 7-8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. 10 stopni w centrum, do 13-14 stopni Celsjusza na zachodzie oraz na południowym zachodzie - powiedział synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.
Wiatr będzie nadal słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.
O czym jeszcze należy pamiętać?
- Należy unikać wyniosłości terenu, a w szczególności szczytów górskich.
- Nie przebywajmy w pobliżu wysokich drzew, wież, masztów, słupów energetycznych i telefonicznych. Pioruny zazwyczaj uderzają w najwyższe przedmioty na danym obszarze.
- Nie przebywajmy także w pobliżu metalowych konstrukcji, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd.