Dziś, 15 lipca, większość regionów Polski objęta jest pogodowymi alertami. Synoptycy ostrzegają przede wszystkim przed upałami, a także przed burzami i ulewami. We wschodniej połowie kraju mogą pojawić się trąby powietrzne. Miejscami porywy wiatru osiągać tam będą do 110 km/h. Spaść też może duży grad.

Upały, burze i ulewy: Pogodowe alerty IMGW

Największa część kraju - od Słupska i Gdańska po Nowy Sącz i Bieszczady - objęta jest wydanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniami drugiego stopnia - w 3-stopniowej skali - przed upałami.

Te alerty obowiązują dzisiaj do wieczora w 10 województwach: w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Świętokrzyskiem, Lubelskiem i Łódzkiem, na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem.

Również do wieczora, do godziny 20:00, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Najwyższy, trzeci stopień mają natomiast alerty przed burzami z gradem obowiązujące w tej chwili, a maksymalnie do 09:00, w czterech regionach: na Mazowszu i w Łódzkiem oraz niektórych rejonach Świętokrzyskiego i Małopolski.

Prognozowane są opady dużego gradu do 3-5 cm średnicy, lokalnie bardzo dużego (powyżej 5 cm).

Silnego deszczu z burzami mogą natomiast spodziewać się do północy mieszkańcy Pomorza i Kujawsko-Pomorskiego: tam obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.

Gdzie możliwe trąby powietrzne?

Według prognoz IMGW, w czwartek w całym kraju mocniej powieje: porywy wiatru osiągać będą nawet 100 km/h.

Co więcej, we wschodniej połowie kraju mogą pojawić się trąby powietrzne. Tam porywy wiatru mogą osiągać do 110 km/h.




Radar burz, radar opadów. Sprawdź, gdzie (za)grzmi i gdzie leje!

Radar burz to aktualna mapa burzowa Polski i Europy. Na żywo pokazuje przemieszczające się chmury i komórki burzowe.

Radary burzowe mogą wstępnie ostrzegać przed nawałnicami i wyładowaniami oraz pokazać jak przesuwają się fronty burzowe.

Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest burza, gdzie zagrzmi, gdzie spodziewane są opady deszczu - sprawdź mapy burzowe. Śledź burze na radarze pogodowym:



Sezon burzowy w Polsce

 

Burze mogą występować przez cały rok, jednak ich największa aktywność przypada od kwietnia do października. Latem burze w Polsce występują bardzo często i niespodziewanie. To właśnie wtedy szybko powstają chmury kłębiaste, z których tworzą się chmury burzowe.

Letnie miesiące to czas, kiedy burze są gwałtowne z intensywnymi opadami deszczu i gradobiciem.

Naukowcy ostrzegają, że "musimy się zacząć przyzwyczajać do tego, co obserwujemy, czyli gwałtownych burz, nawalnych deszczów, ogromnych trąb powietrznych, huraganów".

To są wszystko skutki spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu - mówił w RMF FM prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.


/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.


Opracowanie: