Ponad 630 operatorów sieci internetowych zebrało się na 15. Jubileuszowej Konferencji KIKE w Łodzi, by podsumować swoją działalność oraz zastanowić się nad tym, jaka przyszłość czeka branżę w kolejnych latach. Regulacje, transformacja cyfrowa, cyberbezpieczeństwo oraz środki unijne - to główne tematy paneli, prezentacji i warsztatów w trakcie konferencji.

REKLAMA

15 lat KIKE

Jesteśmy zadowoleni z tego, że po 15 latach ciągle rośnie udział w rynku małych i średnich operatorów i że mamy ciągły rozwój - mówi w rozmowie z RMF FM Karol Skupień, prezes KIKE.

Z małej, zrzeszającej kilkudziesięciu członków izby, KIKE stała się wiodącą organizacją wspierającą małe i średnie polskie firmy oferujące budowę sieci internetowych. Prezes KIKE podkreśla specyfikę polskiego rynku sieci dostępowych, polegającą na tym, że mamy wielu rozproszonych operatorów, nie ma monopolistów, więc taką strukturę sieciową bardzo trudno unieruchomić w przypadku ataku z zewnątrz. Podobna struktura jest na Ukrainie, gdzie mali drobni operatorzy są w stanie bardzo szybko naprawiać swoje sieci i dostarczać internet do bloków, osiedli czy pojedynczych domów lub mieszkań. Poza tym mali i średni operatorzy są w stanie szybciej i sprawniej wykorzystywać nowatorskie rozwiązania technologiczne, a dużym korporacjom zajmuje to dużo więcej czasu.

Reportaż z 15. Jubileuszowej Konferencji KIKE:

Środki unijne dla MŚP

Przed polskimi operatorami internetowymi stoi wielkie wyzwanie - pozyskanie i zagospodarowanie prawie 8 mld złotych, które są do dyspozycji z różnych programów Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, czyli przeznaczonych głównie na transformację cyfrową przedsiębiorstw. Aktualnie trwają nabory w ścieżce SMART, dzięki której można całościowo i gruntowo zmodernizować całe przedsiębiorstwo.

W styczniu 2024 ruszy program DIG IT, czyli kolejny nabór wniosków koordynowany przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu (PARP) z których skorzystają nie tylko mali i średni operatorzy, ale wszystkie firmy z kategorii Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP).

O zawiłościach i możliwościach pozyskania środków unijnych oraz o nowych regulacjach prawnych dotyczących branży mówi Kinga Pawłowska-Nojszewska, radca prawny KIKE:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Kinga Pawłowska-Nojszewska o regulacjach prawnych

Wyzwania na kolejne 15 lat

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy, więc dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu jest i będzie kluczowe. Operatorzy zdają sobie sprawę, że choć w 2022 r. dostęp do internetu posiadało 93,3 proc. gospodarstw domowych i było to o 0,9 p. proc. wyższe niż w roku poprzednim, to jeszcze szybciej wzrasta wykorzystanie internetu w Polsce. Czekająca nas rewolucja związana z wykorzystaniem "sztucznej inteligencji", wzrost usług streamingowych, przerzucenie do sieci znaczącej części formalności urzędowej i publicznej, lawinowy wzrost zakupów przez internet, wszystko to sprawia, że przed operatorami jest jeszcze dużo pracy i mnóstwo nowych wyzwań.

Nam trzeba życzyć lepszego rozdysponowania środków unijnych, naszym klientom, stabilnych czasów i żeby ich było stać na nowe technologie i nasze usługi - kończy rozmowę Karol Skupień, prezes KIKE.

Patronem redakcyjnym 15. Jubileuszowej Konferencji KIKE była Grupa RMF.

KIKE, czyli Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej powstała w 2008 roku, kiedy to grupa lokalnych operatorów z całej Polski postanowiła zawiązać formalną współpracę w formie izby gospodarczej. Jej głównym celem było, jest i będzie wspieranie rodzimego rynku telekomunikacyjnego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw - merytorycznie, prawnie i lobbingowo. Organizacja zrzesza lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, świadczących usługi w technologii Fiber, Ethernet i WiFi a także dostawców usług i produktów dla branży ICT współpracujących z członkami Izby.