Zwolnienie ze składek ZUS za listopad i wdrożenie postojowego: o uruchomieniu takiego wsparcia dla branż najbardziej poszkodowanych przez koronawirusowe obostrzenia - gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że rozwiązania te przewidziane są na listopad, ale zaznaczył również, że "jeśli konieczne będzie przedłużenie obostrzeń", to utrzymane na kolejne miesiące będzie również wsparcie dla firm.
"Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości" - mówił Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej.
"Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego chcemy, by wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, zostały również objęte programem wsparcia" - zaznaczył.
Jak mówił, największe obciążenia związane z obostrzeniami odczuwają w czasie drugiej fali pandemii przedsiębiorcy w gastronomii, branży rozrywkowej i fitness, a także sprzedawcy na targach i bazarach.
Jak wynika z tweeta opublikowanego na profilu kancelarii Mateusza Morawieckiego, w odniesieniu do branży rozrywkowej rząd planuje wsparcie dla przedsiębiorców w sektorach: targów, fotografii, filmu i estrady, zaś w odniesieniu do branży zdrowia fizycznego wymienione zostały: "siłownie, sport, rekreacja".
#TarczaBranowa to wsparcie dla bran: gastronomia rozrywka zdrowie fizyczne sprzeda detaliczna pic.twitter.com/704UrkMM23
PremierRPOctober 27, 2020
"Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS" - ogłosił Mateusz Morawiecki.
Ponadto - jak zaznaczył - wdrożone zostanie postojowe, czyli "dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach".
"Po trzecie: bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych dla tych małych mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą, a po czwarte: zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów" - poinformował dalej szef rządu.
Jak zaznaczył ponadto Morawiecki, wartość Tarczy Branżowej to 1,8 mld złotych, a z pomocy i ulg będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód będzie mniejszy o 40 procent "w porównaniu do października lub listopada poprzedniego roku".
W sumie oferta przeznaczona jest dla 170 tysięcy firm, które zatrudniają ponad 370 tysięcy ludzi.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że zaprezentowane na konferencji rozwiązania dotyczą listopada.
"Życzyłby wszystkim rodakom, przedsiębiorcom, żeby na listopadzie się to zakończyło, bo to będzie oznaczało, że możemy pod koniec listopada zmieniać warunki funkcjonowania i przy utrzymaniu rygorów sanitarnych dopuścić funkcjonowanie wielu tych przedsiębiorców" - mówił.
Zapewnił jednak równocześnie, że jeśli przedłużenie obostrzeń okaże się konieczne, to również wsparcie dla firm będzie przedłużone na grudzień i na kolejne miesiące.
"Dokonamy odpowiednich decyzji w odpowiednim czasie, żeby wsparcie było dostępne dla wszystkich przedsiębiorców" - przekazał premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: yczybym wszystkim, ebymy pod koniec listopada mogli dopuci funkcjonowanie tych przedsibiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeli bdzie niezbdne utrzymanie tych obostrze to wsparcie utrzymamy te na kolejne miesice.
PremierRPOctober 27, 2020