Wielkie otwarcie bazy Szlachetnej Paczki! W sobotę na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawiły się historie tysięcy rodzin, które odwiedzili w tym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki. Pytali je o ich potrzeby i o marzenia. Czy się spełnią, zależy od darczyńców, czyli... każdego z nas. By sprawić, że święta będą w tym roku piękne dla wszystkich, wystarczy wejść na stronę i wybrać rodzinę, dla której przygotujemy pomoc.
Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce, a zarazem jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Istnieje od 2001 roku. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.
Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi z różnych światów, biednych i bogatych, zagubionych i tych, którzy pomagają odnaleźć nadzieję - tłumaczy Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę. Daje możliwość takiego pomagania, które ma sens, bo inicjuje zmianę na lepsze. Ta zmiana zaczyna się od spotkania. Zatrzymujesz się, by popatrzeć na kogoś, kogo dotąd nie zauważałeś, i poznać jego historię - historię konkretnego człowieka, konkretnej rodziny. Historię trudności, ale i marzeń. Dzięki temu zmienia się nie tylko rodzina, która otrzymuje pomoc, ale i ci, którzy pomagają.
Organizatorzy szacują, że w tym roku pomoc darczyńców otrzyma ok. 20 tys. rodzin. Przez ostatnich kilka tygodni w całej Polsce spotykali się z nimi wolontariusze. Poznawali ich historie i wspólnie z nimi określali, jaka pomoc da im szansę na trwałe wyjście z trudnej sytuacji i będzie dla nich impulsem do zmiany.
W sobotę o godz. 8.00 na stronie www.szlachetnapaczka.pl udostępniona została baza zawierająca opisy rodzin. Każdy, kto na nią wejdzie, będzie mógł przeczytać ich historię, poznać ich najpilniejsze potrzeby i wybrać rodzinę, której pomoże, przygotowując dla niej paczkę. Wolontariusze przekażą ją rodzinom podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego "weekendem cudów", 8-9 grudnia.
Szlachetna Paczka ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 670 rejonach na terenie całego kraju. 17 listopada, w dzień otwarcia bazy rodzin, we wszystkich miastach wojewódzkich odbędą się również uroczyste marsze z udział wolontariuszy. Najbardziej spektakularny przebieg miał sobotni marsz w Krakowie.
W ostatnich latach zaangażowanie w pomoc ze Szlachetną Paczką stało się w Polsce nową, około świąteczną tradycją. Paczkę dla wybranej przez siebie rodziny co roku przygotowuje m.in. para prezydencka, reprezentacja Polski w piłce nożnej czy narodowa drużyna skoczków narciarskich. W ubiegłym roku projekt wsparli też m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Anna i Robert Lewandowscy, a także czołowi polscy aktorzy (m.in. Joanna Kulig i Tomasz Kot), sportowcy i dziennikarze.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video