Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek dwie umowy o bezpieczeństwie - w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przedstawiciel administracji USA powiedział, że Rosja wydała dotychczas na wyposażenie, rozlokowanie i utrzymanie żołnierzy na Ukrainie 211 mld dolarów. 315 tys. Rosjan zginęło lub zostało rannych na wojnie. O trudnej sytuacji w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim poinformował rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie podejmowały intensywne ataki, doszło tam do 33 starć bojowych. Piątek był 723. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zebraliśmy w naszej relacji z 16.02.2024 roku.

REKLAMA

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:15

Jak przekazał ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski, cytowany przez Ukrinform, "wróg rzuca wszystkie swoje rezerwy do ataku, przerzucając je z innych kierunków i próbując przebić się przez naszą obronę".

"Siły Obronne Ukrainy nadal powstrzymują rosyjskich okupantów, którzy mają przewagę liczebną w personelu, artylerii i lotnictwie" - dodał.

- https://t.co/bSURnvx0pG pic.twitter.com/EzUJFLCdtk

UKRINFORMFebruary 16, 2024

22:30

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek wieczorem w Paryżu dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie. Francja zapowiada do 3 mld euro dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2024 roku.

Porozumienie podpisane na 10 lat przewiduje przede wszystkim wzmocnienie współpracy w dziedzinie artylerii. Ogłoszona pomoc jest godną odpowiedzią na presję wywieraną przez Rosję - ocenił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

Macron podkreślił, że umowa dwustronna jest francuskim wsparciem dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy, a także częścią wspólnego podejścia krajów europejskich, gdyż wcześniej podobne porozumienia Kijów podpisał z Londynem i Berlinem.

Moskwa woli finansować bezużyteczną, niesprawiedliwą i okrutną wojnę niż podstawowe usługi dla własnej ludności - zauważył francuski prezydent, dodając, że Kreml stracił swoje miejsce i wiarygodność na arenie międzynarodowej. Ukraina dołączy do Unii Europejskiej i, mam nadzieję, także do NATO - dodał Macron.

Prezydent podkreślił również, że w Rosja nasiliła w ostatnim czasie ataki dezinformacyjne na europejskie demokracje. Polityk zaznaczył, że Francja "nie jest w stanie wojny ani z Rosją, ani z narodem rosyjskim", ale jest jednocześnie zdeterminowana, by pokonać Rosję.

Porozumienie (między Francją i Ukrainą - PAP) wynika ze zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku - zakomunikował przed przybyciem Zełenskiego do Paryża Pałac Elizejski.

21:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Paryża na spotkanie z przywódcą tego kraju, Emmanuelem Macronem - podaje niezależny białoruski portal Nexta.

President Volodymyr Zelenskyy has arrived in France and met with French leader Emmanuel MacronThe presidents are expected to sign an agreement on security guarantees for Ukraine. pic.twitter.com/VSjUAW8mKh

nexta_tvFebruary 16, 2024

20:50

Siły rosyjskie wystrzeliły podczas ataków na Ukrainę co najmniej 24 pociski balistyczne wyprodukowane w Korei Północnej, zapewne Kn-23/24 - powiadomił prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

W sumie od 30 grudnia 2023 roku do 7 lutego 2024 roku przeciwnik przeprowadził przy pomocy tego rodzaju pocisków co najmniej 12 ataków na siedem regionów Ukrainy -
oznajmił Kostin.

Według niego północnokoreańskie rakiety atakowały m.in. Zaporoże, Kijów, Charków na północnym wschodzie Ukrainy oraz miasta i wsie obwodu kirowohradzkiego w centralnej części kraju.

W tych ostrzałach zginęło 14 cywilów, a ponad 70 doznało obrażeń -
poinformował.

19:40

Przedstawiciel administracji USA powiedział, że Rosja wydała dotychczas na wyposażenie, rozlokowanie i utrzymanie żołnierzy na Ukrainie 211 mld dolarów. 315 tys. Rosjan zginęło lub zostało rannych na wojnie.

Moskwa straciła też ponad 10 mld dol. z powodu anulowanych lub opóźnionych transakcji sprzedaży broni. Oczekuje się też, że do 2026 roku straty w efekcie niezrealizowanego, prognozowanego wcześniej wzrostu gospodarczego sięgną 1,3 biliona dolarów - powiedział dziennikarzom zastrzegający anonimowość przedstawiciel amerykańskiego rządu.

Kolejny istotny koszt dla Rosji to 20 zniszczonych lub uszkodzonych przez siły ukraińskie okrętów wojennych i jeden rosyjski tankowiec.

19:02

Rosyjskim mediom propagandowym zakazano informować o okolicznościach śmierci lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego - powiadomił niezależny portal Insider, powołując się na źródła w rosyjskich środkach masowego przekazu.

Mediom propagandowym pozwolono publikować na temat śmierci Nawalnego tylko to, co piszą media centralne.

Źródło w regionalnej telewizji podało, że takie polecenie otrzymano około godz. 15 (godz. 13 czasu polskiego) i jest ono związane z tym, że "kierownictwo chce się zaasekurować".

17:40

"Całkowitą odpowiedzialność za tę tragedię ponoszą rosyjskie władze. Domagamy się przeprowadzenia niezależnego śledztwa i pełnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci" - oświadczył polski MSZ w reakcji na doniesienia o śmierci Aleksieja Nawalnego. Lider opozycji antykremlowskiej, uważany za najważniejszego oponenta prezydenta Rosji, Władimira Putina, zmarł w łagrze.

16:40

Władimir Putin nie liczy się z ludzkim życiem i dąży do swoich celów bez względu na koszty - mówi Maurizio Geri, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i rosyjskiej wojny hybrydowej z Uniwersytetu George'a Masona w USA, były analityk w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Putin jest byłym szpiegiem KGB, więc nie dba o ludzkie życie. Nie ma ono dla niego wartości. Dąży do realizacji swoich celów, nie zważając na koszty. Zwłaszcza teraz - mówi Geri.

Ale już w 1999 r., kiedy został premierem Rosji, jasne było, z kim mamy do czynienia. Był przecież prawdopodobnie zamieszany w eksplozje w blokach w Bujnaksku, Moskwie i Wołgodońsku. Potem został de facto carem i rozpoczął odbudowę Związku Sowieckiego. Jakakolwiek opozycja była dla niego przeszkodą w realizacji tego celu - dodaje ekspert.
Jego zdaniem śmierć Aleksieja Nawalnego nie będzie miała konsekwencji politycznych w Rosji.

15:29

Ukraińskie wojsko próbuje bronić strategicznych tras, prowadzących do ogarniętego walkami rejonu miasta Awdijiwka, a priorytetem Kijowa jest zminimalizowanie strat podczas prób zajęcia miasta przez Rosję - potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.

14:51

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w Berlinie umowę o bezpieczeństwie pomiędzy obydwoma krajami. "To historyczny krok" - podkreślił Scholz, informując o szczegółach kolejnego pakietu zbrojeniowego Niemiec dla Ukrainy o wartości ok. 1,1 mld euro.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy kanclerz poinformował o kolejnym pakiecie zbrojeniowym o wartości około 1,1 mld euro. Obejmuje m.in. dostawę 36 haubic, 120 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, dwóch dodatkowych systemów przeciwlotniczych Iria-T i rakiet rakiet do nich - przekazał Scholz.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między obydwoma krajami stanowi historyczny krok naprzód. Potwierdza też, że Niemcy będą w dalszym ciągu wspierać niepodległą Ukrainę w jej obronie przed rosyjską wojną agresywną, tak długo, jak będzie to konieczne - zapewnił kanclerz. Poinformował też, że "ukraińscy partnerzy otrzymają wsparcie w budowaniu nowoczesnych sił zbrojnych, które odstraszą każdy przyszły atak".

14:41

Coraz trudniejsza sytuacja w oblężonej przez siły rosyjskie Awdijiwce w obwodzie donieckim. Jak poinformował ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski, dowództwo podjęło decyzję o wycofaniu się z pozycji "Zenit" na południowo-wschodnich obrzeżach miasta.

14:31

Świat obiegła informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego - lider antykremlowskiej opozycji zmarł w kolonii karnej. Doniesienia skomentował m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Napisał w serwisie X, że "Unia Europejska obarcza wyłączną odpowiedzialnością za śmierć Nawalnego rosyjski reżim". Z kolei Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jest "głęboko zasmucony i zaniepokojony" doniesieniami, a "Rosja musi odpowiedzieć na wszystkie poważne pytania dotyczące okoliczności śmierci opozycjonisty". Z kolei redaktor naczelny "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow nazwał śmierć Nawalnego zabójstwem.

13:35

Departament Federalnej Służby Więziennej Rosji poinformował, że nie żyje rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. "Poczuł się źle na spacerze" - przekazano w oficjalnym komunikacie. Nawalny miał 47 lat.

Zobacz również:

12:32

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w Berlinie umowę o bezpieczeństwie pomiędzy obydwoma krajami. Zawarte porozumienie stanowi ważne wsparcie ze strony rządu RFN dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Wieczorem Zełenski udaje się do Paryża, gdzie również ma podpisać takie porozumienie z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Jako pierwsza porozumienie takie zawarła z Ukrainą 12 stycznia Wielka Brytania w trakcie wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.

Piątkowy przyjazd Zełenskiego to jego druga oficjalna wizyta w Niemczech od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W sobotę Zełenski będzie uczestniczył w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

11:01

Ukraińska artyleria wystrzeliwuje około 2 tys. pocisków dziennie. Ten stan nie potrwa już długo, bo Kijów alarmuje, że zapasy amunicji są na wyczerpaniu. W amerykańskim Kongresie trwa równocześnie batalia o udzielenie Ukrainie wsparcia finansowego. Joe Biden oskarża republikanów o blokowanie pakietu pomocowego. Tymczasem "Forbes" donosi, że amerykański prezydent ma wszelkie możliwości i narzędzia prawne, by nawet jutro wysłać siłom Kijowa amunicję. Miliony sztuk amunicji. Co naprawdę dzieje się w USA?

10:38

Ukraina robi wszystko, by jak najszybciej zakończyć wojnę na sprawiedliwych dla niej warunkach i zapewnić trwały pokój - oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczynając wizytę w Niemczech. Zełenski uda się potem do Francji, a następnie na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.

Są to "dwa ważne dni"; których tematem będzie "nowa architektura bezpieczeństwa dla Ukrainy" - podkreślił Zełenski w komentarzu na Telegramie. Do komentarza załączono zdjęcia z przylotu ukraińskiego prezydenta do Niemiec i powitania na lotnisku.

I am starting two important days. Meetings with partners in Germany and France, new agreements, and the Munich Security Conference. A new security architecture for Ukraine, as well as new opportunities. We are making every effort to end the war as soon as possible on fair... pic.twitter.com/YNbdIffPK5

ZelenskyyUaFebruary 16, 2024

09:21

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) prognozuje, że potencjalne zdobycie Awdijiwki da Kremlowi korzyści polityczne i będzie on próbował prezentować je jako znaczące zwycięstwo. Pod względem wojskowym będzie to jednak tylko sukces taktyczny.

"Nagranie z danymi geolokalizacyjnymi opublikowane 15 lutego wskazuje, że siły rosyjskie ostatnio przesunęły się na południowe obrzeża kombinatu koksochemicznego w Awdijiwce. Inne nagranie (...) wskazuje na to, że wojska rosyjskie zdobyły umocnione pozycje ukraińskie na południe od Awdijiwki" - relacjonuje ISW. Z innych nagrań - dodaje - wynika, że Rosjanie odcięli ostatnią drogę w Awdijiwce łączącą południe i północ miasta. Przy czym, przedstawiciele armii ukraińskiej informowali o zapasowej drodze logistycznej, umożliwiającej zaopatrzenie oddziałów we wschodniej i południowej Awdijiwce.

W ocenie ISW "siły rosyjskie mogą być w stanie zakończyć oskrzydlenie niektórych oddziałów ukraińskich, jeśli siły ukraińskie nie wycofają się, bądź nie przeprowadzą skutecznych kontrataków".

08:30

Generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że w granicach miasta Awdijiwka toczą się zacięte walki z wojskami rosyjskimi, a sytuacja, choć trudna, jest pod kontrolą sił ukraińskich.

"Zgodnie z podjętą decyzją, planowane wzmocnienie jednostek i manewr wojskami na zagrożonych kierunkach są w toku. Ponadto przydzielono dodatkowe zasoby amunicji i innych środków bojowych. Przygotowano nowe pozycje i potężne umocnienia na wszystkie możliwe scenariusze" - zaznaczył na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda (Tawrija), opisując sytuację na czwartkowy późny wieczór.

Według Tarnawskiego "operacja obrony Awdijiwki jest kontynuowana. Nasi żołnierze nadal niszczą armię okupanta oraz miażdżą zasoby i rezerwy wroga, które rzucane są do walki bez żadnych ograniczeń".

Generał zaakcentował, że cenny jest "każdy kawałek ukraińskiej ziemi, ale najwyższą wartością i priorytetem jest dla nas ratowanie życia ukraińskich żołnierzy".

07:46

O trudnej sytuacji w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim poinformował rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie podejmowały intensywne ataki, doszło tam do 33 starć bojowych - powiadomiono.

"Rosjanie wywierają nacisk na całej linii frontu, najaktywniej na kierunkach awdijiwskim i marjinskim" - napisał w komunikacie Sztab Generalny.

W sumie na całym froncie w ciągu doby odnotowano 95 starć bojowych.

"Na kierunku Awdijiwki wojska ukraińskie kontynuują powstrzymywanie przeciwnika, który nie porzuca prób otoczenia miasta. W ciągu doby odpartych zostało 28 ataków okupantów w rejonie Awdijiwki i miejscowości Łastoczkyne i jeszcze pięć ataków niedaleko od miejscowości Perwomajske i Newelske" - powiadomił Sztab.

Na ten kierunek, jak zaznaczono, zostały skierowane planowo dodatkowe oddziały w celu wzmocnienia i przeprowadzany jest manewr na zagrożonych odcinkach.

05:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udaje się dziś do Berlina i Paryża, aby podpisać z przywódcami Niemiec i Francji porozumienia o bezpieczeństwie przewidujące długoterminowe wsparcie militarne i finansowe dla jego walczącego z rosyjską napaścią kraju - poinformowanow Berlinie i Paryżu.

Jak poinformował Urząd Kanclerski w Berlinie, Zełenski oczekiwany jest w stolicy Niemiec rano. Po podpisaniu porozumienia kanclerz Olaf Scholz i prezydent Zełenski wystąpią na konferencji prasowej.

Następnie Zełenski uda się do Paryża, gdzie podpisze podobne porozumienie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Również tam przewidziana jest konferencja prasowa obu prezydentów.


W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że "porozumienie będzie konsekwencją zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku".


Przywódcy krajów NATO nie ustalili wówczas kalendarium przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale państwa G7 zobowiązały się udzielać jej długoterminowego wsparcia wojskowego.

Jako pierwsza porozumienie o bezpieczeństwie i wsparciu podpisała z Ukrainą 12 stycznia Wielka Brytania podczas wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.

Zełenski weźmie również udział w rozpoczynającej się w piątek dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.