Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. W środę do Polski przyjedzie Wołodymyr Zełenski - zapowiedział w RMF FM Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Zabójstwo rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) w Petersburgu może być ostrzeżeniem dla szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna za krytykę Kremla - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieraliśmy w naszej relacji z 03.04.2023 r.
Sankcje uderzają w Rosyjską gospodarkę. Kreml musi wybierać między wydatkami na wojnę a potrzebami własnych obywateli - mówił we wtorek w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken, przed spotkaniem ministerialnym Rady ds. Energii UE-USA.
"USA i UE ramię w ramię, wraz z szeroką koalicją partnerów na całym świecie, pracują nad zapewnieniem Ukrainie możliwości samoobrony - obrony swoich obywateli, swojego terytorium i prawa wyboru własnej drogi. (...) Wspólnie zamrażamy środki tych, którzy finansują agresję. Zaawansowane sankcje i ograniczenia eksportu przyczyniają się do zmniejszenia zdolności Rosji w prowadzeniu wojny. Finanse Kremla skurczyły się do takiego poziomu, że musi on wybierać między przeznaczaniem środków na wojnę a potrzebami własnych obywateli" - ocenił Blinken.
Inwazja Rosji spowodowała szkody o wartości 2,6 miliarda dolarów dla dziedzictwa kulturowego Ukrainy - podaje Radio Swoboda, powołując się na ONZ.
2,6 - https://t.co/GWlAagovah
radiosvobodaApril 3, 2023
Rosyjski bloger wojenny Władlen Tatarski, który wczoraj zginął w wybuchu bomby w kawiarni w Petersburgu, został pośmiertnie odznaczony Orderem Męstwa przez Władimira Putina - podają rosyjskie media.
Zełenski skomentował w ten sposób w wieczornym wystąpieniu wideo swą wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.
Nigdy nie przebaczymy tej piwnicy, tego obozu koncentracyjnego, jak i wszystkich innych zbrodni Rosji wobec ludzi i przeciwko ludzkości - powiedział Zełenski. Nazwał Rosję "państwem-złem" i oświadczył, że Kreml "nie zdoła zasłonić się swym miejscem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" ani też "rurociągami z gazem". Dodał następnie, że Rosja poniesie "odpowiedzialność za każde przestępstwo popełnione na ziemi ukraińskiej".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Zapewnił, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każde przestępstwo, którego dopuściła się na Ukrainie.
Generał Rustam Muradow, czołowy rosyjski dowódca podczas działań w Ukrainie, został zdymisjonowany - podaje Moscow Times, powołując się na dwa źródła w rosyjskim Ministerstwie Obrony. To on miał kierować atakami na Wuhłedar.
Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie. Są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.
Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - poinformowało ministerstwo finansów w Kijowie. Jest to kwota 2,7 mld dolarów z obiecanych Ukrainie 15,6 mld dolarów. Drugą transzę w wysokości ok. 2,25 mld USD Ukraina powinna otrzymać w połowie 2024 roku.
Najcięższe walki wciąż toczą się Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.
"Dzięki skoordynowanym działaniom jednostek sił obrony Ukrainy i bohaterstwu każdego żołnierza w ciągu ostatniej doby (na wspomnianych wyżej odcinkach frontu) odparto ponad 45 ataków wroga" - napisano w komunikacie sztabu.
Odnotowano także, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 3 uderzenia rakietowe i 17 ataków powietrznych; ponad 20 razy ostrzelano cywilną infrastrukturę mieszkaniową. Sztab podkreśla, że prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.
12 obywateli Ukrainy - dwóch cywilów i 10 żołnierzy, którzy walczyli m.in. w rejonie Bachmutu, zostało uwolnionych z niewoli rosyjskiej - poinformował ukraiński sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych.
Jak oświadczył sztab koordynacyjny, ludzie ci byli "przetrzymywani jako zakładnicy".
System przeciwlotniczy Pancyr-S został umieszczony w Krasnej Polanie koło Soczi, gdzie znajduje się tajna rezydencja Władimira Putina - podał niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Portal nazywa tajną rezydencją Putina ośrodek, którego oficjalnym właścicielem jest rosyjski koncern Gazprom. Posiadłość ta obejmuje 20 hektarów, na których znajduje się kilka budynków, w tym dom o dwóch podziemnych i dwóch naziemnych kondygnacjach, własny wyciąg narciarski i lądowisko dla śmigłowców. Informacje o tym obiekcie pojawiły się w mediach rosyjskich jeszcze w 2014 roku.
Na froncie na wschodzie Ukrainy na kierunku donieckim pojawiło się kilka pododdziałów rosyjskich sił specjalnych, nie udała się próba zniszczenia jednej z grup - poinformował przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.
Wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucili swoje siły specjalne, by próbowały odbić strategicznie ważne pozycje zajęte wcześniej przez armię ukraińską.
Rosyjscy śledczy zatrzymali kobietę podejrzewaną o zabójstwo blogera wojennego Władlena Tatarskiego podczas spotkania autorskiego w jednej z petersburskich kawiarni. Na udostępnionym przez władze nagraniu Daria Trepowa - prawdopodobnie pod przymusem - przyznaje, że przyniosła do lokalu statuetkę, która później wybuchła - podaje BBC.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odwiedzili miejscowość Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile: 367 osób, w tym dzieci. Najmłodsze miało półtora miesiąca. 11 osób zmarło z powodu ciężkich warunków. Oprócz tego Rosjanie rozstrzelali dziesięć osób.
Nie wiemy, kiedy wojna na Ukrainie się skończy, ale gdy to się stanie, będziemy musieli wprowadzić rozwiązania, które odstraszą przyszłą agresję - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Historia nie powinna się powtórzyć. Nie możemy pozwolić, żeby Rosja osłabiała bezpieczeństwo europejskie - podkreślił Stoltenberg w przeddzień spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbędzie się w Brukseli.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz nie widzi żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej od czasu ogłoszenia przez Władimira Putina, iż rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi.
Pytany o zatrzymanego w Rosji korespondenta "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, wezwał do jego natychmiastowego uwolnienia.
Norwegia i Dania zawarły porozumienie o wspólnym przekazaniu Ukrainie 8 tys. pocisków artyleryjskich 155 mm - poinformowały resorty obrony w Oslo i Kopenhadze.
Jak wyjaśniono, Norwegia przekaże same pociski, a Dania doposaży je w ładunek miotający oraz inne niezbędne elementy. Amunicja będzie mogła zostać wykorzystana przez podarowane przez rząd w Kopenhadze 19 samobieżnych armatohaubic Caesar.
Od początku ataku Rosji na Ukrainę państwa unijne zamroziły aktywa prokremlowskich oligarchów na ponad 23 mld euro - poinformował komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders w wywiadzie dla portalu RND. Jego zdaniem szczególnie dużo zamrożonych aktywów zgłosiły ostatnio Niemcy, natomiast w państwach takich jak Grecja kwota ta jest zaskakująco niska.
W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęli w ciągu ostatnich dwóch dni kolejni cywile. To mieszkaniec Chersonia i starsza kobieta z miejscowości Iwaniwka - poinformowała ukraińska policja z tego regionu.
Kobiety służące w rosyjskich oddziałach walczących na Ukrainie, zwłaszcza sanitariuszki, są tam wykorzystywane seksualnie przez oficerów. Wysocy rangą wojskowi często nie pozostawiają swoim ofiarom wyboru, dlatego zgoda na takie praktyki staje się dla kobiet warunkiem przeżycia na froncie - alarmuje Radio Swoboda.
Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck przyjechał do Kijowa z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami będą odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.
Rosyjskie wojska budują umocnienia w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Nie wierzcie doniesieniom o jakoby "panicznych nastrojach" wśród najeźdźców, ponieważ wróg szykuje się do nowej bitwy o miasto - ostrzegł lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Rosjanie szykują się do ciężkich walk. Niekiedy w śmieszny, wręcz idiotyczny sposób, ale przygotowują się. Maksymalna militaryzacja Mariupola dobitnie świadczy o tym, że nie jest tam planowany scenariusz jak w Chersoniu (odwrót rosyjskich wojsk - przyp. red.). (...) Czeka nas nowa bitwa o Mariupol. Niewątpliwie - ocenił Andriuszczenko.
Zabójstwo rosyjskiego blogera wojennego Władlena Tatarskiego (Maksima Fomina) w Petersburgu może być ostrzeżeniem dla szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna za krytykę Kremla - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 45,3 tys. osób - podała Straż Graniczna.
W środę do Polski przyjedzie Wołodymyr Zełenski - zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Rosyjskie władze okupacyjne w Melitopolu w obwodzie zaporoskim zmuszają tamtejszych nauczycieli do rezygnacji z ukraińskiego obywatelstwa - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińskie władze regularnie informują o przymuszaniu mieszkańców okupowanych terenów do przyjmowania obywatelstwa Rosji.
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, uznał niedzielny wybuch w kawiarni w Petersburgu i śmierć blogera Władlena Tatarskiego za instrument wewnętrznej walki politycznej w Rosji. "Rosję czekają nieodwracalne procesy i Smuta 2.0. A my mamy robić swoje" - napisał na Twitterze Podolak.
Wcześniej poinformowano, że w wybuchu w kawiarni w Petersburgu zginął w niedzielę rosyjski bloger Władlen Tatarski (właściwie Maksim Fomin), komentujący przebieg inwazji Rosji na Ukrainę. Kilkanaście osób zostało rannych.
Agencja Reutera nazywa Tatarskiego jednym z najbardziej znanych blogerów wojennych; jego kanał w serwisie Telegram śledziło ponad pół miliona osób.
Niezależny rosyjski portal Meduza wyjaśnia, że Tatarski pochodził z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy i brał udział w walkach po stronie prorosyjskich separatystów. Wcześniej odbywał wyrok za napad z bronią w ręku.
Armia ukraińska zapewnia, że nadal utrzymuje Bachmut na wschodzie Ukrainy. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
"Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga" - napisał sztab generalny ukraińskiej armii.
Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdzi w materiale wideo, który kilka godzin później pojawił się na kanale Telegram, że jego siły zajęły budynek administracji Bachmutu.
Opanowanie ratusza oznacza, że "z prawnego punktu widzenia Bachmut został przejęty" - relacjonuje Prigożyn. Według przekazywanych przez niego informacji, armia ukraińska "skoncentrowana jest w zachodniej części miasta".