Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim, o które toczą się obecnie najcięższe i najkrwawsze walki na całym froncie. Ukraiński przywódca nagrodził żołnierzy medalami.
"Podczas wizyty roboczej w obwodzie donieckim prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje ukraińskich wojskowych na linii frontu, na kierunku bachmuckim" - napisano w komunikacie kancelarii prezydenckiej.
Jak dodano, szef państwa "wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej i przebiegu działań bojowych na tym odcinku frontu".
.: https://t.co/Eg4MfhSyeo pic.twitter.com/38TfLi3VHC
APUkraineMarch 22, 2023
Wołodymyr Zełenski zwrócił się do żołnierzy. Mam honor być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego kraju, w Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów - podziękować wam i uścisnąć wam dłoń. Podziękować za to, że bronicie państwa i suwerenności, bronicie wschodu Ukrainy - powiedział prezydent.
Order Złotej Gwiazdy z rąk ukraińskiego prezydenta otrzymał artylerzysta kpt. Illja Werhun, któremu nadano również tytuł Bohatera Ukrainy. Oddziały, którymi dowodził kpt. Werhun, zniszczyły ogromną ilość sprzętu wojskowego Rosjan - przekazano w komunikacie.
To już druga wizyta Zełenskiego w Bachmucie od początku rosyjskiej inwazji. Po raz pierwszy miasto frontowe odwiedził w grudniu 2022 roku.
Bachmut leży w obwodzie donieckim. Miasto przed wojną liczyło 70-80 tys. mieszkańców, ale wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk niedawno powiedziała, że obecnie przebywa tam mniej niż 4 tys. cywilów, w tym 38 dzieci.
Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 r. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę.
Obserwatorzy walk oceniają, że okolice Bachmutu przypominają front z czasów I wojny światowej. Kratery po pociskach artyleryjskich, kikuty drzew, zniszczone budynki i mnóstwo ciał poległych żołnierzy - tak wygląda krajobraz po miesiącach walk.
Photos from the Bakhmut area shared two days ago by Viktor Borinets showing Ukrainian troops in trenches, defending against invading Russian troops, including many Wagner PMC mercs. Reminiscent of WWI. https://t.co/5Au7QApded pic.twitter.com/8UNDhePGoU
KevinRothrockNovember 27, 2022
Dokładna liczba ofiar po obu stronach konfliktu nie jest znana. Amerykańscy urzędnicy szacują, że życie straciły dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wielu z nich to więźniowie zwerbowani przez grupę Wagnera - prywatną firmę wojskową, której szefem jest bliski sojusznik Władimira Putina Jewgienij Prigożyn. W walkach o miasto zginęły również tysiące Ukraińców.
Choć w ocenie większości analityków wojskowych i sojuszników Ukrainy Bachmut nie ma większego znaczenia strategicznego, miasto jest regionalnym centrum logistycznym. Mogłoby się przydać Rosjanom do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego, ale pytanie, jak duża część tamtejszej infrastruktury pozostała nienaruszona.
Co ważniejsze, zajęcie Bachmutu mogłoby ułatwić siłom rosyjskim próbę zdobycia kolejnych dwóch miast w obwodzie donieckim - Kramatorska i Słowiańska.
Jest też aspekt mentalny. Zajęcie miasta byłoby dla Rosjan sukcesem po ubiegłorocznej serii porażek. Z kolei utrata Bachmutu mogłaby osłabić morale Ukraińców, nawet jeśli miasto nie ma większego znaczenia strategicznego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video