Wiosną Ukraina przeprowadzi "bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat"- ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy. Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto, które pozostaje epicentrum działań bojowych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. "Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z nowymi sankcjam" - oświadczył Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo skierowanym do przywódców państw UE. Najważniejsze informacje dotyczące 393. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w relacji z 23.03.2023 r.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje o sytuacji w Ukrainie znajdziesz w naszym raporcie.
"Uprowadzanie i deportowanie ukraińskich dzieci do Rosji, to zbrodnia wojenna; wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakaz aresztowania Władimira Putina jest w związku z tym jak najbardziej uzasadniony" - oświadczyła w czwartek wieczorem na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Więcej na ten temat piszemy tutaj:
W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek złożył on wizytę w tym regionie na południu Ukrainy.
"Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z nowymi sankcjami; to da czas Moskwie na odzyskanie sił i wówczas wojna przeciągnie się na lata" - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo skierowanym do przywódców państw UE.
Chiny nie zajęły jeszcze jednoznacznego stanowiska w sprawie wojny w Ukrainie. Są jednak jednym z ważniejszych graczy sceny geopolitycznej, a z ich zdaniem liczą się nawet na Kremlu. Nic więc dziwnego, że Kijowowi zależy na zorganizowaniu rozmowy między Wołodymyrem Zełenskim i przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak przyznał w czwartek, że prace nad takim spotkaniem trwają, ale nie należą do najłatwiejszych. Więcej na ten temat piszemy tutaj:
Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; w prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało się kilka państwowych instytucji, w tym m.in. MSZ - oznajmił w czwartek doradca Zełenskiego - Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Sytuacja w Awdijiwce jest pod względem liczby rosyjskich ostrzałów i szturmów porównywalna do tej w Bachmucie - powiedział Witalij Barabasz, szef władz tego położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy miasta, cytowany przez Radio Swoboda.
Ciężko, (jest) bardzo ciężko. Naciskają. Na razie nic im nie wychodzi, ale nie porzucają ani chęci, ani tych wszystkich swoich chorych działań szturmowych - stwierdził Barabasz, odpowiadając na pytanie o to, czy istnieje ryzyko oblężenia miasta przez rosyjskie wojsko.
W poniedziałek przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski oświadczył, że Awdijiwka może wkrótce stać się "drugim Bachmutem", rosyjskie siły stale próbują okrążyć miasto.
Ukraińskie dzieci, które powróciły z rosyjskiej niewoli, opowiadają, że były bite kijami i wywożone w nieznanym kierunku za wypowiedzenie hasła "Chwała Ukrainie"; znęcano się też nad nimi psychicznie, mówiąc, że będą odtąd "dziećmi Rosji", ponieważ rodzice się ich wyrzekli - powiadomił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Deportowanym dzieciom grożono tam izolacją i pobytem w sierocińcu. (...) Cóż to jest, jeśli nie polityka ludobójstwa?" - dodał polityk.
Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - napisał wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, wycofując swój wcześniejszy komunikat o opuszczeniu miasta przez wrogie jednostki.
"Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych" - napisał sztab na Facebooku. "Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę" - dodano.
Ogłoszenie przez Węgry, że nie aresztowałyby Władimira Putina, świadczy o tym, że kraj ten niszczy swoją reputację - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Powodem ewentualnej odmowy aresztowania Putina ma być to, że statut MTK nie został na Węgrzech ogłoszony, bo uznano go za niekonstytucyjny.
Firma z Odessy na Ukrainie sprzedawała do Rosji gazy obojętne, wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym do produkcji celowników laserowych; kierownictwo przedsiębiorstwa jest podejrzane o współpracę z wrogiem - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
W połowie kwietnia, gdy grunt będzie już suchy, ukraińska armia rozpocznie kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom; atak zostanie przeprowadzony na dwóch kierunkach jednocześnie: w obwodach ługańskim i zaporoskim - oznajmił ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.
Uderzenie na Ługańszczyźnie prawdopodobnie nastąpi wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Doniec. Jest to teren, po którym łatwo może poruszać się ciężki sprzęt wojskowy bez ryzyka ugrzęźnięcia w błocie.
Natarcie w obwodzie zaporoskim może rozpocząć się z wielu miejsc, np. z Wuhłedaru w Donbasie w stronę Mariupola, z Hulajpola w stronę Berdiańska lub z Orichowa na Melitopol.
Głównym celem tej operacji będzie dotarcie do wybrzeża Morza Azowskiego i przecięcie dzięki temu rosyjskiego "mostu lądowego" wiodącego na anektowany Krym - wyjaśnił pułkownik.
"Na ukraińskim niebie Rosjanie nie panują, ale też nie panują siły zbrojne Ukrainy. Gdyby siły zbrojne Ukrainy panowały w powietrzu, to nie byłoby możliwości - przynajmniej częściowego - niszczenia za pomocą bomb szybujących czy rakiet odpalanych z pokładu bombowców z jakiejś odpowiedniej rubieży. Wtedy wszystkie siły i środki nie byłyby zdolne zbliżyć się na odpowiednia minimalną odległość, która umożliwiłaby im dyslokowanie, zrzut itd." - tak na pytanie o to, kto dominuje na ukraińskim niebie, odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM pułkownik Krystian Zięć, jeden z pierwszych polskich pilotów samolotów F-16. Były dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyznał, że gdyby Ukraińcy mieli przewagę w powietrzu, to mieszkańcy ukraińskich miast by nie ginęli.
Wszystkie rosyjskie jednostki, które stacjonowały w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, opuściły miasto - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Przed opuszczeniem miasta rosyjscy żołnierze obchodzili domy mieszkańców i jej okradali. "Okupanci +konfiskowali+ cywilom dużą liczbę sprzętu gospodarstwa domowego i elektronicznego, przedmioty wartościowe, odzież i telefony komórkowe" - podał sztab.
Leżąca na lewym brzegu Dniepru Nowa Kachowka była pod rosyjską okupacją od pierwszych dni inwazji.
Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że Polska, Litwa i Hiszpania przystąpiły do porozumienia UE o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków.
Państwa, które uczestniczą w porozumieniu, oprócz Polski, to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.
Najemnicy z Grupy Wagnera deportują mieszkańców przedmieść Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy do Rosji - informuje portal Sprotyw, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Wagnerowcy wywożą przymusowo mieszkańców na zajęte przez rosyjską armię terytorium obwodu ługańskiego. Tam cywile poddawani są działaniom filtracyjnym. Następnie przewożeni są do Permu i innych odległych regionów Rosji.
Dziś doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.
Na terenie zakładów miał nastąpić wybuch. Płonął tam też zbiornik z olejem transformatorowym, nad fabryką widoczne były kłęby czarnego dymu.
A fire broke out on the territory of the #Yaroslavl Motor Plant. It produced engines for Topol M nuclear missile systems. pic.twitter.com/KmDShj8Ln6
nexta_tvMarch 23, 2023
W ostatnich miesiącach, podczas inwazji Kremla na Ukrainę, niemal co kilka dni napływają doniesienia o pożarach, które wybuchają na terytorium całej Rosji i na terenach Ukrainy kontrolowanych przez najeźdźców. Płoną zarówno obiekty wojskowe, m.in. koszary i komendy uzupełnień, jak też magazyny paliw, obiekty komercyjne i przemysłowe.
Pierwsze 4 z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców Mig-29 opuściły już terytorium Słowacji. Za sterami siedzieli ukraińscy piloci - poinformował minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’.
Według słowackich mediów samoloty wystartowały z wojskowego lotniska Sliacz w pobliżu Bratysławy krótko po godz. 12. Pilotom towarzyszyli mechanicy, którzy dokonywali niezbędnych napraw przed startem.
First 4 Slovak #MiG29s handed over to #Ukraine. May they save many #lives and help Ukraine defend its land and infrastructure against Putin's aggression! Our support will continue as long as needed. @oleksiireznikov @Slovakia_NATO @DefenceU @NATO @ZelenskyyUa #WeAreNATO pic.twitter.com/IvPb2jJ247
JaroNadMarch 23, 2023
Za przekazane myśliwce słowackie siły zbrojne dostały od Stanów Zjednoczonych atrakcyjną ofertę zakupu 12 śmigłowców Viper. Częścią transakcji mają być nowoczesne rakiety oraz szkolenie pilotów i mechaników.
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że przywódcy Rosji powinni zostać skazani zaocznie za zbrodnię agresji na Ukrainę w przypadku, jeśli nie zostaną ujęci i nie staną osobiście przed sądem.
Jest ważne, by sprawiedliwości stało się zadość w związku ze zbrodniami międzynarodowymi, nawet jeśli sprawców nie ma na ławie oskarżonych - oświadczył w wywiadzie dla agencji Reutera.
Jak zauważa Reuters, trybunały międzynarodowe rzadko prowadzą procesy zaocznie. Agencja wskazuje, że wypowiedź Kostina jest związana z zabiegami władz Ukrainy o powołanie trybunału, który osądziłby rosyjską zbrodnię agresji wobec Ukrainy.
Wiosną Ukraina przeprowadzi "bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat"- ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy.
Uważam, że Bachmut to miejsce, dokąd rosyjska armia poszła, by umierać - powiedział portalowi NV amerykański oficer. W ocenie specjalnego doradcy Załużnego Władimir Putin popełnia "błąd za błędem" i łamie wszystkie zasady wojny. Według niego działania Putina "zjadają" rosyjską armię.
Jewgienij Prigożyn, prokremlowski biznesmen i szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, zamierza ograniczyć swoją aktywność na Ukrainie i skoncentrować się na działalności w krajach Afryki; jest to konsekwencja konfliktu wagnerowców z ministerstwem obrony Rosji i regularną armią tego kraju - powiadomiła agencja Bloomberga.
Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto, które pozostaje epicentrum działań bojowych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia.
Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane - zadeklarował prezydent Zełenski, który odwiedził miejscowość Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim na południu kraju, zniszczoną w wyniku rosyjskiej agresji i wyzwoloną w listopadzie ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.
"Obecnie trwa tu przywracanie dostaw prądu i wody, przebudowywana jest przychodnia lekarska. Ludzie wracają (do swojej miejscowości). Obejrzeliśmy punkt niezłomności (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu - red.) i jeden z tymczasowych budynków mieszkalnych, które zbudowano w wiosce" - napisał Zełenski na Telegramie.
Władze Ukrainy i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze podpisały list intencyjny w sprawie otwarcia biura terenowego MTK; powstanie ono w Kijowie - poinformował w czwartek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
Decyzja o otwarciu (biura) została podjęta jeszcze 3 marca, a dziś podpisaliśmy odpowiedni dokument międzynarodowy - powiedział Kostin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby nazwał "śmieszną" decyzję Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, która przyznała odznaczenia państwowe pilotom myśliwców Su-27 eskortującym amerykańskiego drona MQ-9 Reaper przed jego strąceniem nad Morzem Czarnym.
Stany Zjednoczone wyślą starzejące się samoloty wojskowe A-10 na Bliski Wschód, a stacjonujące tam obecnie, bardziej zaawansowane myśliwce zostaną przekazane w region Pacyfiku i Europy, aby odstraszyć Chiny i Rosję - poinformowali anonimowi przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się w czwartek "Wall Street Journal".
Rozmieszczenie samolotów A-10, zaplanowane na kwiecień, jest częścią szerszego planu Pentagonu, który zakłada również utrzymanie jedynie skromnych sił morskich i lądowych w regionie Bliskiego Wschodu.
150 instruktorów armii francuskiej będzie w Polsce szkolić miesięcznie około 600 ukraińskich żołnierzy - podał dziennik "Le Monde", powołując się na informację ministerstwa sił zbrojnych Francji.
Szkolenie rozpocznie się w kwietniu i obejmie 4 tys. żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych. Według "Le Monde" Francja zamierza również zwiększyć pomoc w zakresie szkolenia z obsługi zachodniego sprzętu wojskowego.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z brytyjskim następcą tronu księciem Williamem. Tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy - przekazała Kancelaria Prezydenta
"Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta na Twitterze.
Książę William od środy przebywa z wizytą w Polsce.
Prezydent @AndrzejDuda spotka si z Jego Krlewsk Wysokoci Ksiciem Walii. Tematem rozmowy bya pomoc humanitarna dla walczcej Ukrainy. Ksi Walii przekaza podzikowania dla Polakw za Ich hojno i gocinno. pic.twitter.com/KdYBxqqwKa
prezydentplMarch 23, 2023
Do projektu dokumentu, który podsumowuje unijny szczyt w Brukseli, dotarła dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Jak ustaliła, w dokumencie jest nie tylko groźba sankcji wobec Rosji, ale wpisano także zapowiedź kontynuowania prac nad pułapem cenowym na rosyjską ropę. W poprzednich wersjach takich zapisów nie było.
Rosja może prowadzić wojnę przeciw Ukrainie do końca 2023, a najdalej jeszcze w 2024 roku; wzmocnienie sankcji wobec Moskwy zmniejszy te możliwości - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Wywiad wojskowy Łotwy mówi, że możliwości Rosji to dwa lata. Również i my mówimy, że oni (Rosjanie-PAP) mogą prowadzić wojnę jeszcze w 2023 roku, najdalej w 2024, jeśli mówić o wojnie konwencjonalnej. W razie wzmocnienia sankcji rezerwy te będą jeszcze mniejsze - powiedział Skibicki.
Ocenił, że przemysł obronny Rosji koncentruje się teraz na naprawach uzbrojenia i modernizacji broni z magazynów. Podkreślił, że chodzi o stary sprzęt wojskowy, opracowany jeszcze w czasach ZSRR. Najważniejsze, że nie mają masowej produkcji nowego uzbrojenia, dlatego że brakuje im mocy i zagranicznych części zamiennych - powiedział Skibicki.
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział, że armia ukraińska wkrótce wykorzysta tę okazję, tak jak było to podczas kontrofensyw w minionym roku.
"Agresor nie porzuca nadziei na zajęcie za wszelką cenę Bachmutu, nie bacząc na straty w sile żywej i sprzęcie" - napisał generał na serwisie Telegram. Jak dodał, najemnicy z Grupy Wagnera stanowią główne siły rosyjskie na tym kierunku natarcia.
"Tracą znaczne siły i wyczerpują się. Już wkrótce wykorzystamy tę okazję, tak jak swego czasu uczyniliśmy pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem" - napisał dowódca, wymieniając tereny zeszłorocznych kontrofensyw ukraińskich.
Według szefa miejscowej administracji wojskowej Witalija Barabasza, miasto Awdijiwka w obwodzie donieckim jest celem ciężkich ataków rosyjskiej artylerii i systemów rakietowych. Niektórzy ukraińscy urzędnicy twierdzą, że miasto może stać się "drugim Bachmutem" - podał portal amerykańskiej telewizji CNN.
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie częściowo odzyskały kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna, próbują też znowu zająć Kupiańsk, węzeł logistyczny w obwodzie charkowskim - poinformowało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Dwóch mieszkańców atakowanej przez Rosjan Awdijiwki zginęło w ostrzałach w środę, cztery osoby na terenie obwodu donieckiego zostały ranne - poinformował szef administracji regionu Pawło Kyryłenko.
Kyryłenko dodał w osobnym komunikacie, że Awdijiwka została ostrzelana pociskami rakietowymi odpalonymi z samolotów. Trzy pociski spadły na teren koksowni w Awdijiwce - jednego z największych w Europie zakładów tego typu.
Wojska rosyjskie atakują Awdijiwkę od miesięcy. Miasto jest w dużym stopniu zniszczone. W ostatnich tygodniach Rosjanie wzmocnili intensywność ataków, zwłaszcza lotniczych.
"Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem, które Wielka Brytania obiecała Kijowowi. Jednak Rosja wyolbrzymia zagrożenie związane z użyciem takiej amunicji" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń strony rosyjskiej.
Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich i północno-zachodnich obrzeżach miasta - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Władze Republiki Południowej Afryki przeprowadzą konsultacje z Rosją w związku z wydaniem przez Międzynarodowym Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina. W sierpniu rosyjski prezydent ma pojawić się w kraju na szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA).
Będzie nowy ambasador Polski w Kijowie. Po czterech latach, w tym po ponad roku od rosyjskiej inwazji na Ukrainę placówkę w Kijowie opuszcza Bartosz Cichocki. Jak nieoficjalnie ustalili reporterzy RMF FM, nowym ambasadorem zostanie Jarosław Guzy.
W wyniku środowego rosyjskiego ostrzału Zaporoża zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach; zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.
Bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ - jak informowano już kilka godzin wcześniej - stan zdrowia trzech rannych cywilów jest oceniany jako ciężki, a 19 - jako średnio ciężki.
Putin jest zbrodniarzem wojennym, który powinien zostać rozliczony i nie wygra wojny na Ukrainie - powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis w wywiadzie dla brytyjskiego prawicowego publicysty Piersa Morgana. Przyznał też, że mógł jaśniej wyrazić się, określając wcześniej wojnę jako spór terytorialny, choć podtrzymał, że Ameryka nie powinna bardziej angażować się w konflikt.
Polityk uznawany za głównego rywala Donalda Trumpa w rywalizacji o nominację Partii Republikańskiej w wyborach 2024 r. przyznał, że "mógł jaśniej się wyrazić", ale też, że jego wypowiedź została błędnie przedstawiona.
Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Jego zdaniem rząd federalny uważa, że strona chińska, która przedstawiła propozycję rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, powinna rozmawiać nie tylko ze stroną rosyjską, ale także z Ukrainą. A im szybciej stanie się to możliwe, tym lepiej - podkreślił Hebestreit.
Rzecznik zaznaczył, że Niemcy i ich partnerzy nadal stoją na stanowisku, które było wyrażane od samego początku wojny: nic o Ukrainie bez Ukrainy, nie decydować za jej plecami o jej losie.
Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie. Hiszpania stała się 19. krajem, który przystąpił do tej inicjatywy.
W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę.
Państwa, które uczestniczą w porozumieniu, oprócz Hiszpanii, to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.