Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o powrocie kolejnych 207 ukraińskich obywateli z rosyjskiej niewoli. Była to 50. wymiana jeńców od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny. Do budżetu państwa wpłynęły pierwsze pieniądze przejęte z aktywów skonfiskowanych Rosjanom i ukraińskim kolaborantom objętym sankcjami - oligarsze Olegowi Deripasce, a także okupacyjnym zarządcom obwodów chersońskiego i zaporoskiego - przekazał Witalij Kowal, przewodniczący Fundacji Mienia Państwowego Ukrainy. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji.
Dotychczas w ramach unijnej misji przeszkolono w UE około 40 000 ukraińskich żołnierzy. Tak zdecydowali ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich w listopadzie 2022 roku - pisze portal tagesschau. Mówiono wówczas, że początkowo w Niemczech, Polsce i innych krajach UE przeszkolonych zostanie do 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Później cel zwiększono do 30 000, a następnie do 40 000. Bundeswehra wyszkoliła ich około 10 tys.
Ukraina prowadzi dochodzenia w sprawie 120 tys. rosyjskich zbrodni wojennych - powiedział w Rydze prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. Jak dodał, ukraińskie sądy wydały dotychczas wyroki w 78 sprawach dotyczących zbrodni wojennych.
Kostin, który przyjechał do Rygi na międzynarodową konferencję poświęconą dzieciom wywiezionym z Ukrainy przez Rosję (Russia's War on Children), podkreślił, że celem Kijowa jest udokumentowanie i zbadanie wszystkich zbrodni popełnionych przeciwko Ukraińcom i Ukrainie oraz pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
Przed szczytem UE kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał swoich europejskich partnerów do zapewnienia Ukrainie większego wsparcia militarnego. Niemcy zapewniają Ukrainie połowę pomocy z Europy - stwierdził Scholz.
To nie może zależeć wyłącznie od Niemiec - powiedział w Bundestagu niemiecki kanclerz, cytowany przez agencję dpa. Scholz przypomniał, że Niemcy najbardziej po USA wspierają Ukrainę i zapewniają połowę pomocy z Europy. Chcemy, aby więcej krajów aktywnie uczestniczyło we wsparciu - podkreślił Scholz. Potrzebujemy wspólnoty i solidarności.
Niemcy chcą w tym roku przeszkolić kolejnych 10 tys. żołnierzy z Ukrainy. Sekretarz stanu w ministerstwie obrony Siemtje Moeller powiedziała w Brukseli, że podobnie jak w zeszłym roku szkolenie powinno odbywać się w ramach europejskiej misji szkoleniowej EUMAM.
Czescy saperzy, chemicy, sanitariusze, snajperzy przeszkolili w ubiegłym roku w Polsce prawie 1000 ukraińskich żołnierzy - poinformował czeski resort obrony. Program w ramach Europejskiej Misji Pomocy Ukrainie (EUMAM UA) ma być kontynuowany także w bieżącym roku.
Czechy wysyłają do Polski kolejną, drugą zmianę instruktorów. Jesienią 2023 r. czeski rząd zatwierdził zwiększenie personelu szkolącego ukraińskich żołnierzy z 55 do 70. Ich zadaniem jest specjalistyczna pomoc, szkolenie i trening żołnierzy.
Drugą zmianę czeskiej misji w Polsce tworzą przede wszystkim żołnierze z 43. pułku powietrznodesantowego w Chrudimiu. Dodatkowym wzmocnieniem są specjaliści od obrony przed bronią masowego rażenia z 31 pułku wojsk ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej z Liberca oraz saperzy z Ołomuńca.
Nadal uważamy, że zaangażowanie Turcji w program F-35 jest niekompatybilne z używaniem i zakupem rosyjskich systemów obrony powietrznej S-300 i S-400 - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednak, że powrót Ankary do programu byłby możliwy, gdyby "rozwiała obawy" wynikające z kupna rosyjskich rakiet.
Wciąż uważamy, że udział Turcji w programie F-35 jest niekompatybilny z użytkowaniem przez nią S-300 i S-400. Więc wciąż prowadzimy te dyskusje. A jeśli Turcja byłaby w stanie rozwiać nasze obawy na ten temat? Wtedy mogłoby dojść do ruchu w stronę powrotu do programu F-35 - powiedział Kirby.
Podczas środowego spotkania premiera Ukrainy Denysa Szmyhala z wiceszefową dyplomacji USA Victorią Nuland omówiono zagadnienia dotyczące dalszego wsparcia wojskowego USA dla Kijowa, a także współpracy z Waszyngtonem na rzecz reformowania ukraińskiej gospodarki - powiadomiła ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.
Strona amerykańska podkreśliła wsparcie USA dla Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Rozmawiano też o dwustronnej współpracy na rzecz reformowania i wzmacniania gospodarki, w tym stworzenia na Ukrainie środowiska biznesowego atrakcyjnego dla prywatnych inwestorów - przekazała Brink w komunikacie na platformie X (d. Twitterze), odnosząc się do spotkania Szmyhala z Nuland.
Wcześniej ambasador informowała, że wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji spotkała się w Kijowie również z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem. Nuland odwiedziła też jeden ze szpitali, w którym leczą się ukraińscy żołnierze - weterani walk z Rosjanami.
Władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy poinformowały, że grupa 38 dzieci i ośmiorga dorosłych z Chersońszczyzny, którzy w 2022 roku przeżyli rosyjską okupację, udała się na dwa miesiące do Polski. Wyjazd ma pomóc lokalnym mieszkańcom "oderwać się od wojennej codzienności".
"Muzea, zabytki architektury, wspaniałe zamki, baseny termalne - to tylko część rozrywek, które będą czekać na dzieci w Polsce. (...) Przecież te dzieci przeżyły okupację, ich domy zostały uszkodzone lub zniszczone. Niektóre spośród nich straciły nawet swoich bliskich, dlatego pozytywne emocje są im bardzo potrzebne. Najważniejsze jednak, że dzieci będą przebywać w bezpiecznym miejscu" - podkreśliła administracja regionu chersońskiego.
Taktyka wojenna Rosji, która ma na celu asymilację ukraińskich dzieci, to żałosny i podły element psychologicznego terroru. Deportacja, zmiana obywatelstwa, nielegalna adopcja i szkolenie wojskowe dzieci to zbrodnia wojenna - stwierdził prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs podczas spotkania z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską.
W środę w Rydze rozpoczęła się międzynarodowa konferencja na temat deportacji przez Rosję dzieci z Ukrainy.
Według oficjalnych danych ukraińskich z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji albo na Białoruś wywiezionych zostało 19 546 dzieci. Dotychczas do kraju wróciło 387 z nich.
Wsparcie dla Ukrainy jest ważne z kilku powodów. Europa nie może zasnąć, nie możemy być w uśpieniu, nie możemy oswoić się z wojną. Prawie codziennie (są) gigantyczne naloty, ataki na Ukrainę. Codzienne alarmy - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów obrony UE. Obrazki z wojny nie robią na nas wrażenia, ale ta wojna jest okropna, okrutna, zagraża Unii Europejskiej, zagraża państwom nadbałtyckim, zagraża Polsce, zagraża każdemu z państw UE. To jest autentyczne zagrożenie - podkreślił.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że niemal połowa Ukraińców uwolnionych dziś z rosyjskiej niewoli to obrońcy Mariupola.
Good news. The one we have been waiting for. Today, we were able to free 207 more Ukrainians from Russian captivity. 180 privates and sergeants. 27 officers.Almost half of them are Mariupol defenders. Armed Forces, National Guard, Border Guard, and National Police 207... pic.twitter.com/mf0OPDljsU
ZelenskyyUaJanuary 31, 2024
Zełenski przekazał, że była to 50. wymiana jeńców od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny. Do domów wróciło w sumie 3035 Ukraińców.
Do budżetu państwa wpłynęły pierwsze pieniądze przejęte z aktywów skonfiskowanych Rosjanom i ukraińskim kolaborantom objętym sankcjami - oligarsze Olegowi Deripasce, a także okupacyjnym zarządcom obwodów chersońskiego i zaporoskiego - poinformował Witalij Kowal, przewodniczący Fundacji Mienia Państwowego Ukrainy.
Aktywa o wartości ponad 32 mln hrywien, czyli około 3,4 mln zł, zostały przejęte po skonfiskowaniu przedsiębiorstwa Deripaski na Ukrainie, a także pieniędzy należących do kolaborantów i okupacyjnych namiestników w regionach chersońskim i zaporoskim - Wołodymyra Saldo i Dmytro Worony - przekazał Kowal
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o powrocie kolejnych 207 ukraińskich obywateli z rosyjskiej niewoli.
"Pamiętamy o każdym Ukraińcu w niewoli. O żołnierzach i cywilach. Musimy ich wszystkich sprowadzić. Pracujemy nad tym" - zapewnił Zełenski.
Być może już dziś Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych pierwszą partię precyzyjnie naprowadzanych bomb Ground-Launched Small Diameter Bomb (GLSDB); to nowy typ uzbrojenia, który pomyślnie przeszedł testy, lecz nie trafił jeszcze na wyposażenie żadnej armii świata - ujawnił portal Politico.
Najnowsza wersja GLSDB została opracowana przez koncerny Boeing i Saab. Są to bomby o zasięgu około 150 km, ważące ponad 100 kg, wyposażone w silnik rakietowy i wystrzeliwane z różnych wyrzutni naziemnych. Amerykańskie siły zbrojne posiadają już podobny rodzaj bomb, lecz jest to uzbrojenie typu powietrze-ziemia.
GLSDB przystosowane do stanowisk naziemnych to nowość. Ukraina będzie pierwszym krajem świata, który otrzyma to uzbrojenie i wykorzysta je w warunkach bojowych - czytamy na łamach serwisu.
Ukraińskie drony zaatakowały terminal naftowy w Petersburgu. Uszkodzona została instalacja wykorzystywana do produkcji mazutu - informują lokalne władze.
Rosyjskie siły zbrojne odeszły od werbunku więźniów na krótkoterminową służbę wojskową i wróciły do standardowej rekrutacji jako głównego sposobu pozyskiwania nowego personelu wojskowego - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok oraz tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla unijnych rolników na 2024 rok.
Porozumienie przywódców na szczycie UE ma kluczowe znaczenie dla naszej wiarygodności, a także zagwarantowania wsparcia Ukrainie broniącej się przed inwazją Rosji - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w zaproszeniu wystosowanym do członków Rady Europejskiej. Jak przypomniał, na ostatnim posiedzeniu w grudniu 26 przywódców zdecydowanie poparło "wyważony schemat negocjacyjny, który uwzględniał jasny zestaw głównych priorytetów - wsparcie dla Ukrainy, zarządzanie migracją i jej wymiarem zewnętrznym, wsparcie dla Bałkanów Zachodnich oraz reakcję na klęski żywiołowe".
"Ten schemat negocjacyjny przygotowuje grunt pod sfinalizowanie porozumienia w liczbie 27 państw. Zapewnienie porozumienia ma kluczowe znaczenie dla naszej wiarygodności, a także dla naszego zobowiązania do zapewnienia niezachwianego wsparcia Ukrainie. Na nas spoczywa ciężar znalezienia rozwiązania i zrealizowania go. Biorąc pod uwagę okoliczności, skorzystamy również z okazji, aby w dalszym ciągu pilnie zająć się wszystkimi aspektami naszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Obejmuje to dostawy amunicji zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z marca 2023 roku oraz dostosowanie odpowiednich instrumentów UE w celu szybszego dostarczania pomocy, przy jednoczesnym uzupełnianiu wysiłków dwustronnych" - napisał w liście Michel.
Odwrócenie się USA od konfliktu na Ukrainie i odcięcie tego kraju od pomocy byłoby strzałem do własnej bramki, który zapisze się w historii - ocenił w tekście na łamach pisma "Foreign Affairs" dyrektor CIA William Burns. Podkreślił też, że to, co USA robią w sprawie Ukrainy, ma bezpośrednie przełożenie na kalkulacje Pekinu wobec Tajwanu.
Na pograniczu obwodów charkowskiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy trwa spodziewana ofensywa rosyjska; Rosjanie odniosą w niej pewne sukcesy taktyczne, które zapewne nie przerodzą się w postępy o znaczeniu operacyjnym - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła ostatniej nocy 14 z 20 dronów kamikadze Shahed-136/131 irańskiej produkcji, wystrzelonych przez wojska rosyjskie; Rosjanie zaatakowali też trzema pociskami typu Iskander - poinformowały rano Siły Powietrzne Ukrainy. Wskutek ostrzału ranna została jedna osoba; uszkodzeniu uległo kilka niemieszkalnych budynków.
Przywódcy państw UE spotkają wieczorem w Brukseli na nieformalnej kolacji; w czwartek rano już w trakcie oficjalnych rozmów podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie pomocy makrofinansowej dla Ukrainy i rewizji budżetu UE. Przyjęcie tych rozwiązań jest cały czas blokowane przez Węgry.
Rosyjska armia strąciła ukraińskiego drona nad obwodem pskowskim - przekazało Ministerstwo Obrony Rosji.
Mimo ogólnego wzrostu tureckiego eksportu produktów podwójnego zastosowania do Rosji w 2023 r., w październiku i listopadzie ubiegłego roku odnotowano gwałtowny spadek. W tym czasie Ankarę odwiedzali wysocy rangą przedstawiciele administracji USA - podał portal Middle East Eye.
Z danych opublikowanych przez Państwowy Turecki Instytut Statystyczny (TUIK) wynika, że w zeszłym roku Turcja zaczęła spowalniać eksport do Rosji części i sprzętu objętych sankcjami. Na przełomie całego 2023 roku był on znacznie wyższy niż w roku poprzednim, jednak dane z października i listopada wskazały na znaczący spadek w porównaniu z rokiem 2022.
"Jestem optymistą, jeśli chodzi o możliwość porozumienia w sprawie pakietu 50 mld euro na pomoc Ukrainy" - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis po spotkaniu Rady ds. Handlu i Technologii USA-UE w Waszyngtonie, odpowiadając na pytanie Polskiej Agencji Prasowej. Zaznaczył jednak, że KE ma alternatywne plany, jeśli to się nie uda.
Rosyjskie drony szturmowe uderzyły w nocy w cele cywilne w drugim co do wielkości mieście Ukrainy, Charkowie, na północnym wschodzie kraju, wywołując pożar i powodując szkody w infrastrukturze - podały wieczorem miejscowe władze. Ranne zostały trzy osoby.