Trwa ekshumacja ciał z masowych grobów znalezionych pod Iziumem. Ciała zabitych noszą ślady tortur. Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne regionu z marca i sierpnia 2022 roku. W Chersoniu doszło do strzelaniny między Rosjanami, a prawdopodobnie proukraińskimi rebeliantami. Sobota była 206. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia z Ukrainy relacjonowaliśmy w naszej relacji minuta po minucie z dnia 17.09.2022.
Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, to znacznie większe wyzwanie dla Rosji, która zyska dodatkowe 1000 km natowskiej granicy niż dla samego Sojuszu. NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo jak to konieczne - oświadczył w sobotę wieczorem przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.
NATO będzie mieć więcej do obrony, ale też dostanie zdolności obronne Finlandii i Szwecji. Potencjał Rosji nie wzrośnie - mówił Bauer po sobotnim spotkaniu komitetu w Tallinie. Podkreślił, że akcesja dwóch krajów nordyckich zwiększy bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego.
W posiedzeniu komitetu po raz pierwszy uczestniczą dowódcy sił zbrojnych Finlandii (Timo Kivinen) oraz Szwecji (Micael Byden) - odnotowuje Fińska Agencja Prasowa (STT).
W Iziumie ekshumowano dotychczas 59 ciał; na większości zwłok są ślady nienaturalnej śmierci - poinformował w sobotę gubernator obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.
Wśród osób, których zwłoki ekshumowano, było 16 mężczyzn-cywilów, 26 kobiet, 17 wojskowych.
Kontynuowane są prace ekshumacyjne w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie odkryto masowe pochówki. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że prowadzone są ekspertyzy i pozyskano nowe dowody tortur stosowanych przez rosyjskich wojskowych wobec pochowanych tam osób.
Szef państwa przekazał, że na wyzwolonym przez siły ukraińskie terytorium obwodu charkowskiego znaleziono już ponad 10 katowni. Kiedy okupanci uciekali, porzucili nawet narzędzia tortur. Nawet na zwykłym dworcu w Kozaczej Łopani znaleziono pomieszczenie służące do tortur, znaleziono narzędzia do torturowania prądem. To zwykły dworzec! - powiedział Zełenski.
Jak dodał, tortury "były powszechną praktyką na okupowanym terytorium". "Tak robili naziści. Tak robią raszyści. I będą odpowiadać tak samo - i na polu walki i na salach sądowych. Zidentyfikujemy wszystkich, którzy torturowali, którzy znęcali się, którzy przynieśli to okrucieństwo tutaj, na ukraińską ziemię" - zapewnił prezydent.
Strzelanina w centrum okupowanego Chersonia - informują rosyjskie media. Trwać ma "operacja antyterrorystyczna" przeciwko "bojownikom, którzy zabarykadowali się w budynku".
Wcześniej pojawiały się informacje o kilku eksplozjach i odpaleniu systemów obrony przeciwlotniczej w Chersoniu.
Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał w sobotę do utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni w ukraińskim mieście Izium. Lipavsky po informacji o odkryciu masowych grobów napisał na Twitterze, że trybunał powinien powstać szybko.
Takie ataki na ludność cywilną w XXI wieku są odrażające i nie do pomyślenia. Nie można na nie przyzwolić - napisał Lipavsky, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej. Będziemy pracować nad ukaraniem wszystkich zbrodniarzy wojennych - zadeklarował.
I call for the speedy establishment of a special international tribunal that will prosecute the crime of aggression.
JanLipavskySeptember 17, 2022
Media spekulują, że o powołaniu trybunału Lipavsky może rozmawiać w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na który jedzie jako przewodniczący czeskiej delegacji. O konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności winnych pisał na Twitterze już w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron.
Były policjant z wyzwolonego Wołczańska został oskarżony o kolaborowanie z Rosjanami - podała prokuratura w Charkowie. W trakcie okupacji objął stanowisko "szefa wydziału śledczego", zajmował się przeszukiwaniami i przesłuchiwaniami. Grozi mu dożywocie.
Wczoraj ukraińskie służby poinformowały, że w regionie Kupiańska natrafiono na siedmiu studentów ze Sri Lanki, którzy tam studiowali. Mieli być więzieni przez rosyjską armię.
Dzisiaj rosyjska administracja stwierdziła, że Lankijczycy zostali "zabrani w nieznane miejsce" i oskarżyli Ukraińców o przygotowywanie prowokacji.
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, przebywający na Ukrainie jako wysłannik papieża Franciszka, znalazł się w miejscu, gdzie doszło do strzelaniny. Nic mu się nie stało. W wywiadzie dla portalu Vatican News w sobotę przyznał: "Po raz pierwszy w życiu nie wiedziałem, dokąd uciekać, bo nie wystarczy biec, trzeba wiedzieć dokąd".
W rozmowie z watykańskimi mediami prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, który jest w Zaporożu opowiedział, że wraz z dwoma biskupami - katolickim i protestanckim oraz z towarzyszącym mu żołnierzem pojechał zawieźć pomoc do jednego z miejsc w tym rejonie. W pewnym momencie grupa usłyszała strzały i wszyscy musieli uciekać.
Według jego relacji wszystko dobrze się skończyło i cała pomoc została przekazana; także różańce pobłogosławione przez papieża.
Vatican News zaznacza, że polski kardynał określił trwającą na Ukrainie wojnę jako "bez litości", wobec której - jak mówił wcześniej - "brakuje łez i brakuje słów".
Prokuratorzy przeprowadzili oględziny piwnicy w miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie podczas okupacji rosyjska armia torturowała ludzi - poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Piwnica mieściła się w budynku, w którym zorganizowano posterunek tzw. ludowej milicji Kozaczej Łopani. Ustalono, że podczas okupacji miejscowości przedstawiciele Rosji "utworzyli pseudo organy ścigania, a w piwnicy zorganizowano katownię, w której poddawano torturom cywilów" - czytamy w komunikacie.
Podczas oględzin znaleziono dokumenty potwierdzające funkcjonowanie pseudokomisariatu.
Zidentyfikowano osoby, które pracowały dla okupantów; podejmowane są działania, by pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej - dodano.
Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie charkowskim - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie została przyłączona do ukraińskiej sieci. Podkreślono jednak, że sytuacja pozostaje niestabilna.
#Ukraines #Zaporizhzhya Nuclear Power Plant is once again receiving electricity directly from national grid after engineers repaired one of the four main external power lines that have all been damaged during the conflict, IAEA learnt at the site today. https://t.co/wift7jorog pic.twitter.com/WN2M2oK82F
iaeaorgSeptember 17, 2022
Firma Maxar Technologies opublikowała w sobotę zdjęcia satelitarne przedstawiające las pod Iziumem, gdzie odkryto masowe pochówki. Izium to miasto na północnym wschodzie Ukrainy, które niedawno ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii.
Firma opublikowała dwa zdjęcia: z marca 2022 i sierpnia 2022.
W czwartek władze ukraińskie poinformowały o odnalezieniu pod Iziumem miejsca, w którym pochowanych zostało - jak potem podała policja - co najmniej 445 osób.
When Russian forces recently withdrew from Ukraines Kharkiv region, the Ukrainian government and media reported the discovery of a mass grave site near the city of #Izyum. #satelliteimagery of the #Pishanske cemetery or Forest cemetery" entrance from March 2022 and August 2022. pic.twitter.com/vcb3aAMqoS
MaxarSeptember 16, 2022
Mieszkanka Moskwy została zatrzymana za słuchanie hymnu Ukrainy w swoim mieszkaniu - podaje portal Insider, powołując się na organizację OWD-Info.
Kobietę zatrzymano 11 września. Wieczorem w jej mieszkaniu zgasło światło. Kiedy wyszła na korytarz, by sprawdzić liczniki, zobaczyła dwóch uzbrojonych policjantów. Funkcjonariusze popchnęli ją na ścianę i zażądali, by pojechała z nimi na posterunek, gdzie następnie pobrano jej odciski palców i krzyczano na nią - relacjonuje OWD-Info, organizacja monitorująca zatrzymania, powołując się na znajomego kobiety.
Donos na mieszkankę rosyjskiej stolicy złożyli sąsiedzi. Po sporządzeniu protokołu o zatrzymaniu wypuszczono ją na wolność, zobowiązując do stawienia się na posterunku. Gdy przyszła tam następnego dnia, policjant powiedział, że powinna ustawić rosyjską flagę jako tapetę w telefonie, na plecak ma naszyć litery "Z" i "V" (symbole rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie), zawiązać na plecaku wstążki św. Jerzego, tzw. gieorgijewskie, oraz powinna wstąpić do rządzącej partii Jedna Rosja.
Dzieci zostały ranne w wyniku ostrzału Konstantinówki i Kramatorska - poinformował szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.
Łącznie poszkodowanych zostało 10 osób.
Seria wybuchów w okupowanym przez Rosjan rejonie Melitopola - poinformowali lojalny wobec Kijowa mer tego miasta Iwan Fedorow oraz szef kontrolowanej przez Rosję administracji obwodu zaporoskiego Władimir Rogow.
Według obu stron doszło do pięciu eksplozji między innymi we wsi Bohatyr, gdzie Rosjanie przenieśli część wojsk.
Jak poinformowała doniecka obwodowa administracja lojalna wobec Kijowa, armia nie będzie wpuszczała na razie ludzi na wyzwolone terytoria w regionie. Zakaz będzie obowiązywał "do czasu zakończenia działań stabilizacyjnych".
Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w okupowanym Kupiańsku na północnym wschodzie Ukrainy torturowali mieszkańców prądem, bili ich, wypalali na ciałach swastyki - podaje w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na zeznania jednej z ofiar.
SBU poinformowała, że torturowano każdego, kto trafił na przesłuchania do pracowników FSB w okupowanym Kupiańsku. Z tego pokoju zawsze było (słychać) wiele krzyków - mówi mieszkaniec miasta, który był nielegalnie więziony przez wrogie wojska.
Rosjanie torturami chcieli wydobyć od mieszkańców informacje na temat osób, które walczyły w Donbasie, członków obrony terytorialnej, ludzi o proukraińskim nastawieniu. Grożono im egzekucją na polu minowym i rozprawieniem się z bliskimi - czytamy w komunikacie SBU.
Mężczyzna informuje, że w niewielkiej - przeznaczonej na dwie osoby - celi przetrzymywano ośmiu więzionych.
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec opublikował w sobotę nagranie, w którym widać zniszczony przez rosyjski nalot budynek mieszkalny. Zginęły tam 54 osoby, które ukrywały się w piwnicy przed ostrzałami.
Jak powiedział Łubinec mieszkańcy tego domu, a także - według świadków - innych budynków, ukrywali się w piwnicach. Na nagraniu widać pozostałości bloku mieszkalnego, którego część została całkowicie zniszczona.
O śmierci 11-letniej dziewczynki w wyniku sobotniego ataku rakietowego na Czuhujiw w obwodzie charkowskim na Ukrainie powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Dziewczynka, ciężko ranna w wyniku rosyjskiego ataku, trafiła do szpitala, lecz nie udało się jej uratować.
Syniehubow powiadomił w Telegramie, że rosyjskie pociski uszkodziły obiekty infrastruktury krytycznej, domy prywatne, przedsiębiorstwa, stację benzynową.
Ukraina otrzymała 1,5 mld dolarów grantu od USA przez Fundusz Celowy Banku Światowego - powiadomił premier Ukrainy Denys Szmyhal w sobotę na Twitterze.
The state budget of received a grant of $1.5 bln. This is the last tranche of $4.5 bln aid from from @WorldBank Trust Fund. Funds will be used to reimburse budget expenditures for pension payments & social assistance programs. Grateful to @POTUS & for supporting Ukraine.
Denys_ShmyhalSeptember 17, 2022
"To ostatnia transza z 4,5 mld dol. od USA" - napisał Szmyhal.
Wiemy, że rosyjscy agenci posługują się sfałszowanymi dokumentami i podejmują różnego rodzaju operacje, korzystając z wiz turystycznych - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu w wywiadzie dla "Helsingin Sanomat".
Pociski nie latają nad Paryżem, Rzymem i Berlinem, lecz nad ukraińskimi miastami. Może czas już bronić ukraińskich cywilów i infrastrukturę krytyczną? - napisał w sobotę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Po tygodniach wahań rząd Niemiec przychylił się do prośby Ukrainy o dostarczenie dodatkowej broni artyleryjskiej. Według informacji gazety "Welt am Sonntag" chodzi o 18 sztuk haubic RCH-155 o wartości 216 mln euro, które Kijów chce zamówić w firmie Krauss-Maffei Wegmann (KMW).
Rosja zabija Ukraińców całymi rodzinami - napisał na Telegramie szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, publikując zdjęcie grobów spod Iziumu. Spoczywają w nich 6-letnia Ołesia oraz jej rodzice. Takich grobów w odzyskanym z rąk Rosjan Iziumie odkryto 450.
W obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów w piątek zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych - powiadomiły władze lokalne. Armia agresora ostrzeliwała także m.in. obiekty cywilne w Charkowie oraz w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim.
Ukraińscy żołnierze wyzwalają kolejne miejscowości. Zatknęli ukraińską flagę we wsi Dąbrowa w obwodzie donieckim.
Soldiers of the Armed Forces of #Ukraine raised the #Ukrainian flag in the liberated settlement of Dibrova, #Donetsk region. pic.twitter.com/c1JPfjqh4d
nexta_tvSeptember 17, 2022
Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu - podaje w sobotę brytyjski resort obrony.
ISW ocenia, że władze lokalne w Rosji intensyfikują działania, mające na celu zgromadzenie dodatkowych sił do walki przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze nie zdecydowały się dotąd na ogłoszenie mobilizacji, a wojnę w Ukrainie w dalszym ciągu nazywają "specjalną operacją wojskową". Nowe siły do udziału w wojnie w dalszym ciągu pochodzą z nieoficjalnej lub "ukrytej" mobilizacji.
W wywiadzie dla CBSNews prezydent USA Joe Biden ostrzegł rosyjskiego przywódcę Władimira Putina przed użyciem na Ukrainie broni masowego rażenia.
Rosyjscy sprawcy zbrodni na Ukrainie muszą za nie odpowiedzieć, Rosja morduje cywilów, by zastraszyć naród ukraiński, złamać jego morale, to jest taktyka i celowe działania, a nie przypadkowe zbrodnie popełnianie przez indywidualnych żołnierzy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Działania Rosji na okupowanych terytoriach Ukrainy to oddzielanie ludności potencjalnie przychylnej od tych, którzy są wrogami i których czeka śmierć; to dziedzictwo pierwszej i drugiej wojny światowej - mówi Agnieszka Legucka, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby nazwał w piątek doniesienia o masowym grobie liczącym ponad 440 ciał w odzyskanym z rąk rosyjskiego wojska mieście Izium na wschodzie Ukrainy "przerażającymi".
Przewodniczący Związku Żołnierzy Niemieckich (Bundeswehrverband) Andre Wuestner włączył się w debatę na temat dostaw czołgów bojowych na Ukrainę i przestrzegł, że takie działania osłabiają niemiecką armię.