Aż 85,3 proc. Polaków uważa, że należy zrezygnować z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, nawet za cenę wyższych rachunków – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. W porównaniu z poprzednim sondażem widać, że zwolenników odejścia od rosyjskich surowców jest więcej.
Koleżanki i koledzy z Unii Europejskiej, konieczność nawet lękliwych przemienia w bohaterów. Przestańmy tak nieludzko kalkulować i zacznijmy myśleć jak ludzie, zacznijmy wreszcie działać skutecznie wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Zobaczycie, że bez rosyjskiej ropy, bez rosyjskiego gazu też damy radę. Nasze gospodarki będą kwitły, ale zdobądźcie się na ten odważny krok odejścia od rosyjskiej ropy i gazu, na konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w waszych bankach i oligarchów rosyjskich - w ten sposób premier Mateusz Morawiecki apelował do europejskich polityków o podjęcie stanowczych kroków wobec Rosji. Szef rządu zapowiedział też, że Polska w szybkim tempie uniezależni się od rosyjskich surowców.
Jak dowiedziała się nasza korespondentka w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, kraje unijne razem z Komisją Europejską pracują już nad nowym pakietem sankcyjnym. Polska i kraje bałtyckie apelują o mocne sankcje energetyczne - łącznie ze wstrzymaniem importu gazu. Problemem jest jednak to, że Niemcy, Austria i Węgry nie chcą mocnych sankcji energetycznych.
Postanowiliśmy spytać o to, co o odejściu od rosyjskich surowców sądzą Polacy. Z najnowszego sondażu United Surveys wynika, że 85,3 osób biorących udział w badaniu popiera rezygnację z rosyjskiego gazu, ropy i węgla nawet za cenę wyższych rachunków (53,7 proc. "zdecydowanie" popiera ten pomysł, a 31,6 proc. "raczej" popiera takie rozwiązanie).
"Raczej" rezygnacji z rosyjskich surowców nie popiera 7,7 proc. ankietowanych. "Zdecydowanie" zerwania z węglem, gazem i ropą nie popiera 2,5 proc. biorących udział w badaniu. 4,6 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-2.04.2022 r. na grupie 1000 osób. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wspomagane komputerowo wywiady).
Identycznie badanie pracowania United Surveys przeprowadziła 4 marca (wyniki publikowaliśmy 8 marca). W stosunku do poprzedniego sondażu widać, że wzrosła liczba osób, które uważają, że należy zrezygnować z dostaw surowców z Rosji. W marcu 67,8 proc. Polaków popierało ten pomysł (38,4 proc. "zdecydowanie", a 29,4 proc. "raczej"). "Zdecydowanie" przeciwko było wówczas 4,1 proc. ankietowanych, a "raczej" przeciwko 15,8 proc.