Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z szefową dyplomacji Kanady Mélanie Joly. Rozmowa dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz działań podejmowanych przez polskie przewodnictwo w OBWE w celu deeskalacji napięcia - podał resort spraw zagranicznych.
Minister Rau udał się w poniedziałek po południu do Moskwy, gdzie we wtorek ma się spotkać ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Obaj politycy mają rozmawiać na temat sytuacji na Ukrainie.
Wcześniej w poniedziałek szef polskiego MSZ konsultował się telefonicznie z szefową dyplomacji Kanady Mélanie Joly. "Minister (Zbigniew Rau) rozmawiał dziś (przez telefon) z minister spraw zagranicznych Kanady. Rozmowa dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz działań podejmowanych przez polskie przewodnictwo w OBWE w celu deeskalacji napięcia" - podało MSZ na Twitterze.
Min. @RauZbigniew rozmawia dzi z min. SZ Kanady @melaniejoly.Rozmowa dot. sytuacji bezpieczestwa w Europie oraz dziaa podejmowanych przez przewodnictwo #OBWE w celu deeskalacji napicia. pic.twitter.com/eTzvQPQZyU
MSZ_RPFebruary 14, 2022
W niedzielę z kolei prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Kanady Justinem Trudeau. "Polska i Kanada kontynuują swoje wysiłki na rzecz integralności terytorialnej i dobrobytu Ukrainy oraz wolności i demokracji na Białorusi" - podkreślił prezydent po rozmowie. Jak dodał na Twitterze, Polska i Kanada mają takie samo zdanie na temat pochodzenia zagrożeń dla stabilności regionu.
Much appreciated conversation with @JustinTrudeau. continue their efforts & remain dedicated to territorial integrity & wellbeing of Ukraine, as well as freedom & democracy in Belarus. We are on the same page on where the threats to the stability of the region come from.
AndrzejDudaFebruary 13, 2022
Według służb prasowych szefa kanadyjskiego rządu, rozmowa Trudeau - Duda dotyczyła "możliwościach wsparcia Ukrainy". Obaj politycy - jak podało biuro prasowe kanadyjskiego premiera - odnieśli się również do "odwagi i determinacji mieszkańców Ukrainy, szczególnie wobec trwającego gromadzenia rosyjskich wojsk wzdłuż granicy Ukrainy". Trudeau podkreślił "znakomitą współpracę" między Kanadą a Polską, a prezydent Polski podziękował za przyjaźń Kanady. Poruszono też kwestię możliwych wspólnych działań w przyszłości.
W komunikacie zaznaczono ponadto, że premier Kanady potwierdził "stałe wsparcie Kanady dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy oraz podkreślił, że każde dalsze wkroczenie Rosji na teren Ukrainy będzie miało poważne konsekwencje, wliczając w to skoordynowane sankcje". Odnosząc się do ostatnich rozmów z prezydentem USA oraz przywódcami krajów Europejskich, premier Kanady i prezydent Polski "podkreślili wagę koordynacji i jedności między sojusznikami".
Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury "od granic Rosji".