Kłopoty ze słuchem to nie tylko problem osób w podeszłym wieku. Najnowsze dane z Narodowego Testu Słuchu pokazują, że aż ponad 40 procent Polaków ma niedosłuch. Dlatego warto zbadać swój słuch. Zwłaszcza, że takie badanie nie boli.
Żyjemy w dużym hałasie, korzystamy z telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, przebywamy w dużych sklepach, dzieci w szkołach - to wszystko powoduje ubytek słuchu. Nawet urzędnicy, którzy pracują przy ruchliwej ulicy, mniej więcej po roku mogą gorzej słyszeć. Ważne jest więc, aby nawet profilaktycznie wykonywać badania.
Badanie słuchu nie boli. Niektórzy odczuwają lęk w samej kabinie, bo jest to małe pomieszczenie, drzwi są zamknięte, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Samo badanie jest bardzo proste. Przede wszystkim sprawdzamy uszy, czy nie ma korków woszczynowych. Następnie zakładamy słuchawki, wykonujemy badanie audiometryczne, które polega na podawaniu dźwięków w paśmie od 125 do 8 tysięcy herców. Wszystko trwa od pięciu minut do pół godziny - mówi reporterowi RMF FM Piotrowi Bułakowskiemu protetyk słuchu Barbara Nowicka.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jeżeli słyszymy gorzej, możemy zdecydować się na aparat słuchowy. Mimo że w internecie można znaleźć różne, dostępne od ręki, modele, nie powinniśmy dobierać takiego urządzenia na własną rękę. Jeżeli człowiek już decyduje się na aparat słuchowy, trzeba zgłosić się do laryngologa, sprawdzić, czy nie ma korków i stanów zapalnych. Źle dobrany aparat może powiększyć ubytek, uszkodzić słuch. Może wywołać piski, szumy w uchu, a przede wszystkim pacjent może uszkodzić sobie błonę bębenkową zbyt wysokim ciśnieniem podawanym przez aparat słuchowy - podkreśla Barbara Nowicka.
Na aparacie słuchowym nie warto oszczędzać. Tanie modele dostępne w internecie mogą nam zaszkodzić. Na aparat słuchowy można jednak otrzymać refundację. Przyznawane są one dla dzieci i osób do 26. roku życia raz na trzy lata, starszym - raz na pięć lat. Aby otrzymać refundację, wystarczy po wizycie u lekarza specjalisty, z wnioskiem na aparat słuchowy, złożyć zlecenie na jego refundację w regionalnym oddziale NFZ. Kwota dofinansowania zależy od statutu osoby: dla dzieci wynosi 100 procent, dla dorosłych 70.
(rs, edbie)