Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich odbędzie się w niedzielę w Katedrze na Wawelu. Ostateczna decyzja zapadła po rozmowie kard. Stanisława Dziwisza z bratem prezydenta Jarosławem Kaczyńskim. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godzinie 14 mszą przed Bazyliką Mariacką. Później kondukt przejdzie na Wzgórze Wawelskie. Udział w uroczystościach potwierdził m.in. prezydent USA Barack Obama.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ta decyzja powinna nas wszystkich łączyć. Śmierć bohaterska nie powinna nas dzielić. Zostawmy partie, ugrupowania wyznaniowe. Jednoczmy się - zaapelował kardynał Dziwisz, zapytany, czy nie obawia się, że decyzja o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu może podzielić Polaków. Ufam, że całe społeczeństwo, zwłaszcza Krakowa, przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem, a moim pragnieniem jest, aby ten pogrzeb i to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia wszystkich ludzi dla dobra naszego społeczeństwa i dla pokoju - dodał metropolita.
Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski. Według nieoficjalnych informacji reporterów RMF FM, trumny z ciałami pary prezydenckiej zostaną przetransportowane do Krakowa samolotem w niedzielę.
Uroczystości odbędą się z pełnym ceremoniałem w asyście wojska i gości.
We wtorek wieczorem ostatecznie potwierdzono, że udział w uroczystościach żałobnych weźmie prezydent USA Barack Obama. Będzie to jego pierwsza wizyta nad Wisłą. Wcześniej amerykański Departament Stanu zapowiadał jedynie, że w Polsce pojawi się "delegacja wysokiego szczebla".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Swoje przybycie potwierdził prezydent Czech Vaclav Klaus. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite na uroczystości uda się z nieliczną delegacją, w skład której wejdzie m.in. były prezydent Valdas Adamkus. W poniedziałek na Litwie rozpoczęła się trzydniowa żałoba. Będzie ona obowiązywać również w dniu ceremonii żałobnej.
Na pogrzeb pary prezydenckiej przybędzie również Nicolas Sarkozy. Prezydent Francji poinformował, że w niedzielę wszystkie flagi na budynkach publicznych w jego kraju zostaną opuszczone do połowy masztu.
Premier Kanady Stephen Harper weźmie udział w niedzielnych uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki - powiedział jego rzecznik Dimitri Soudas. Harper postanowił ogłosić czwartek 15 kwietnia dniem żałoby narodowej w Kanadzie. Podkreślił, że prezydent Kaczyński był wielkim przyjacielem Kanady i wielkim obrońcą wolności i demokracji.
Do Polski mają również przyjechać prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves i premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero.
Swój udział w ceremonii żałobnej zapowiedzieli także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Do Polski przyjadą ponadto prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow i prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.
Do czwartku stołeczna i małopolska komenda policji mają przekazać komendantowi głównemu informacje dotyczące m.in. liczby funkcjonariuszy, którzy będą potrzebni do zabezpieczenia pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie i uroczyści żałobnej w stolicy.
Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Mariusz Sokołowski, biorąc pod uwagę liczbę osób i osobistości, które będą brały udział w tych uroczystościach, konieczne będzie wzmocnienie obu jednostek. Funkcjonariusze - m.in. z prewencji i wydziałów ruchu drogowego - będą ściągani z innych województw.
Szef policji Andrzej Matejuk powołał już specjalny zespół, który ma zająć się przygotowaniami i koordynacją operacji policyjnej. Przed nami duże wyzwanie. Normalnie na przygotowanie się do tak wielkich uroczystości mamy kilka miesięcy. Tym razem zaledwie kilka dni, ale mamy też doświadczenia z różnego rodzaju imprez i uroczystości, które odbywały się w obu miastach - zaznaczył rzecznik komendanta głównego.
W skład powołanego przez szefa policji zespołu wchodzą m.in. policyjni eksperci, którzy brali udział w przygotowaniach do uroczystości po śmierci papieża Jana Pawła II, wizyty papieża Benedykta XVI czy Europejskiego Szczytu Gospodarczego, który miał miejsce w Warszawie. Zespół podzielony został na dwa podzespoły - jeden zajmuje się koordynacją przygotowań w Warszawie, drugi w Krakowie.
W gotowości są już też funkcjonariusze BOR.